Haberler:

Günün Sözü:
"Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın."

Ana Menü

Yüz Binlerce Balık Hep Birlikte Hareket Ederek Dalga Oluşturuyor

Başlatan Arif ARSLANER, Mar 01, 2022, 12:20 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER


Spor sahalarındaki seyirciler bazen dalga şeklinde bilinen bir gösteri yapar. Bu gösteride ardışık gruplar hep birlikte ayağa kalkarak ellerini havaya kaldırıp bağırır. Elde ettikleri bulguları beş gün önce Current Biology bülteninde sunan araştırmacılar, sülfür molisi adıyla bilinen ufak tatlısu balıklarının da benzer bir şey yaptığını gösteriyorlar. Fakat balıkların bunu yapma sebebi, bir ölüm kalım meselesi. Birlikte hareket eden yüz binlerce balığın ortaya çıkardığı bu toplu dalga hareketi, balıkların avcı kuşlardan korunmasına yardımcı oluyor.

Leibniz Enstitüsü Tatlısu Ekolojisi ve İç Su Balıkçılığı Bölümünde çalışan Jens Krause, "Böyle tekrarlı dalgalarda kaç balığın birlikte hareket ettiğini fark ettiğimizde şaşkınlığa uğradık" diyor. "Metrekare başına 4.000'e kadar balık vardı ve bazen tek bir balık dalgasına yüz binlerce balık katılıyordu. Balıklar bu dalgaları iki dakikaya kadar tekrarlayabiliyor ve her dalga üç ila dört saniye kadar sürüyor."

Çoğu balık için zehirli özellikteki sülfürlü nehirlerde yaşayan bu olağan dışı balıkların yakınındaysanız, söz konusu davranışı kolaylıkla görebilirsiniz. Bunun sebebi, molilerin aynı şeyi yakındaki bir insana karşı da yapmaları.
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (1)