; KPSS Matematik Nasıl Çalışılır?

Haberler:

2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

Ana Menü

KPSS Matematik Nasıl Çalışılır?

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 05, 2023, 01:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

KPSS MATEMATİK DERSİNE ÇALIŞIRKEN YAPILMASI GEREKENLER
  • Plan Hazırlayın
  • Ön Yargılarınızı Kırın
  • Konuları Sağlam Bir Şekilde Öğrenin
  • Çıkmış Soruları Çözün
  • Alan Denemeleri Çözün

Ön Yargılarınızı Kırın
Bütün dersler için geçerli olan bu madde KPSS matematikte biraz daha fazla görülmektedir. Matematikte başarılı olmuş insanlardan, sitemizdeki uzmanların ve tecrübeli öğrencilerin tavsiyesi doğrultusunda ilerlemeli ve kendinize güvenerek bu dersin de üstesinden geleceğinize inanmalısınız.

Ders Çalışmada Süreklilik
Değerli arkadaşlar, KPSS matematik çalışıldığı anda deneme ve test sonuçlarında kendini hemen gösteren bir ders değildir. Zaman isteyen ve konuları birbirine bağlı olan bir derstir. Bu yüzden konuların birbirine bağlantılı şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Öğrenme aşamasında yapmakta zorlandığınız yerde yılmadan sürekli bir şekilde ilerlendiği takdirde başarı sağlanacaktır.

Unutmayın ki zorlanıyorsanız doğru yoldasınız, matematikte doğru olanı yaparak sürekli bir şekilde üstüne gitmelisiniz.

Düzenli Bir Plan Hazırlayın
Tüm çalışılacak dersler bir plan dahilinde olmalıdır. Ancak KPSS matematik, soru sayısı ve oyalayıcı soru tipleriyle diğer derslerden bir tık daha önemlidir. Konular genel manada birbirine bağlı olduğu için sırasıyla ve birbirine bağlantılı şekilde ilerletilmelidir. Bu kısımdaki zorluğu en aza indirgemek amacıyla hazırlayacağımız KPSS matematik bölümünde sol taraftan sırasıyla konuları seçip o konuya nasıl bir taktikle yaklaşılması gerektiğini okuyacaksınız.

Konuları Sağlam Bir Şekilde Öğrenin
Değerli arkadaşlar tabii ki konunun oturtulması için soru çözümü şarttır. Lakin soruları istenen sürede takılmadan çözebilmek için ise konuların sağlam bir şekilde bilinmesi lazımdır. Matematikteki korkunuzu yenmenin en güzel yolu konu anlatımını sağlam yapıp özgüveninizi toplamaktan geçer.

KPSS Matematik için Uzmanından Tavsiye
Konu çalışması yapılırken videodan veya yüz yüze eğitimde kısa kısa yazarak kendiniz notlar almalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken anlatılan dersin mantığını kavramaya çalışmaktır.. Mantık kavrandıktan sonraki soru çözümlerinde artık çözerken nelere dikkat ettiğinizin farkında olur hale geleceksiniz.

Ayrıca ezber gerektiren özelliklerin, formüllerin bir arada bulunduğu formül kağıtları veya defterler de hazırlanmalıdır. Ezber kağıtlarını soru çözüm esnasında yanınızda bulundurmanız size fayda sağlayacak belirli bir süre sonra bu kağıda ihtiyaç duymadan soru çözer hale geleceksiniz. Sonuç olarak konunun mantığı ile ezber gerektiren kısımları bir arada harmanlanmalıdır.

Doğru Kaynak Seçimi Yapın
Burada rehberimiz ÖSYM olmalıdır. KPSS öğrencisi çıkmış sınav sorularına paralel şekilde hazırlanmış ve kendi seviyesini de göz ardı etmeyecek şekilde kitap seçimini yapmalıdır.

KPSS matematik konu anlatımı için youtube' ta yeterli sayıda kaliteli hoca bulmak mümkün. Eğer yine de matematik konu anlatımı için kitap almak isterseniz, daha önce çözülmüş ve bu süreçte güzel yorumlar ve ÖSYM sorularına paralel kaynak seçimi yapmalısınız. Aynı kaliteli seçimi KPSS matematik soru bankası içinde yapmalısınız.

KPSS Matematik için Uzmanından Tavsiye
Burada şunu açıkça belirtmeliyiz ki matematik göreceli bir derstir. Bireyin kendi seviyesini bilmesi çok önemlidir. Öğrenci kendi seviyesini bir deneme ile görüp ona göre çalışma düzenlemelidir. Burada detaylı bir çalışma yaparak tecrübeli kişilerden yardım alınmalıdır. Kaynak seçimi olarak KPSS matematik soru bankalarından sonra KPSS matematik denemeleri almalı 2-3 farklı kaynaktan çözmelisiniz. Bu size hız kazandıracak ve görmediğiniz soru tiplerini gösterecektir.

İlerleyen zamanlarda kaynak seçiminde önerilerimizin olacağınızı belirtmek isteriz. Ayrıca eğer isterseniz aşağıdaki yorum kısmından veya iletişim kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Öğrendiğini Başkasına Öğret
Bu madde öğrenme tekniklerinden uygulanması zor ama en etkililerindendir. Anlatacak kişiyi bulduğunuz takdirde en etkili yöntemdir. Anlatılan ders kolay kolay unutulmaz ve anlatma esnasında karşınızdaki kişiden gelecek sorular sayesinde sizlerde konuyu daha iyi oturtmuş varsa eksik kalan kısımları kapatmış olacaksınız.

KPSS Matematik için Uzmanından Tavsiye
Sayısal derslerde istişare çok önemlidir. Çünkü bir problemin birden fazla çözüm yolu, çalışılan konunun farklı farklı anlatılış şekilleri olmaktadır. Öğrendiğinizden daha basit ve hızlı bir çözüm yolu sizi binlerin önüne geçirir.

KPSS Matematik Dersi için Bol Bol Soru Çöz
Bütün sınav hazırlıklarında soru çözümü çok önemlidir. Ancak matematik için soru çözümü hayati önem taşımaktadır. Konu çalışmamızı sağlam temellere oturttuktan sonra soru çözümüne geçmeliyiz. Konu anlatım çalışması ile tam yerine oturmayan bazı konular bol soru çözümü ile oturacakken sağlam temel üzerine oturttuğunuz konularınız ise pekişecektir.

Matematikte esas olan farklı soru tarzlarını görüp çözüm yollarının mantığını sindirebilmektir. Sadece konu çalışması ile başarı sağlamak mümkün değildir. Soru çözümü yukarıda belirttiğimiz formül kağıtları ile birlikte icra edilmelidir. Zamanla bu kağıtlara ihtiyaç duymadan soruları çözecek seviyeye geleceksiniz..

KPSS Matematik için Uzmanından Tavsiye
Öncelikle burada birey kendi seviyesine uygun ÖSYM'nin soru tarzı çizgisinde hazırlanmış olan kaynakları almalıdır.

Seviyenizin üstünde bir soru bankası seçimi yapılırsa başarıya olan inancınızı ve çalışma azminizi kırabilir, eğer seviyenizden aşağıda kolay bir soru bankası seçimi yapıldığı takdirde ise gelişim tam manasıyla sağlanamayacaktır.

Soru çözümü konu bitiminin hemen ardından yapılmalıdır. 1. konu tam manasıyla bittikten sonra 2. konuya geçilmelidir.

Ayrıca yapılamayan sorularda kolaycılığa kaçılmadan üzerinde düşünülmelidir. Unutulmamalıdır ki denemelerde ve KPSS 'de size ilerleme kaydettirecek şey yanlışların üzerinde gidip çözüme kavuşturmaktır. Gerekirse yanlışları ezberleyecek seviyeye gelmelisiniz ki sınavlarda karşınıza çıktığında yapıp netinizde artışı sağlayın.

Ayrıca soru bankası alırken mümkünse çözümlü olmasına da dikkat edin. Çünkü her durumda yapamadıklarınızı birilerine soracak imkan bulamayabilirsiniz.

KPSS Matematik Konularındaki Formülleri Belli Aralıklarla Tekrar Et
Sözel ders mi ki bunu tekrar edelim sözlerini duyuyoruz ancak matematik te bütün dersler gibi unutulmaya mahkum bir derstir. Yukarıda bazı maddelerimizde hazırlamanızı istediğimiz formül ve özellik kağıtları belirli zaman aralıkları ile tekrar edilmelidir .

KPSS Matematik için Uzmanından Tavsiye
Burada dikkat edilmesi gereken, bazı özel soru tiplerini not alıp zaman zaman tekrar edin. Bu özel soru tipleri rakiplerinize fark atmanızı sağlayacak ve sizleri binlerce kişinin önüne geçirecektir.

Unutulmamalıdır ki matematikte en iyi tekrar soru çözmek ile yapılır. Sizlerde bol bol soru çözerek  tekrar edin. Sizlere sol tarafta sunduğumuz konu konu nasıl çalışılmalı kısımlarından da hangi konudan nasıl sorular çözmelisiniz ulaşabilirsiniz. Bu adımlar neticesinde başarı sağlanacaktır.
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (4)