; KPSS Coğrafya Nasıl Çalışılır?

Haberler:

2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

Ana Menü

KPSS Coğrafya Nasıl Çalışılır?

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 05, 2023, 01:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

KPSS COĞRAFYA DERSİNE ÇALIŞIRKEN YAPILMASI GEREKENLER
  • Plan Hazırlayın
  • Görsel Argümanlardan Faydalanın
  • Dilsiz Harita Kullanın
  • Ön Yargılarınızdan Kurtulun
  • Çizerek Bol Tekrar Yapın
  • Farklı Kaynaklardan Soru Çözün

Ön Yargınızdan Kurtulun
Herhangi bir derse çalışmaya başlamadan önce o dersi kendi içimizde yenmeliyiz. Ön yargı olmadan o derse yaklaşmalıyız. Bunu o dersi severek ya da o dersten korkmadan yapmalıyız. Ardından başaracağımıza inanıp üstüne giderek tüm soru ve sorunların üstesinden geleceğiz.

Şekiller Çizimler Harita Kullanın
Öğrenme tekniklerinde ilk sırada görsel hafıza gelir. Bunu, KPSS coğrafyaya harita kullanımı ve şekil çizimi olarak uyarlamalıyız. Bunu yaparken kullanacağımız kaynaklar dilsiz haritalardır. Dilsiz haritalar Türkiye'nin sadece sınırları çizilmiş olan haritalar veya üzerinde konusuna göre isim bulunmayan haritalardır. Bunları internetten indirebilir veya kendimiz hazırlayabiliriz.

Yazıyı uzatmamak adına merak edenler nasıl hazırlanması gerektiğini öğrenmek için yorumlarda belirtirse detaylı açıklama yapılabilir. Bu çalışma ile dağları, ovaları, körfezleri vb. yerleri kişi daha iyi içselleştirebilir ve akılda kalıcılığını artırıp soruyu gördüğümüz anda aklımızda çizdiğimiz şekiller belirip cevaplandırmada büyük fayda sağlayacaktır.

KPSS Coğrafya için Uzmanından Tavsiye
Harita bilgisi soru çözümlerinde doğrudan yardımcı olabilecekken örneğin; KPSS' de harita bilgisi sağlam olan bir kişi 18 sorudan 8-12 soruyu bu bilgi sayesinde çözebilecektir. Şekiller, çizimler vb. sorunun çözümünde direkt rol almasa da kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Her konu bitiminde tablo şema vb. aparatlar ile konunun genel özetlendiği genel şablonların  hazırlanması, hafızada görsel olarak kalıcılığı artırarak , ileride yapılacak tekrarlar için bir hazırlık olacaktır.

Genel şablonlar tekrarların hızlı, pratik yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıca ezber gerektiren yerlerde hafızaya daha kolay yerleşecek şekilde bilgileri kodlayın. Örneğin; dağların isimlerini kendiniz baş harflerinden kodlayarak kendiniz yapamıyor iseniz yapılmış hazır kısa kodları öğrenerek o şekilde hafızanıza yerleştirmelisiniz.

Kodlama kesinlikle ihtiyaç değildir. Olursa daha hızlı olunur ve kesinlikle her şey için kodlama yapılmamalıdır. Karışabilir 🙂

Öğrenilen Bilgileri Hayata Uyarla
Bu maddemizde bilgilerin hatırlanması, saklanması gibi durumlar için oldukça önemlidir . Burada teknik bilgileri gündelik hayattaki tabirler terimlerle ilişkilendirerek kalıcılığı artırmalı ve bilgileri içselleştirmeliyiz.

KPSS Coğrafya için Uzmanından Tavsiye !
Hayatla ilişki nasıl kurulur sorularını duyar gibiyiz. Rahat olun sizlere bunu birkaç örnekle anlatmaya çalışalım. Örneğin coğrafi konum konusunu çalıştıktan sonra coğrafi konumun ne işe yaradığını incelemeniz akılda kalıcılığı artırır. Bu konunun navigasyon sistemlerinde, hava yolları trafiğinde ve uçakların nokta atışı yapabilmelerinde bu konudan faydalandıklarını göreceksiniz. Bunu kendiniz araştırıp görmeniz enlem ve boylamın ne işe yaradığı kafanızda oturacaktır.

Bu çalışma detaylı gibi gelebilir ancak bir terimi bilmeniz size bir soruyu yaptırıp binlerin önüne geçirebilir.

Unutmayın !
Temel bilgiler, terimler, şekil ve harita bilgimizi de  tamamladıktan sonra her derste olduğu gibi coğrafya dersinde de bu bilgilerimizi harmanlama zamanı...

Bol Bol Soru Çözün
Elbette bol soru çözmek her ders için yapılması gereken önemli bir maddedir. Bu yazımızı okuyup coğrafya hakkında çalışma taslağı oluşturduktan sonra yakın zamanda getireceğimiz konular kısmından, hangi konuya nasıl çalışılmalı ,hangi konudan ne tür sorular çözmeli sorularına daha detaylı cevaplar bulacaksınız.

KPSS Coğrafya için Uzmanından Tavsiye
Herkes bol soru çözün diyor ancak bu vereceğimiz bilgiler dahilinde bol soru çözmek çözdüğümüz soruların faydasını kat kat artıracaktır.

Öncelikle sınavımız hangisi ise onu ÖSYM çıkmış sorular sayfasından bulup geçmiş yıllarda sorulmuş sorularını çözmeniz gerekir. Ardından çözeceğiniz soru bankasının buna paralel olacak şekilde belirlenmesi ve soruların ona göre çözülmesi gerekmektedir. Soru çözmede püf noktalardan bir tanesi de  coğrafyada tüm konular bittikten sonra değildir. Her konunun bitiminin ardından o konu ile alakalı testleri çözüp pekiştirmektir.

Yanlış ve Boş Soruları Deftere Yaz
Coğrafya ve diğer tüm dersler için en önemli olan madde deftere yaz (!) kuralıdır. Doğru uygulandığı takdirde başarı kaçınılmazdır.

Soru çözümünden sonra yanlış ve boş sorularımızı doğru cevapları ile deftere yazmalıyız. Bu defteri belli periyotlarla okumamız yapamadığımız sorunun doğru cevabını zamanla öğrenmemizi sağlayacak veya ezberletecektir. Bu yanlış ve boş sorular genellikle eksikleriniz ve unuttuğunuz yerler olacağı için bununla birlikte iyi bir eksik kapatmış olacaksınız.

Sormaktan Korkmayın
Bilmediğiniz ,yapamadığınız konu yada soruları kolay bile olsa çevrenizdekilere veya sosyal medya guruplarında sormaktan çekinmeyin. Sınavdan önce sorup öğrenmeniz önünüze o konu ile alakalı çıkacak soruları doğru yaptırıp binlerce kişinin önüne geçirecektir. Unutmayın başarı sadece bildiğinizle değil öğrenemediğinizi de öğrenip doğru cevaplamakla gelecektir.

KPSS Coğrafya için Uzmanından Tavsiye
Bu madde için Öğretmen ve işinde Uzman eğitmenlerin söylediği şey şu: Öğrencilerin çoğu soru sorarken sorduğu sorunun veya konunun çok basit olduğunu düşünüp soru sormaktan çekiniyor. Bu durum da başarıyı onlar için daha güç hale getiriyor.

Buradan da anlıyoruz ki çekinmeyin, sorun. İlerleyen zamanlarda hizmetinize sunacağımız soru cevap bölümüyle bunun üstesinden gelmenize yardımcı olacağız.

Belli Periyotlarla Tekrar Et
Bu maddemiz unutulmaya yüz tutabilecek her ders ve konu, yani tamamı için geçerlidir. Dolayısı ile KPSS coğrafya dersi içinde muhakkak tekrar şarttır. Bu tekrarın, her ders için nasıl olacağını ve nasıl çalışılması gerektiğini yazılarımızda anlatıyoruz. Diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS Coğrafya için Uzmanından Tavsiye
Bu tekrarlar genel ve detaylı diye ikiye ayrılmalıdır. Genel tekrarlar daha sık ve pek detaya inilmeden üstten hatırlanarak bir kez okunarak yapılır. Detaylı tekrarlar yapılırken ise; örneğin dağlar ,ovalar konusuna gelindiği zaman ilk çalışmaya başladığınızdaki gibi dilsiz haritaya çizilip yeniden hatırlanıp ezberi yapılır. Detaylı tekrar daha seyrek yapılmalıdır.

Çünkü detaylı tekrar sık yapılması halinde çalışan kişide bıkkınlık, zaman kaybına vb. gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Genel tekrarın sık yapılmasının kazanımı ise geçmiş konuların genel şablonu unutulmayacak ve ileride öğrencinin yapacağı detaylı tekrarı daha hızlı yapmasına olanak sağlayacaktır.
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (3)