Haberler:

Günün Sözü:
"Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın."

Ana Menü

Facebook, Instagram ve WhatsApp Dün Neden Çöktü?

Başlatan Arif ARSLANER, Ekm 05, 2021, 12:10 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus'ta Pazartesi günü yaşanan kesinti, Mark Zuckerberg imparatorluğunun her bölümünü çevrim dışı yaptı. En hafif tabirle "kapsamlı" şeklinde tanımlanabilecek bu sosyal medya kesintisinin onarılması, görünüşe göre epey zor olmuş.

Bu eki görüntüleyemezsiniz.

Ağ izleme şirketi Cisco ThousandEyes'ta ürün pazarlama müdürü olan Angelique Medina, "Bunu bir telefon oyunu gibi düşünebilirsiniz" diyor. Fakat bu oyunu insanlar oynamıyor; bunun yerine küçük boyutlu ağlar, birbirlerine kendilerine nasıl ulaşılacağını haber veriyor. Basit şekilde çevirmek gerekirse Facebook, dün internet haritasından düşmüş. Mursch, dün bu IP adreslerine ping (sinyal) göndermeye çalıştığınızda "Paketlerin bir kara delikte son bulduğunu" söylüyor.

Wired dergisinin konuştuğu internet altyapı uzmanlarının hepsi, en muhtemel cevabın Facebook tarafında meydana gelen bir ayar hatası olduğunu söylüyor. Bu hatanın sonucunda şirketin internetle olan bağlantısı kopmuş. Fakat BGP dağıtım sorununu çözmek için yine internete bağlanmaları gerekmiş.

Dün yaşanan durum, internetin ne denli birbirine bağlı bir sistem olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu sistem kısmen, ona gece gündüz göz kulak olan insanlar sayesinde ayakta kalıyor.
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (5)