Menü Kapat

ARAPÇA 4 – ÜNİTE 5 (YENİ MÜFREDAT) – MAKSUR, MANKUS, MEMDUD

Bilindiği gibi isimler cinsiyete delaletleri açısından muzekker ve muennes olarak; sayı bakımından mufred, tensiye ve cemi olarak; belirlilik ve belirsizlik açısından ise marife ve nekira olarak ayrıma tabi tutulmaktadır.

İsimler, son harflerinin yapısı bakımından da sahih isimler ve sahih olmayan isimler biçiminde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan sahih olmayan isimler, maksûr, mankûs ve memdûd olmak üzere üç kategoride ele alınmaktadır. Elif-i maksûre ile biten isimlere maksûr isimler denir. Elif-i maksûre; ismin sonunda yer alan, kısa elif ( ى) şeklinde yazılan ve kendinden önceki harfin harekesi daima fetha olan bir harftir.

Örneğin
مُصْطَفَى maksûr bir isimdir. Sonu bir uzatma (med) harfi olan yâ’ ( ي) ile biten ve bir önceki harfin harekesi daima kesra olan isimler ise mankûs isim olarak adlandırılır. Örneğin رامٍ/ الرامِي mankûs bir isimdir. Mankûs isimler, belirsiz olarak kullanıldığında merfû ve mecrûr durumlarında sonundaki ( ي) harfi de düşer ve bir önceki harfin kesra olan harekesi, düşen yâ harfinin yerine bir kesra harekesi daha alır. Memdûd isimler ise elif ve hemze ( اء ) ile sona eren isimlerdir. Örneğin سناء ismi memdûd bir isimdir.

Değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!