Menü Kapat

2021 Yılı Türkiye’de ne yılı ilan edilmiştir?

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı.

30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verilmiştir. Düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonuyla yürütüleceği duyurulmuştur.

Yunus Emre’nin şiirlerindeki insan ve doğa sevgisi, hoşgörü, barış ve kardeşlik duyguları ve düşüncelerini yüzyıllar boyunca pek çok dilde ve kültürde kabul görüp yayılmış olması seveniyle UNESCO, 1991 yılında 750. Doğum Yıl Dönümü’nü kutlamış, şimdi de 2021 yılında 700. Vefat Yıl Dönümü’nde de anmaktadır.

UNESCO’da hem doğum hem de vefat yıl dönümlerinde anılan kişi sayısının azlığı dikkate alınırsa, Yunus Emre’nin evrensel değeri ve bu değerin gördüğü kabul daha iyi görülmektedir.

Yunus Emre Türbesi’nin bulunduğu Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’nde eski (Yunus Emre Beldesi’nde) bulunan Sarıköy’de, her yıl 6 Mayıs’ta, geleneksel olarak yapılan anma etkinliklerinin bundan sonra ulusal ve uluslararası katılımlarla yapılmasıyla Yunus Emre’nin hak ettiği evrensel boyuta taşınması sağlanmış olacaktır.

Türkçemizin medeniyet dili kimliğiyle bir kez daha dünyaya duyurulmasına vesile olacak “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” hayırlı olsun.

Değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!