Zeytinyağının Kanıtlanmış 7 Sağlık Faydaları
Homeros Zeytinyağını “sıvı altın” olarak nitelendirirken, Hippocrates bunu “mükemmel iyileştirici” olarak değerlendirdi.

Uzmanlar, zeytinyağının faydalarını elde etmek için günlük minimum 50 g veya yaklaşık 4 çorba kaşığı yiyecek önerirler.

Zeytinyağının tüm sınıflarında, sızma zeytinyağı, antioksidan bakımından zengin ve dolayısıyla sağlık yararları bakımından zengindir. İşte bazı zeytinyağının sağlığa olan faydaları.

1. Hücre Hasarını ve Oksidatif Stresi Azaltır

Bir hayvan sistemindeki tüm hücreler hücre membranları tarafından korunmaktadır. Ancak bu membranlar sürekli tehdit altındadır. Metabolik süreçlerimiz hücre membranlarındaki lipit (yağ) tabakalarını yok eden serbest radikal adı verilen reaktif molekülleri üretir. Bu oksidasyon işlemi lipid peroksidasyonu olarak bilinir. Vücudumuz bu hasarla baş edemezse oksidatif stres altına girer.

Zeytinyağı tekli doymamış yağlar içerir ki bunlar hücre membranlarının bütünlüğünü korumada ve DNA’daki oksidatif hasarın önlenmesinde son derece yararlıdır.2 Yüksek bir oksidatif stres, hastalık riski yüksektir. Oksidatif stres azaltarak, zeytinyağı kanser ve kalp hastalığı riskinizi azaltır.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın