Zeytinlerin Şaşırtıcı 8 Faydası
Zeytinler, kalp rahatsızlıklarına karşı koruma, kemik kaybını önleme, çeşitli kanserleri önleme, iltihaplanma ve artriti azaltma ve sindirimi iyileştirme becerileri de dahil olmak üzere insan vücuduna çeşitli sağlık faydaları sağlayabilen güçlü ve lezzetli bir meyvedir.

Zeytinler, allerjik reaksiyonları yatıştırmaya, kan dolaşımını arttırmaya, bilişsel işlevleri artırmaya, enfeksiyonlara karşı savunma yapmaya ve kan basıncını düşürmeye yardım ediyorlar.

zeytin

Kalp Sağlığınızı Geliştirin

Kalp hastalığı dünyadaki en ölümcül ve yaygın sağlık koşullarından biridir.

Dolayısıyla insanlar kalp sağlığını iyileştirmenin ve ateroskleroza, kalp krizlerine, plak oluşumuna, kardiyovasküler hastalıklara ve vuruşlara katkıda bulunabilecek faktörlere karşı her zaman savunma yollarını araştırmaktadır.

Zeytinlerin, kalp hastalıklarını önlemeye bağlı olan oleik asit adı verilen tekli doymamış yağları vardır.
“>Zeytin yağı, bu oleik asidin bulunduğu yerdir ve kan basıncını düşürmekten sorumludur, bu da kardiyovasküler komplikasyonların ve sistem üzerindeki genel stresin azalmasını sağlar.

Dahası, zeytinlerin yaygın olarak kanser önlemeyle ilişkili olan fenolik bileşikler açısından zengin olmasına karşın, kalbi korumada büyük bir amaca hizmet etmektedir. Hidroksi tirozol gibi fenolik bileşikler kanın inceltilmesi için antikoagülanlar gibi davranır; bu da kan pıhtılarının gelişmesi ve tehlikeli bir şekilde kan akışını engelleme şansını azaltır.

Bunun dışında, aynı fenolik bileşik de kan damarının gerginliğini kolaylaştırır ve kan damarlarını genişletir; bu da kalpteki yükü azaltır ve vücudun etrafındaki kan akışını sağlıklı bir şekilde yükseltir. Bu, çeşitli organ sistemlerinin düzgün işleyişini ve oksijenasyonunu sağlar.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın