Zengin Olmanın Akıllı ve Etkili Yolları

Zengin olmayı neredeyse herkes istiyor, ancak az insan aslında bunu elde etmek için ne yapmaları gerektiğini biliyor. Zengin olmak şans, beceri ve sabırdan oluşur. Zengin olmak için, parasal olarak zenginleşen bir kariyere yol açan bir yolda kendinizi yerleştirmeniz, ardından yatırım yaparak kazandığınız parayı işleyerek tasarruf etmeniz ve yaşam masraflarınızı azaltmanız gerekir. Zengin olmak kolay değildir, ancak birazcık azim ve ustalıklı karar verme ile kesinlikle mümkündür.

1 Borsaya para koyun.

Yatırımınızı, hisse senedi, tahvil ya da yatırımınızın diğer araçlarında, emeklilik süreniz içerisinde sürdürmek için yeterli bir yıllık yatırım getirisi (ROI) sağlayacak yatırım yapın.

Hızlı bir para kazanmanın kolay olduğunu söyleyen gündüz tüccarlarını kızdırmayın. Her gün düzinelerce hisse senedi satın alıp satarak aslında kumar oynuyor. Eğer kötü işler yaparsanız – inanılmaz derecede kolay bir iştir – çok para kaybedebilirsiniz. Zengin olmak için bu iyi bir yol değildir.
Bunun yerine, uzun vadede yatırım yapmayı öğrenin. Gelecekteki büyümeye hazırlanan sektörlerde sağlam temelleri ve mükemmel liderliği olan iyi stokları seçin. Ardından, stokunuzun oturmasına izin verin. Onunla hiçbir şey yapmayın. Bırakın açılıp kapanmalarına izin ver. Akıllıca yatırım yaparsanız, zaman içinde çok iyi para kazanabilirsiniz.

2. Emeklilik için para biriktirin.

Tasarruf edin. Öyle görünüyor ki, emeklilik için daha az kişi tasarruf sağlıyor. Bazıları asla emekli olamayacağını düşünüyor. Ertelenmiş emeklilik planlarından yararlanın. Devletin verdiği vergi muamelesi, emeklilik için daha hızlı tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

3 Gayrimenkul yatırım yapın.
Kiralama mülkleri veya istikrarlı bir şekilde büyüyen alanda potansiyel bir gelişme arazisi gibi nispeten istikrarlı mal varlık zenginliği oluşturmak için iyi bir yoldur. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi garantisi de yoktur. Bununla birlikte, birçok kişi gayrimenkulle oldukça iyi bir şey yapmış. Bu tür yatırımların zaman içinde değer kazanması muhtemeldir.
4. Zaman ayırın.
Mesela, boş zamanlarınızdan hoşlanmanızı isteyebilirsiniz, bu nedenle hiçbir şey yapmamak için kendinize günde birkaç saat verin. Ancak, birkaç saatinizi zenginleştirmek için yatırım yapacak olsaydınız, erken emeklilik ile 20 yıl boş zamanınızın (günün 24 saati) sahip olmaya çalışabilirdiniz. Daha sonra zengin olmanın karşılığında şimdi vazgeçebilir misin?
5. Hızlı bir şekilde amortismana tabi tutulan alımlardan kaçının.
Bir arabaya 50.000 dolar harcamak bazen atık olarak düşünülür, çünkü muhtemelen içine koyduğunuz işe bakılmaksızın, beş yıl içinde bunun yarısına değmeyecek demektir. Çok yeni bir araba sürdüğünüz anda yaklaşık% 20 -% 25 değer kaybeder ve her sene kendi araçınıza sahip olmaya devam eder. 
6. Aptalca şeylere para harcamayın.
Yaşamak için hayat yeterince zor. Ancak, zor kazanılan paranı harcadığınız şeyler mali kara delikler olduğunda zor ve acılı. Para harcadığınız şeyleri yeniden değerlendirin. Onların gerçekten “buna değer” olup olmadıklarını anlamaya çalışın.
Zengin olmayı planlıyorsanız muhtemelen o kadar çok para harcamak istemediğiniz bazı şeyler:
Kumarhaneler ve piyango biletleri.
Sigara gibi mengeneler. Ağır sigara içenler paralarını dumanla geçirebilirler.
Film tiyatrosunda şeker gibi yiyecekler
Tabaklama kabinleri ve plastik cerrahi. İsterseniz bedava cilt kanseri alabilirsiniz. Ve burun işleri ve   botoks enjeksiyonları şimdiye kadar söz verildiği kadar iyi görünüyor mu? Nazikçe yaşlanmayı öğrenin! Yaşlı olan tek sen değilsin. 
 Birinci sınıf uçak biletleri.
7. Zengin kalın.
Zengin olmak zordur, ancak zengin kalmak daha da zor. Servetiniz her zaman pazardan etkilenir ve piyasa yükselişte ve inişlerinde bulunur. Zaman iyi olduğunda çok rahat ederseniz, piyasa bir çöküşe girdiğinde hızla kara bir noktaya düşersiniz. 

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın