Zekanın Geliştirilmesine Yardımcı Olmanın 10 Kanıtlanmış Yolu

Aslında daha zeki olmayı öğrenebilir misiniz, yoksa genetik olarak kablolanmış bir şey mi? Daha zeki ve akıllı olabileceğinizi merak ettiniz mi?

Zeka nedir?

“zeka” nin geleceğinizi belirleyen bir sayı olduğu bir IQ ile ölçülmüştür.
Neyse ki, bilimsel araştırmanın bir sonucu olarak, bugün bazı insanların hem doğuştan hem de öğrenilen farklı becerilere sahip olduklarını biliyoruz. Genel olarak ve farklı yapıcı kuramlar hakkında derinlemesine bilgi almadan zekayı problemleri uyarlama ve çözme becerisi olarak tanımlayabiliriz.

Bilimsel olarak kanıtlanmış beynimizi iyileştirmenin ve daha akıllı hale gelmemizi sağlayan medotları sizin için derledim.

1. Boş bir sayfa açın
Daha akıllı olabileceğinizi merak ettiniz mi? Harika! Daha akıllı olmayı düşünmek yola çıkmak için ilk adımdır. Meraklı olun ve yeni şeyler öğrenmek için çaba gösterin. Bir şeyin nasıl çalıştığını merak ettiyseniz, bakın! Ne kadar öğreneceğinize şaşıracaksınız.

2. Daha fazla okuyun
Bilimsel olarak, okumanın sadece kelime bilgimizi zenginleştirdiğini ve dilsel zekasını zenginleştirdiğini değil, aynı zamanda hayal gücümüzü geliştirdiğini de kanıtladı. Kendinizi yeni bir dünyaya, bir zamanlar tarihte ya da asla yaşamak istemediğiniz bir canlıya sokabilirsiniz. Kendinizi bu hikayelere dahil ettiğinizde,  dilsel zekayı geliştiren karakterlerle empati kurarsınız, aynı zamanda duygusal zeka ile bize de yardımcı olur. Daha akıllı olmayı öğrenmek istiyorsanız, daha fazlasını okuyun! Okuma, en çok önerilen beyin sporu etkinliklerinden biridir.
Ne yapmanız gerekiyor:
Yerel kütüphanenize gidin ve kendinize bir kitap listesi yapın. Kendiniz için bir hedef yapın – ayda bir kitap okumayı deneyin! Beğendiğiniz türünü belirlemek için biraz zaman ayırın ve sonra başlayın!

3. iddialı olun ve istihbaratınızı geliştirin.
Bildiğiniz gibi hem duygusal hem de akılcı zeka genel zekanızı geliştirmek için önemlidir. Duygusal zekanızın çalışması ve iyileştirilmesi, çevrenizdeki değişiklikleri ve sorunları çözme becerinizi belirgin bir şekilde artırabilir.
Ne yapmalı? Kendinize ayağa kalkıp kendinizi nasıl hissettiğinizden korkmaktan çekinmeyin. İş yerinde veya evde bir şeyden memnun değilseniz başkalarına neden yaptıklarınızı hissettirdiğinize ve neyin değiştirilebileceğine izin verin. Unutmayın ki hiçbir şeyi değiştirmek her zaman mümkün olmayabilir, ancak hissettiğiniz sözcükler sizin için hala iyi bir egzersiz olacaktır.

4. İşleri zor yoldan yapın
Aptalca görünebilir, ancak egemen olmayan elinizle dişlerinizi fırçalamak kadar basit bir şey beyninizi eğitmek için iyi bir yoldur. Günlük rutinden kurtulduğumuzda küçük değişiklikler yaptığımızda, beyinlerimiz aynı sonuca nasıl ulaşılacağını düşünmeye zorlanırlar. Beyninize meydan okuyarak, sinirsel oksidasyonu önlemeye yardım edersiniz ve yeni bağlantılar kurabilir ve güçlendirebilirsiniz.
Ne yapmanız gerekiyor? En sevdiğiniz yerlere ulaşmak için yeni bir yol bulmaya çalışın. Okula gitmek veya çalışmak için daima aynı şekilde davranıyorsanız, alternatif bir yol bulmayı deneyin. Belki daha da hızlı olabileceğinizi göreceksiniz!

5. Zekayı başkasına devretmeyin.
Her gün yaptığımız şey, çoğu zaman farkında bile olmadan. Tek bir tıklama ile, binlerce sonuç, tanım, web sayfası, forum vb. Elde edebiliyoruz. Kesinlikle en hızlı ve en kolay bilgi bulma yolu, çalışmamıza gerek kalmadan beyinimizi tembel hale getiriyor.
Ne yapmanız gerekiyor: Bütün entelektüel etkinliklerinizi otomatik çevirmenler, GPS, hesap makineleri veya arama motorlarının eline bırakmaktan kaçının. Bir dahaki sefere bakmanız gereken , bir kitaptan bulup yazmaya çalışın. Beyninizi daha çok ilgilendirecek ve bilgileri hatırlamak için daha iyi şansınız olacaktır.

6. Beyin Oyunları
Beyin stimülasyon programları genellikle nörolog ve nörogenesis ve nöroplastisit hakkında en yeni bilgileri inceleyen bilişsel psikologlardan oluşan eksiksiz bir ekip tarafından tasarlanır. Beyin teşvik programları ile beyin oyunları uygulayarak, her kullanıcının zayıf bilişsel becerilerini geliştirecek, zamanla zekayı iyileştirmeye ve kişinin istediği bilişsel sonuçlara ulaşmasına yardımcı olur.
Ne yapmanız gerekiyor: Farklı beyin oyunlarına bir göz atın ve hangisini en çok sevdiğinizi görün! Herhangi bir bilimsel destek taşımayan bir programdan ziyade, bilimsel olarak geçerli bir seçenekle gitmenin her zaman daha iyi olduğunu unutmayın.

7. Kendinizle konuşun
Kendinizle konuşmak geleneksel olarak kötü bir etki yakaladı, ancak son zamanlarda beyin aktivitesini artırdığı gösterildi. Bir süreç boyunca kendinizi konuştuğunuzda, üzerinde çalışmakta olduğumuz, beyin kaynaklarını ve problem çözme becerilerini verimli bir şekilde optimize eden görevi özetler ve basitleştirmeyi öğreniriz.
Ne yapmanız gerekiyor: Bir dahaki sefere yeni bir tariften yemekte veya yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorsanız, okumayı ve başkasına öğretiyormuşçasına bunu tekrarlayın. Birden çok kez yapın ve bilgiyi gerçekten iyi anlamanız için farklı şekillerde açıklamaya çalışın.

8. Tweet Kullanın
Son zamanlarda yapılan araştırmalar, twitter’ı kullanmanın bilgiyi sentezleme yeteneğini geliştirdiğini ve geliştirdiğini gösterdi. Twitter’da belirli bir konuyla ilgili fikirlerimizi özlü ve tutarlı 140 karakterle özetlemeli ve sentezlemeliyiz.
Twitter kullanmak istemiyorsanız, bir kağıt parçası alıp fikirlerinizi belli miktarda yazabilirsiniz. Bu, Internet’te hayatınızı paylaşmak zorunda kalmadan da benzer bir etkiye sahip olacak.
Ne yapmanız gerekiyor: Bir Twitter hesabı oluşturun (veya bir kağıt kapın) ve başlayın! Her şey hakkında yazabilirsiniz: hobiler, yemekler, kitaplar, vb. Bilgiyi sentezlemek için çalıştıkça beyniniz de çalışıyor!

9. Yeni bir dil öğrenin.
Yeni bir dil öğrenmek çok fazla bilişsel yarara sahiptir. Yeni bir dil öğrenirken, beyninizdeki gri cevher miktarını arttırır ve zihinsel görevleri yalnızca bir dilde konuşan birinden daha iyi yönetirsiniz. Ayrıca, başka bir dilde düşünmek bize yeni bir bakış açısı ve bir problem hakkında düşünmek için farklı yollar sağlayabilir.
Ne yapmanız gerekiyor: Dil öğrenmenize veya bir bilgisayar programı satın almanıza yardımcı olması için mevcut olan çeşitli uygulamaları indirin. Başlamanıza yardımcı olacak tonlarca kaynak var. Hedef dilden konuşanlar bulmaya ve bir dil değişimi planlamaya çalışın! Yeni bir dil öğrenmek ve uygulamak için birçok farklı yol vardır.

10. Akıllı insanlarla kendinizi kuşatın
Kendinizi akıllı insanlarla çevreleyerek sizi daha akıllı yapabilir! Sinirbilim veya siyaset hakkında konuşan insanlar varsa belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz ve ilginç ve alakalı bilgiler girmek için biraz araştırma yapmak zorunda kalacaksınız.
Ne yapmalı? Dışarı çıkın ve sunmanız gereken bir şeyler olabileceğini düşündüğünüz yeni arkadaşlarla buluşun. Bir kitap kulübüne katılın veya ilginç olabileceğini düşündüğünüz bazı grupları kontrol edin. Başlamak için yanlış bir yol yok!

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın