Yılanlarla İlgili İlginç Gerçekler

Ölen bir yılanın kepekli başı, ölümden saatler sonra bile ısırılabilir. Bu ısırık türleri genellikle çok miktarda zehir içerir.

En “tehlikeli” yılan olarak düşünülen şey, belirli bir ülkenin sağlık bakımına ve ısırıktan sonra antivenomun bulunabilirliğine bağlıdır. Bu kriterlere dayanarak, dünyanın en tehlikeli yılanı, her yıla başka yılandan daha fazla insanı ısırıp öldüren testere çapında engerek.

Yılanlar, İrlanda, İzlanda, Yeni Zelanda ve Kuzey ve Güney Poles hariç tüm dünyada yaşar.

Dünya üzerindeki yaklaşık 725 tür zehirli yılanın 250’i bir insanı bir ısırıkla öldürebilir.

Yılanlar yaklaşık 100 milyon yıl önce, dört ayaklı bir sürüngen atasından – büyük olasılıkla küçük, buruşuk ve karaya bağlanmış bir kertenkelden – gelişti. Piton ve boğa gibi bazı yılanların hala arka ayaklar izleri var.

Bilim insanları, insanların yılan korktuğu gerekçesiyle eğitildiğine inanıyorlar
Yılan korkusu (ofifofobi veya herpetofobi), dünyadaki en yaygın fobilerden biridir. Yetişkin insanların yaklaşık 1 / 3’ü oifidyofobiktir ve bu da insanların evrim geçiren yılan korkusuna sahip olduklarını ileri sürmektedir.

Dünyanın en büyük beş zehirli yılanı iç taipan, doğu kahverengi yılan, kıyı taytanı, kaplan yılanı ve siyah kaplan yılanıdır.

Sıcak yılanın cesedi, avını çabucak sindirebilir. Tipik olarak, yılanın yemeğini sindirmesi 3-5 gün sürer. Anaconda gibi çok büyük yılanlar için sindirim haftalar sürebilir.

Mongoose gibi bazı hayvanlar, yılan zehriye karşı bağışıklık kazanırlar.

Yırtıcılardan kaçınmak için, bazı yılanlar istedikleri zaman kusturabilirler. Kendilerini o kadar kirli ve koklamaktadır ki yırtıcılar kaçacaktır.

Dünyadaki en ağır yılan anakondadır. Ağırlığı 595 pound (270 kg) ve uzunluğu 30 feet (9m) üzerine çıkabilir. Kayman, capybaras ve jaguarları yediği bilinmektedir.

Brahminy Blind Snake, ya da saksı yılanı, yalnızca dişilerden oluşan tek yılan türleridir ve bu nedenle çoğaltmak için bir arkadaşa ihtiyaç duymazlar. Ayrıca dünyanın en yaygın karasal yılanıdır. [18]
Bir kişi aniden yılana dönüşürse şu andan yaklaşık 4 kat daha uzun ve sadece birkaç inç kalınlıkta olurdu. İnsanlar 24 kaburgaya sahipken, bazı yılanlar 400’den fazla olabilir.

Dünyadaki en gelişmiş yılan türlerinin siyah mamba olduğuna inanılıyor. Dünya üzerindeki herhangi bir yılanın en gelişmiş kaynaklı zehir iletim sistemine sahiptir. Ardından 12 kata kadar grev yapabilir, ancak yalnızca bir lokma yetişkin bir adamı öldürmek için yeterlidir.

İç Tayvan, dünyanın en zehirli yılanı olsa da, aslında oldukça utangaç ve sakin.
İç taypan, dünyanın en toksik yılanı, yani en zehirli zehirli olduğu anlamına gelir ve ısırdığı zaman en zehir enjekte eder. Zehirli kese, 80 kişiyi öldürmek için yeterli zehir tutar.

Ölüm toplayıcı dünyadaki herhangi bir yılana en hızlı saldırır. Saldırabilir, zehir enjekte edebilir ve 0.15 saniyenin altında çarpıcı konumuna geri dönebilir.

Yılanların dış kulakları veya kulak zarları yokken, derileri, kasları ve kemikleri iç kulaklarına ses titreşimleri taşırlar.

Bazı yılanların büyük bir yemek yedikten sonra patladığı bilinmektedir. Örneğin, 6 ayaklı bir timsah yemeye çalıştıktan sonra 13 metrelik bir python patladı. Python, timsahın kuyruğu orta kısımdan çıkıntılı olarak bulundu. Kafası eksikti.

“Yılan” kelimesi, “taramak, sürünen şey” anlamına gelen Proto-Hint-Avrupa kökünden * sneg- kaynaklıdır. “Yılan” kelimesi, “Proto-Indo-Avrupa kökü * serp-” yani tarama, sürünme “.

Çıngıraklar çıngırakları, insan saçı ve tırnaklarıyla aynı olan keratin halkalarından oluşur. Bir çıngırakacı, cildi her döktüğünde yeni bir halka ekleyecektir.

Bazı yılanların 200’den fazla dişleri vardır. Dişler çiğneme için değil, avın yılanın boğazından kaçmasını önlemek için geriye doğru bakarlar.

Yaklaşık 500 cinse ve 3000 farklı yılan türü vardır. Hepsi yırtıcı.

Doğalcı Paul Rosolie, 2014’te bir anaconda tarafından yutulduktan sonra hayatta kalan ilk kişi olmaya teşebbüs etti. O, özel olarak tasarlanmış bir solunum sistemi, kamera ve iletişim sistemi ile donatılmış bir karbon elyaf giysisi giymesine rağmen, sonunda dublörlüğünü durdurdu. Anaconda kolunu kırarak vücudunun etrafında kavrama sıkıştığını hissetti.

Uçan yılanlardan beş tanınmış türü vardır. 4 feet’e kadar büyüyen bazı türleri havadan 330 feet’e kadar süzebilirler.

Ölçekler, yılanın vücudunun her inçini, hatta gözlerini bile kaplar. Ölçekler keratinden yapılmış kalın, sert cilt parçalarıdır, ki bunlar insan tırnaklarının ve saçlarının aynı malzemeden yapılmıştır. [11]
Kuzey Amerika’daki en yaygın yılan jartiyer (bahçıvan) yılanıdır. Bu yılan ayrıca Massachusetts eyalet sürüngenidir. Önceden canavar olmadığı düşünülürken, jartiyer yılanları, aslında insanlara zararsız olan hafif bir nörotoksik zehir üretirler.

Yılanlar, memeliler gibi suyun üstesinden gelmezler. Bunun yerine burunlarını su altına soktular ve boğazlarını mideye pompalamak için kullandılar.

Yılanın dişi çoğu zaman 6-10 hafta sürer. Bir fang yıpranınca yeni bir yer büyür.

Bir yılanın dili bittiğinden, iki ipucu farklı miktarlarda kimyasallar tadır. Esasen, bir yılan “kokuyor” ve hatta hangi yönden bir kokunun geldiğini bilebilir. Ağzının çatısında Jacobson’un organı olarak bilinen çukurları kullanarak dilindeki kokuları tanımlar.

Bir yılan yiyen yiyecek miktarı kaç tane yavruya sahip olacağını belirler. Arafura dosya yılanı en az yiyor ve her on yılda sadece bir yumurta yiyor.

Daha küçük yılanlar, böyle ağaç veya yeryüzünde yaşayan yılanlar, dillerini avın kokular izlerini (örümcek, kuş ve diğer yılanlar gibi) takip etmek için kullanırlar. Boğalar gibi daha büyük yılanların, burunlarına labial (dudak) çukurlar adı verilen ısı algılayan organları vardır.

Yılanlar genellikle sağlıklı olmak için her yıl sadece 6-30 yemek yemelidirler.

Yılanlar yollarda ve kayalık alanlarda yatmaktan hoşlanıyor çünkü taşlar ve kayalar güneşin sıcaklığını emer, bu da onları ısıtır. Bu yüzeylerin üzerine basmak yılanı çabucak ısıtır ve böylece hareket etmesini sağlar. Sıcaklık 50 Fahrenhayt’ın altına düşerse yılanın vücudu düzgün çalışmaz.

Mozambik tükürücü kobra 8 metre uzağında zehri tükürebilir. Yere yatmak ya da kaldırmak da dahil olmak üzere herhangi bir konumdan tükürebilir. Mağdurunun gözlerini hedeflemeyi tercih eder.

Yılanlar çiğnemez, bu yüzden yiyeceklerini bütünüyle yutmaları gerekir. Çok esnek bir alt çene olan ağızlarını çok genişletebiliyorlar. Yılanlar, kendi bedenlerinden% 75-100 daha büyük olan diğer hayvanları yiyebilirler.

Büyük bir av için tıkanmaktan kaçınmak için, bir yılan, şnorkelliğin çalışması biçimine benzer şekilde, trakeanın sonunu veya nefes borusu ağzından iter.

Gaboon engereği, yaklaşık 5 cm (2 inç) uzunluğundaki herhangi bir yılanın en uzun dişine sahiptir.

Anacondas, su altındaki nefeslerini 10 dakika kadar sürebilir. Ek olarak, timsahlara benzer şekilde, anacondaların gözlerinin ve burun deliklerinin su yüzeyinin üstünde yükselebilen gizli ve av yetenekleri vardır.

Kaydedilen en uzun yılan, cıvaralı pitondur. Bir domuz, bir geyik veya bir insanı yutacak kadar büyük, 33 feet uzunluğa ulaşabilir.

Kürek şeklinde kuyrukları olan deniz yılanları okyanusa 300 metre üzerinde dalabilir.

Bir yılan yemekten hemen sonra bir yılan tehdidi altına girerse, yemeğini sık sık tahrip ederek algılanmış tehditlerden hızlı bir şekilde kaçabilir. Bir yılanın sindirim sistemi, avın saçları, tüyleri ve pençeleri hariç olmak üzere her şeyi çözebilir.

Yılanlar gözleri açıkken uyurlar
Yılanların göz kapakları yoktur; Bunun yerine, brille adlı tek şeffaf bir ölçek gözlerini korur. Çoğu yılan, özellikle nesne hareket ediyorsa çok iyi görürler.

Dünyanın en uzun zehirli yılanı Asya’daki kral kobra. Yaklaşık olarak 18 feet’e kadar büyüyebilir, neredeyse bir kişi kadar yüksektir, yüksek sesle boğar ve fili öldürmek için yeterince zehir enjekte eder.

Kral kobra’nın tüm yılanların en akıllılarından biri olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, gençleri önemsemeyen yılanların aksine, kral kobraları yumurtalarını düşmanlardan savunan ve koruyan dikkatli anne babalardır.

Bütün yılanların dişleri yoktur – sadece avlarını zehirle öldürenlere sahipler. Ayaklarının kullanılmadığı zaman, onları ağzın çatısına geri katlarlar (samanları geri katlanmayan mercan yılanı hariç).

Bazı zehirli yılanlar yanlışlıkla ısırıp zehirledikten sonra öldüler.

Fil gövde yılanları neredeyse tamamen su içicidir. Kayılamazlar, çünkü diğer yılanların karaya yönelmesine yardımcı olan karnın geniş ölçeklerinden yoksundurlar. Bunun yerine, fil gövdesi yılanlarının kaygan balıkları tutmak ve onları su altına sıkıştırmak için büyük ölçekleri vardır.

Bilinen en kısa yılan iplik yılanıdır. Yaklaşık 4 santim uzunluğunda ve Karayipler’de Barbados adasında yaşıyor. “Spagetti kadar ince” olduğu söylenir ve öncelikle termitler ve larvalarla beslenir.

2009’da Doğu Afrika’daki bir çiftlik görevlisi, yanlışlıkla büyük yılana basladıktan sonra epey bir 3 metrelik savaşla 12 feet python’u atlattı. Adamın etrafında sarılıp onu bir ağaca götürdü. Adam, yutkunmasını önlemek için gömleğini yılanın ağzına sartı ve nihayet cep telefonundan yardım istediğinde polis tarafından kurtarıldı.

Brezilyalı bir çukurdan üretilen zehirin zehiri, yüksek tansiyon tedavisinde bir ilaçta kullanılır.

İnsan kurbanları, bir kobra tarafından ısırıldıktan sadece 30 dakika sonra nefes almayı bırakabilir
“Kobra” kelimesi “kapüşonlu” anlamındadır. Bazı kobranlar, kaputların arkasında, arkadan dahi bile rahatsız edici görünmelerini sağlamak için gözlere benzeyen büyük lekeler içerir.

Afrika kaya pitonu gibi bazı çöl yılanları, çöl yazının en ateşli bölümlerinde uyurlar. Bu yaz uykusu kış uykusuna benzer ve buna “aestivasyon” denir.

Kara mamba dünyadaki en hızlı yılan ve dünyadaki ikinci en uzun zehirli yılan, kral kobradan sonra. Doğu Afrika’da bulunan bu araç, 12 mph (19 km / sa) hıza ulaşabilir. Zeytin yeşili olan pullarının renginden değil, mürekkep siyahı olan ağzının içinden seçilmiştir. Zehri oldukça toksiktir ve anti-zehir içermez, insanlarda ölüm genellikle 7-15 saat içinde gerçekleşir.

Yılan büyümesi, büyüdükçe yavaşlarsa da, yılan büyümeyi asla durdurmaz.

Bir yılan bir yılan büyücüsünün müziğini duyamasa da yılan büyücünün vuran ayağının titreşimlerine ya da flüt hareketine tepki verir.

Çoğu yılan insanlara zararlı değildir ve fareler, fareler ve kuşların popülasyonunu kontrol altında tutarak ekosistemi dengelemeye yardımcı olurlar.

Şimdiye kadar bulunan en büyük yılan fosili Titanoboa’dır. 60 milyon yıl önce yaşamış ve 15 metre uzunluğa ulaşmıştır. 20 kişiden fazla tartıldı ve timsahlar ve dev kaplumbağalar yedi.

İki başlı yılanlar yapışık ikizlere benzer: Bir çift yumurta ikizi oluşturmak için bir embriyo ayrışmaya başlar, ancak süreç tamamlanmaz. Bu yılanlar vahşi doğada nadiren hayatta kalır, çünkü iki kafanın ikili duyuları vardır, gıdalarla savaşırlar ve bir baş diğer kafayı yemeye çalışabilirler.

Yılanlar iki bölüme ayrılabilir: ilkel yılanlar ve gerçek (tipik) yılanlar. İlkel yılanlar – kör yılanlar, solucanlar yılanları ve iplik yılanları gibi – yılanların en eski biçimlerini temsil eder. Sıçan yılanları ve kral yılanları gibi gerçek yılanlar daha gelişmiş ve daha aktiftir.

Yılanları tanımlayan en eski yazılı kayıt, eski Mısır’dan (M.Ö. 450) tıbbî bir papirüs olan Brooklyn Papyrus’undadır.

Yılanların yaklaşık% 70’i yumurta bırakır. Yumurta bırakanlara oviparus denir. Yılanların diğer% 30’u daha soğuk iklimlerde yaşamakta ve genç yaşta doğum yapmaktadır çünkü vücudun dışındaki yumurtalar için gelişmekte ve yumurtadan çıkması çok soğuk.

Çoğu yılanın sağ akciğeri uzatılmış, birçoğunun sol akciğeri daha küçüktür ve bir kaçının üçüncü bir akciğeri vardır. Onların zevk duyusu yoktur ve organlarının çoğu doğrusal olarak düzenlenmiştir.

En nadir ve nesli tükenmekte olan yılan St. Lucia yarışçısı. Bu yılanların sadece 18 ila 100’ü kaldı.

Yılda 40.000 insanı öldüren yılanlar, bildirilmemiş olaylarla birlikte toplamı 100.000’in üzerinde olabilir. Bu ölümlerin yaklaşık yarısı Indi’de

ABD Ordusu Özel Kuvvetleri’nin bazı üyelerine, hayatta kalma eğitimi sırasında yılan öldürmeyi ve yemelerini öğretiyor ve onlara “Yılan Yiyenler” takma adını kazandırıyor.

Efsanevi Yunan kahramanı Perseus’un en büyük başarılarından biri, saçları kıvrım, zehirli yılanlardan oluşan bir kadın canavar olan Medusa’yı öldürmekti.

Yılanın sembolü, tarihin en yaygın ve en eski kültür sembollerinden biridir. Yılanlar genellikle iyi ve kötünün, yaşamın ve ölümün ikiliğini temsil eder.

Yılanlar derilerini döktüğü için çoğu kez yeniden doğuş, dönüşüm ve şifa sembolüdür. Örneğin, tıbbın tanrısı Asclepius, yılanla çevrili bir personeli taşır.

Yılan tarih boyunca çeşitli anlamlar kazandı. Örneğin, Mısırlılar yılanı ayrıcalıklı ve kutsal olarak görüyorlardı. Yahudi haham geleneklerinde ve Hinduizmde cinsel tutku ve arzuyu temsil eder. Ve Romalılar yılanı ebedi aşkın sembolü olarak yorumladılar.

Büyük bir “üreme topunda” bulunan Anacondas mate. Top 1 kadın ve yaklaşık 12 erkekten oluşuyor. Bir aya kadar bir “çiftleşme topu” içinde kalırlar.
Türlere bağlı olarak, yılanlar 4 yıldan 25 yıla kadar yaşayabilirler.

Zehirli olan yılanların elmas şekilli öğrencileri vardır. Zehirsiz yılanların yuvarlak öğrencileri vardır.

Tehlikede olan yılanlar, San Francisco döngüsü yılanı, doğu ırkı çoban yılanı, kral kobra ve Dumeril’in boa’sını içerir.

Gizemli, yeni bir “çılgın yılan hastalığı”, tutsak pitonlara ve boğalara düğümlerle bağlanmalarına neden olur. Diğer semptomlar “yıpranma” yı içerir; bu da yılanlar uzun süre yukarıya bakarlar. Yılan uzmanları, kemirgen bir virüsün ölümcül hastalığa neden olduğuna inanıyorlar.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın