Yazınızın okunabilirliğini artırmanıza yardımcı 5 ipucu

Sana verecek en önemli tavsiye, yazdıklarınız için yazınızın çok zor olmadığından emin olmaktır. LEGO hakkında yazarsanız ve çocuklar üzerinde odaklanırsanız, metninizin okunması kolay olmalıdır. Ancak, seyircileriniz doktora yapmış bilim adamlarından oluşuyorsa, metin çok daha zorlayıcı olabilir.

Aşağıda sunulan beş ipucu genel kurallar olarak görülmelidir. Bazı izleyiciler için bir metin daha basit hale getirilebilirken, diğer kitleler için kurallar biraz katı olacaktır.

İpucu 1: Paragrafları temizle
Açık paragraflar yazdığınızdan emin olun. Bir blog yazısı için, her zaman paragrafınızı en önemli cümle ile başlatmanızı öneririz. O halde bu cümleyi açıklayın ya da ayrıntılarıyla açıklayın. Bu şekilde bir okuyucu, paragraflarınızın ilk cümlelerini okuyarak makalesinden en alakalı içeriği kavrayabilecektir. Paragrafların çok uzun olmadığından emin olun (7 veya 8 cümle zaten oldukça uzun).

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın