Uyuşuklukla Mücadelenin En İyi 10 Yolu

Basitçe, uyuşukluk kendini uykulu hissetmek demektir. Uykusuzluk hisseden insanlar en uygun olmayan zamanlarda uykuya dalabilirler. Bu durum ayrıca hipersomniya veya uyuklama olarak da adlandırılır.

Uyku hali en sık uyumsuz uyku eksikliği sonucudur. Aslında aşırı gündüz uykuları bir uyku bozukluğunun işareti olabilir. Depresyon, kaygı, stres ve can sıkıntısı gibi duygusal durumlar da buna neden olabilir.

Ayrıca bazı ilaçların bir yan etkisi olabilir. Diğer sebepler fakir diyet, yeme bozukluğu, kronik ağrı, egzersiz eksikliği, alkol kötüye kullanımı, şeker hastalığı ve düşük tiroit (hipotiroidizm) sayılabilir.

Uyuşukluğun bazı semptomları arasında aşırı uykulu olma, letarji, sinirlilik, unutkanlık ve daha az enerji bulunur.

Uyuşukluk verimliliğinizi etkileyebilir ve hatta kişisel hayatınızda hasara neden olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri, sağlıklı bir diyet ve uygun uyku düzeniyle, kolayca uyuşuklukla savaşabilirsiniz.

Ancak, yeni bir ilaç başlattıktan, aşırı dozda bir ilaç aldıysanız veya baş yaralanmasından sonra uykulu hissetmeye başlarsanız bir doktora danışın. Buna ek olarak, uyuşukluk bir tıbbi sorun veya bir uyku bozukluğundan kaynaklanıyorsa, tıbbi yardım isteyin.

İşte uyuşuklukla mücadelenin en iyi 10 yolu.

uykulu

1. Düzenli Uyku Programı yapın

Uykusuzluk ve rahatsız edici uyku, gündüz uykusuzluğun arkasındaki başlıca nedenlerden ikisidir. Bu nedenle, uygun bir uyku çizelgesi ayarlamak, gündüz uykularından kaçınmanın en iyi yollarından biridir. Doğru uyku, düşük enerji, yorgunluk, depresyon ve stresle mücadeleye bile yardımcı olacaktır.

Farklı kişilerin iyi çalışabilmesi için farklı uyku düzeylerine gereksinimi vardır, ancak ortalama 7 ila 8 saatlik uyku saati vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için yeterlidir. Sesin keyfini çıkarmaya yardım etmek için:

Tutarlı bir yatma süresi ve uyanma süresi olan bir uyku programı tutun.

Dinlendirici bir uykuyu teşvik etmek için yatak odanızı tamamen karanlık tutun. Gerekirse dış ışığı engellemek için gölgelik veya güneşlik kullanın.

Uyku kalitenizi artırmak için kaliteli yataklara, yorganlara ve yastıklara yatırım yapın.

Yatmadan önce yaklaşık 20 dakika kitap okuyun veya rahatlatıcı bir yoga yapın.

Yatmadan önce akşam saatlerinde bilgisayarınıza, televizyonlara veya telefonlara bakarak ekranınızı sınırlayın.

uyku

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın