Ülser Beslenme Diyet Listesi

Bazen, belirli nedenlerden ötürü, midenin içindeki astar aşınmış veya yıpranmış duruma gelir. Bu durum ülser olarak bilinir ve her yaş grubundaki insanlar tarafından yaşanan en acı koşullardan biridir. Çok baharatlı yiyecekler yemek, sigara içmek, alkol tüketmek vb. Gibi çeşitli faktörler ülsere neden olabilir.

Çocuklarda peptik veya mide ülseri, H. pylori’nin neden olduğu bakteriyel enfeksiyon veya non-steroid anti-inflamatuar ilaçların (NSAID) kullanımına bağlıdır.

Ülserler mide ülseri, duodenal ülser, özofagus ülseri gibi farklı tiplerde olabilir. Ülser tedavisi, antasitler, asit blokörleri ve PP inhibitörleri gibi ilaçların kullanımını içerir. Aynı zamanda, vücuttaki asit üretimini azaltmak ve daha fazla hasarı önlemek için bir diyeti izlemek de çok önemlidir.

Vücudun asit üretimini arttıran ve rahatsızlığa neden olan bazı gıdalar var. Bu gıdalar diyetten çıkarılmalıdır. Kaçınılması gereken yiyeceklerin ve güvenle tüketilebilecek yiyeceklerin listesi aşağıdadır.

Yenilmesi Gereken Gıdalar

Sebzeler:
Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tüm taze sebzeler

Meyveler:
Narenciye, limon, portakal, çilek, fındık dışıdaki bütün meyveler tüketilebilir.

Süt Ürünleri:
Az yağlı süt, tereyağı

Et / Tavuk:
Yağsız et, balık, derisiz kümes hayvanları, yumurta

Tahıllar
Kepekli ekmek ve makarna, pirinç kekleri, Gofretler

İçecekler
Bitki çayı, ev yapımı çorbalar

Diğerleri:

Zeytinyağı, az yağlı sos, bal

Kaçınılması Gereken Gıdalar

Sebzeler
Domates, lahana, şalgam, biber, salatalık, brokoli, soğan, karnabahar, rutabaga, lahana turşusu

Meyveler
Narenciye, limon, portakal, çilek, fındık ve kuruyemişler

Süt Ürünleri:
Tam yağlı süt, krema, peynir, margarin

Et / Tavuk
Kızarmış ve tecrübeli et, Kızarmış tavuk ve balık, sığır eti, sosis

Tahıllar
Ekmek, hamur işi, pasta, bisküvi, rafine edilmiş un ürünleri

İçecekler
Kahve, çay, soda, meyve suyu

Diğerleri:
Hayvansal yağ, bitkisel yağ, mayonez, ketçap, fıstık ezmesi, sirke, hardal yağı, biber sosu, biber, sarımsak, biber tozu, turşu

Öneri

Ülserler için kolay bir diyet arıyorsanız, peptik ülser diyetinde kızartılmış, işlenmiş ve konserve gıdaları tamamen kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Konserve ve işlenmiş gıdaların çoğunda, ülseri şiddetlendiren yüksek miktarlarda tuz, koruyucu ve sirke bulunur.

Benzer şekilde, çikolata, şekerleme ve nane de mide ülserini kötüleştirir. Ülserlerden muzdarip olduğunuzda, yukarıda belirtilen listede tavsiye edilen evde pişmiş ve hafif yemekler önerilir. Aşağıda, diyetle birlikte takip edilmesi gereken bazı tavsiyeler bulunmaktadır.

Tavsiyeler

Evde pişirilmiş, taze pişmiş yiyeceklerin olması şarttır.
Daha küçük parçalar halinde ve yavaş yavaş yemek yemeniz gerekir.

2-3 saatlik bir boşluk bırakıldıktan sonra 4-5 küçük öğün yemek yemeniz, uygun sindirmede yardımcı olur.
Yatmadan 2-3 saat önce akşam yemeği yemelisiniz. Yemek yedikten hemen sonra yatmanız tavsiye edilmiyor.
Hızlıca ülserlerden kurtulmak için acılı, asitli ve kızarmış gıdalardan kaçınılmalıdır. Baharatlar, yağ, tuzlar ve şeker peptik ülser hastalığının diyetinde ılımlı olarak kullanılmalıdır.

Belirtilen süre boyunca ülser diyetini düzenli olarak uygularsanız, hastalığınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

Son olarak, hastalıktan kurtulduktan sonra bile, orijinal diyetinize geri dönmemelisiniz, ancak ülserin tekrarlamasını önlemek için bu diyeti uygulamanız gerektiğini not edin.

Kendinize iyi bakın!

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın