Su Canlılar İçin Neden Önemlidir?

Suyun Bitkiler için Önemi
Bitkiler, fotosentez yapmak için yeterli miktarda hidrasyona ihtiyaç duyar. Topraklarını kullanarak toprağa ihtiyaç duydukları suyu alırlar. Bitkilerdeki su, besin maddelerini bitkinin diğer bölgelerine taşır. Su lilyası gibi bazı bitkiler çok fazla suya ihtiyaç duyarlar, whiles çöl kaktüsü, suyu olmadan aylarca yaşayabilir. Su, bitkiyi sıkı ve dik tutar (turgid). Suyun olmadığı zamanlarda sersemlerler ve yakında  zamanda ölürler.
Su yosunu ve yosun gibi bazı bitkiler suda çözülmüş karbondioksiti emerler.

Suyun Hayvanlar için Önemi:
Hayvanlar da hücre aktivitesini gerçekleştirmek için suya ihtiyaç duyarlar. Bazı hayvanlar sulu kalmaları, yiyecekleri sindirmeleri ve vücut sıvıları oluşturmaları için düzenli olarak su içirler. Bazı balıkların tuzlu suya, diğerlerine de tatlı suya ihtiyacı vardır. İstiridye ve alabalık gibi birçok balık, sudan oksijen alır.

Bazı hayvanların yaşam alanları sudur. Kurbağalar ve kaplumbağa gibi diğerleri yumurta bırakmak ve çoğalmak için suya ihtiyaç duyarlar. Anaconda yılanları, birçok sürüngenle birlikte suda yaşarlar. Tatlı su genellikle suda yaşayan organizmaların bağlı olduğu birçok çözünmüş besin içerir. Su olmadan hayatta kalamazlar.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üviversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın