Şeftali Yemenin Kanıtlanmış 15 Faydası

Yaz mevsiminin başlangıcı, diğer meyveler arasında sulu şeftalilerin varlığını gösterir. Şeftali temelde, roasaceae ailesine ait ve aynı isme sahip olan yaprak döken ağacın (Prunus persica) bir meyvasıdır.
Bu meyve, teknik olarak, kiraz, erik, badem ve nektarinlerle yakından alakalıdır.

Bu meyveler Mayıs ile Ekim ayları arasında kullanılabilir. Şeftali farklı şekillerde yenilebilir. Yemekten önce soyulmaları gerekir. Salatalara eklenebilir ya da kokteyl, tatlı, reçel, jöle ve diğer tariflerde kullanılabilirler. Konserve şeftalisi yıl boyunca mevcuttur.

Şeftali, şaşırtıcı lezzetlerinden çok daha fazlasını sunar. Şeftali, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer kimyasal içeriklerle dolu olduğundan aşağıdaki sağlık yararlarını sunar.

1. Kardiyovasküler Yararları:
Demir ve K vitaminden zengin olan şeftali, kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. K vitamini kan pıhtılaşmasını önler, böylece çeşitli kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Demir kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gereklidir.

Kanınızı sağlıklı tutar ve demir eksikliği nedeniyle oluşan anemi oluşumunu önler. Şeftali bitkilerinde likopen ve lutein, kalp rahatsızlığı riskini de azaltır. Ayrıca potasyum, kan basıncını düzenleyen ve sıvı dengesini koruyan bir elektrolit içerirler, böylece kalp atış hızınızı kontrol eder ve inmeye karşı koruma sağlar.

seftali

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üviversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın