Sağlıklı Bir Kalp için En İyi Gıdalar

1. Kalp sağlığı için çilek
Birçok çalışma çileklerin genel sağlık için ve özellikle kalbin sağlığı için yararlı olduğunu gösterdi; Lutein ve beta-karoten (karotenoidler), vitamin C, elagik asit (polifenol), kalsiyum, folat, potasyum, magnezyum ve lif gibi besinlerle doludurlar. Örneğin, haftada üç porsiyon çilek ve yaban mersini yediğimiz bir kadın üzerinde yapılan araştırmalar, daha az meyveler tüketen kadınlara kıyasla miyokard enfarktüsü riski% 32 daha düşük olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, bunu kan damarlarının dilatasyonunda ve kan basıncının düşürülmesinde yardımcı olan flavonoidler (antioksidanlar) ve antosiyaninler (meyveleri mavi ve kırmızı renkleri verdikleri) bileşiklerine bağladılar. Bir başka çalışma, günde sadece bir fincan karışık yemenin, kalp için şüphesiz yararlı olan “iyi” HDL kolesterol düzeylerini artırabileceğini keşfetti.
Yapılması gerekenler: Çilek kendiliğinden sağlıklı bir atıştırmalıktır ve ayrıca kreplerini onlarla birlikte toplayabilir, yulaf ezmesi veya salatasına çilek katabilir, onları bir pürüzlendirmeye karıştırabilir. Herhangi bir çilek, işi yapacaktır – yaban mersini, çilek, böğürtlen, kırmızı ahududu, lokum, vs – sadece en çok sevdiğiniz yiyecekleri seçin.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üviversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın