Reflü’ye İyi Gelen Kanıtlanmış Gıdalar

Meyve, sebze, yulaf ezmesi, deniz ürünleri, vs, Reflü hastalığının önlenmesinde size yardımcı olabilir. Burada, Reflü hastalığından muzdarip olduğunda tüketilebilecek gıdaların bir listesini bulacaksınız.

Gastroözofageal (GERD) olarak da bilinen Reflü hastalığı, karnındaki asit özofagusta ve boğaza geri sızdığı bir durumdur. Bu çok rahatsızlık verir ve yutma güçlüğü, göğüs ağrısı ve mide ekşimesi gibi belirtilere neden olur. Rreflü hastalığının, alt özefageal sfinkter (LES) kaslarının düzgün çalışmaması, düzensiz beslenme alışkanlıkları ve sigara gibi çeşitli nedenleri vardır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte, bir diyet izleyerek semptomları ve rahatsızlığı hafifletmek mümkündür.

Reflü Diyeti
Olguların çoğunda, reflü hastalığının sürekli değişen ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olduğu düşünülmektedir. Özellikle geceleri daha büyük ve baharatlı yemeklere sahip olmak asit reflüsünü tetikleyebilir. Bu nedenle, en kolay çarelerden biri her gün aynı saatte yemek yemeyi denemektir. İkincisi, özellikle geceleri daha büyük yemeklerden kaçınılmalıdır. Üçüncü olarak, doğru yiyecek tercihlerini yapmak da önemlidir. Tüketildiği zaman reflüsü yaratma şansının yüksek olduğu bazı gıdalar var. Bu gıdalar doğal olarak kaçınılmalıdır. Öte yandan, bazı gıdalar tüketmek için güvenlidir.

Yenilecek Gıdalar

Reflü için yiyebilecek iyi gıdaların listesi aşağıda verilmektedir. Bu gıdalar mide ekşimesine neden olmaz ve dolayısıyla güvenle tüketilebilir.

Meyve ve Sebzeler:
Sebzeler az miktarda tüketildiğinde nadiren mide ekşimesi ve asit reflüsü oluşturur. Meyve ve sebzeler genel sağlık için de faydalıdır ve çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Güvenle patates, brokoli, havuç, kereviz, rezene, yeşil fasulye ve bezelye pişmiş olabilir. Asitliği artırmak için sebzeler kızartılmamalıdır. Elmalar, muz (bazıları için işe yarıyor, başkaları için işe yaramayabilir), kavun, armut ve şeftali gibi meyvelere gidebilirsiniz. İkincisi, eklenen şeker içeriği bazı durumlarda şiddetli asitlik gösterebileceğinden meyve sularından kaçınılmalıdır.

Tahıllar:
Çok taneli, kepekli, kepekli, yulaf ezmesi, kahverengi veya beyaz pirinç, pişmiş ve yağsız kurabiyeler, Graham krakerleri, pirinç kekleri, simit, kepekli kek vb. Gibi az yağlı tahılların asit reflüsü oluşturması daha az olasıdır. Ancak, karbonhidrat alımında asit reflüsü yaşarsanız, bunlardan tamamen kaçının. İkincisi, tahıllar gibi sindirmede zor karbonhidratlardan kaçının.

Et ve Süt:
Tavuk göğsü, balık, biftek (ciltsiz), yumurta beyazı genellikle asit reflüsü oluşturmaz. Bununla birlikte, bunlar ekstra yağ veya baharat eklemeden tüketilmelidir. Etlerin marine edilmesi veya kızartılması asit reflüsü oluşturabilir ve dolayısıyla kaçınılmalıdır. Öte yandan, yağsız krem, soya peyniri, keçi veya beyaz peynir gibi yağsız süt seçeneklerine gidebilir veya zeytin veya hindistancevizi yağı gibi iyi yağlar alabilirsiniz. Onları hafifçe tüketdiğinizden emin olun.

* Yukarıda belirtilen gıdaların çoğunun asit reflüsü ve mide ekşimesi oluşumunu azalttığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, diyet bir insandan diğerine farklılık gösterir. Bu nedenle kişiselleştirilmiş reflü diyet şemasının yapılması için doktora danışılması önerilir.

Kaçınılması Gereken Gıdalar

refflüYukarıda belirtildiği gibi, bazı yiyecekler, mide ekşimesi, asitlik vb. Gibi asit reflü semptomlarını tetikler. Bu gıdaları tanımlamak ve diyetten çıkarmak esastır.
Aşağıda, kaçınılması gereken gıdaların bir listesi verilmektedir.

Baharatlı, kızartılmış ve sıcak yiyecekler (biber içeren)
Limon, portakal gibi narenciye
Kahve ve soda
Domates, domates sosu
Nane, çikolatalar, peynir
Sarmısak, soğan
Sosis, et pastırması, kızarmış et
Dondurma
Alkol

Yukarıda belirtildiği gibi, belirli yiyeceklerin etkisi bir kişiden diğerine farklılık gösterir. Bu nedenle, hangi yiyeceklerin size uygun olduğunu kontrol etmeniz için bir gıda günlüğü tutmanız önerilir. Aynı şekilde, diyetinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Sağlıklı gıda seçimi, reflü hastalığının tedavisinde ve önlenmesinde anahtar unsurdur. Son olarak, diyetinizde değişiklik yapmak için yalnızca doktora danışmanız önerilir. Kendine iyi bakın!

Değerlendirme

Yazar: Arif Arslaner

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonrada sağlık eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. Şu anda ilahiyat okuyor. Hâlâ öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir