Prostata İyi Gelen Kanıtlanmış Yiyecek ve İçecekler
Prostat sağlığı için gözden kaçan bir alan diyet ve besindir. Erkekler, prostat sağlığının iyi olması için yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu düşünmeden hayatlarını dolaşırlar. Uygun bir diyet yemek prostat hastalığını önlemede uzun bir yol kat eder. Bu yazıda, her yaştan erkekler için prostat sağlığının idaresi için diyet ve beslenme önemi ele alınacaktır.

Faydalı Prostat için Gıdalar

– Brokoli
– Domates
– Çilek
– Kuruyemiş
– Balık
– Elmalar
– Karpuz
– Soya bazlı gıdalar
– Saf Su
– Yeşil Çay

Prostata faydalı birçok gıdalar vardır. Diyetinizin düzenli bir parçası olması gereken bazı gıdalar ve faydaları şunlardır:

1. Brokoli

Kanıtlar, brokoli’nin prostat kanseri hücrelerini engelleme özelliklerine sahip olduğunu gösteriyor. Brokoli’deki kimyasallar güçlü antioksidanlardır ve kansere neden olan serbest radikalleri bile yok edebilir. En sağlık faydaları için, brokoli, en az pişirme ile çiğ veya buğulanmış şekilde yenilir. Haftada en az 3 porsiyon yemeyi deneyin.

brokoli

2. Domatesler

Bir başka güçlü antioksidan Likopene zengindirler. Likopenin anti-kanser özellikleri de vardır. Brokoli’den farklı olarak, domatesler en iyi sağlık yararları için pişirilir. Haftada 3-5 porsiyon iyi bir diyet planıdır.

domates

3. Çilek

Çilek ve yaban mersini gibi gıdalar güçlü antioksidan destek ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca anti-kanser özelliklerine de sahiptirler. “Polifenol” olarak adlandırılan bir madde, meyvelerdeki başlıca yararlı bileşendir. Önerilen porsiyon haftada 3-5 saat olmalıdır.

çilek

4. Kuruyemiş

Ceviz, ceviz, makadamya, Brezilya ve badem gibi pek çok farklı fındık, mükemmel prostat destek gıdalaridir. Kuruyemişler “selenyum” denilen bileşik açısından zengindir. Selenyum, tümör büyümesini yavaşlattığı için araştırılmış ve Antioksidan güçler. Her hafta en az 5-7 porsiyon çeşitli fındık tüketin.

kuruyemiş

5. Balık

Bu selenyum bakımından zengindir, ancak çinko da içerir. Çinko, prostat sağlığı için önemli bir besindir. Çinko, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi rol oynar ve istenmeyen hücre çoğalmasını önler. Somon, prostat sağlığı için mükemmel bir balık kaynağıdır. Haftada en az iki kez balık yemeye çalışın.

somon
somon
6. Elmalar

Bu meyve, “quercetin” adı verilen bir bileşik ile yüklenir. Quercetin çok güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca önemli bir bioflavonoid ve antioksidandır. Bioflavonoidler çoğu meyve ve sebzede bulunan doğal besinlerdir. Elmanın kabuğu yararların çoğunu sağlar. Kabuk, quercetin ve bioflavonoidleri içerir. Elmalar günlük olarak yenmelidir.

7. Karpuz

Bu, likopen açısından zengin bir diğer besindir. Karpuzun kırmızı rengi, likopenin varlığını gösterir. Bütün kırmızı renkli meyveler likopen varlığına sahiptirler. Karpuz veya kırmızı renkli meyveler haftada 3-5 porsiyon yenmelidir.

karpuz
karpuz
8. Soya bazlı gıdalar

Soya ve kuru üzüm gibi gıdalar soya bakımından zengindir. Soy prostat dokusunu koruyabilir ve güçlendirebilir. Soya gıdaları haftada 2 porsiyon veya daha fazla olmalıdır. Fakat GDO dışı olmasına dikkat edin ve tüm faydaları elde etmek için sofra formunda yenen soya daima yenilmelidir.

kuru üzüm

9. Saf su

Su vücut için çok önemlidir. Su doğal bir temizleyicidir. Prostatın istenmeyen toksinlerden arındırılmasına yardımcı olacaktır. Her gün 6-10 fincan arıtılmış / şişelenmiş su için.

saf su

10. Yeşil çay

Bu içecek antioksidanlar açısından zengin. Yeşil çay, kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Önerilen yeşil çay alımı günde en az 4 fincan.yeşil çay

Aslında, tüm meyve ve sebzeler prostat için iyidir. Yukarıdaki liste, prostat sağlığına faydalı birkaç gıdadır. Kırmızı (renkli) meyveler özellikle diyetinizin düzenli bir kısmını yapmanız için en iyi meyvelerdir.

Değerlendirme

Yazar: Arif Arslaner

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonrada sağlık eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. Şu anda ilahiyat okuyor. Hâlâ öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir