Potasyum Zengini Gıdalar – Potasyum Faydaları

Her gün yeterli miktarda potasyum bakımından zengin gıdaları tükettiğinizden emin olmanız gereken çok neden vardır. Potasyum, vücutta sıvı ve elektrolit dengesinin korunması için gerekli olan besleyici maddedir. Aynı zamanda vücudun üçüncü en bol mineralidir ve kalp, böbrekler, beyin ve kas dokuları da dahil olmak üzere çeşitli organların işlevi için gerekli mineraldir. Potasyum ayrıca vücudun sulu tutulmasında önemli bir rol oynar ve vücudunuzun sodyum-potasyum pompası ile hücresel işlevi desteklemek için sodyum ile çalışır.

Düşük potasyum belirtileri – aka hipokalemi

çok istenmeyen ve şiddetli baş ağrısı, dehidrasyon , kalp çarpıntısı ve bezleri ve dokuları şişirmeyi içerebilir. Aşağıdaki potasyumdan zengin gıdaların listesi gibi doğal gıdalardan alınan potasyumun çok güvenli ve çok sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Günümüzde erkek ve kadın erişkinler için önerilen diyet alımı günde 4.700 miligram potasyondur.

Bu çok gibi görünüyor öyledir çünkü birçok kişi günlük olarak gereken miktarda potasyum almada sorun yaşar. Potansiyelini vermeye hazır olduğum potasyumdan zengin gıdalar grafiğini kullanarak, gereksinimlerinizi karşılamak ve bir eksikliği önlemek için ne tür yiyecek yemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Hem bir alkali mineral hem de bir elektrolit olarak, potasyum alımınız söz konusu olduğunda gerçekten işareti kaçırmak istemezsiniz.

Potasyum Zengini Gıdalar Listesi

Potasyum açısından zengin gıdalar nelerdir? Günlük ihtiyacınızı karşılamak için seçim yapabileceğiniz çok sayıda potasyum açısından zengin gıdalar var. Bu liste, etrafındaki en yüksek potasyum açısından zengin gıdalardan bazılarını içerir. Yoğurt ayrıca yüksek bir potasyum konsantrasyonuna sahiptir.

Aşağıda yüksek potasyum gıdaların bir listesi bulunmaktadır:

  1. Avokado
  2. Akrilik kabak
  3. ıspanak
  4. Tatlı patates
  5. Somon Balığı
  6. Kuru kayısı
  7. Nar
  8. Hindistan cevizi suyu
  9. kuru fasülye
  10. Muz
Değerlendirme

Yazar: Arif Arslaner

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonrada sağlık eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak İlahiyat okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu... Hâlâ öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın