Patlıcanın Bilmeniz gereken Kanıtlanmış 10 Faydası

Patlıcan elyaf, potasyum, magnezyum, bakır, folat ve B1 ve B6 vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Patlıcan ayrıca, fenolleri ve virüslere, zararlı bakterilere ve kansere karşı savaşabilen klorojenik asit ve kafeik asit gibi flavonoidleri de içerir.

Patlıcan nereden geliyor?
Patlıcan’ın vahşi versiyonunun Hindistan menşeli olduğu düşünülüyor. İlk olarak Çin’de yetiştirildi ve Ortadoğu’nun erken Ortaçağında Akdeniz’e gelen tüccarlar tarafından Akdeniz’e tanıtıldı. Patlıcan, 12. yüzyılda Moors tarafından İspanya’ya getirildi ve sonunda Avrupa’nın geri kalanına doğru yol aldı. Patlıcan, 4 yüz yıl sonra İspanyol tüccarları tarafından Amerika’ya tanıtıldı.

Patlıcan’ın tüketimi 50 yıl önceye kadar Amerika’da kabul edilebilir bir şey değildi, çünkü pek çok kişi cüzzam, delilik ve kanserle sonuçlandı.

Çin, halen dünyanın önde gelen üreticisidir ve bunu Türkiye, Japonya ve İtalya izlemektedir.
Gelelim patlıcanın bilmenniz gereken faydalarına…

Değerlendirme

Yazar: Arif Arslaner

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonrada sağlık eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. Şu anda ilahiyat okuyor. Hâlâ öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir