Okul Hakkında 7 Şikayet Nasıl Yönetilir?
Akademik kariyerinin bir noktasında neredeyse her çocuk ya da genç okuldan şikayet edecektir. Bazen çocuklar sadece bir arkadaşın şikayetini yansıtıyorlar. Bazen çocuklar okulla kısa bir hayal kırıklığı yaşatırken abartıyorlar. Bazen ciddi bir hayal kırıklığı yaratır ve şikâyetler belanın erken bir uyarı işaretidir.

Aşağıda çocuklar tarafından okul hakkında söylenen 7 yaygın şikayet listesi verilmektedir. Şikayetler, küçük bir hayal kırıklığı ya da belanın bir uyarı işaretinin bir işareti olabilir. Ayrıca, artık okula değer katmayan ve iyi niyetli davranmadıklarını hisseden bir çocuğun erken uyarı işaretleri olabilir, diğer bir deyişle zayıf bir tutum geliştirmeye başlarlar.

Bu şikayetlerin ne anlama geldiğine ilişkin sonuçlara varmaktan kaçınmanız gerekir. Şikayetinizi neden çocuğunuza neden yaptıklarını tartışmak için biraz zaman ayırın. Listelenen her şikayet, olası bir şifre çözülmüş bir mesaja sahiptir ve daha sonra ne yapabileceğinizi öneririz. Çocuğunuz sadece okul hakkında kötü bir tutum geliştirirse kullanabileceğiniz cevaplar da vardır.

Çocuğunuzun şikayet etmesinin tek sebebini motive etmedikleri için bulursanız, okulda başarılı olmanın değerini öğrenmelerine yardımcı olacak adımları atmanız gerekecektir. İyi derecelerin ve öğrenmenin uzaktan kazanımlarını anlamamak için normal çocuk ve genç gelişme alanı içindedir. Eğitim almanın gerçek ödülleri, bir çocuğun veya bir gençin yaşadığı şeylerden yıllarca uzak kalmış olmasıdır.

1. Neden Okula Gitmem Gerekiyor?

Şikayetin Çözümü: Listedeki şikâyetlerin çoğunda olduğu gibi bu da belirsiz. Çocuğunuz, okulda bir şeyler olup bittiğini hissedebilirdi. Bu aynı zamanda bir çocuk, genellikle ilk gençlik yıllarında hayatlarındaki her şeyi sorgulamaya başladığında yapılan bir şikayettir. Unutmayın, çocuklar ve gençler bugün değerli yıllar kazandıracak bir şey yapmanın değerini görmeleri zor olabilir.

Cevap Verebileceğiniz Yol: Çocuğunuza okulda bir sorun yaşayıp yaşamadığını sorun. Onlara “Neden soruyorsun?” Diye sorabilirsin. Çıkarsa, okulda mücadele ederler, onlara destek olma yollarını bulursunuz.

Çocuğunuz okulun ve eğitimin değerini sorguluyor ise, “Bu yüzden aptal insanlarla dolu bir toplumumuz yok” diye yanıt verebilirsiniz. Okulun, insanların günlük görevlerde gerekli olan diğer becerileri okumayı ve öğrenmeyi öğrendiklerini açıklayarak takip edin.

Demokraside, ara ve gençlere konular hakkında nasıl okumalı, yazmalı ve eleştirel düşünebileceğini bilebileceğini söylemelisiniz. Seçmen olunca önemli konularda kararlar alacaklar ve onları hükümetten kimin temsil edeceğini seçecekler. Herkesin bir eğitim aldığından emin olmak, tüm seçmenlerin iyi kararlar alacak araçlara sahip olmalarını sağlamalıdır

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üviversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın