Muhabbet Kuşu (Parakeet) Hakkında İlginç Bilgiler
Küçük Muhabbet Kuşu, dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biridir ve köpeklerin ve kedilerin sıralamasında sıralanır ve şaşılacak bir şey değildir. Bu sevimli, şirin kuş küçük ve ucuzdur ve düzgün bir şekilde eğitildiyse bir budgie insanın konuşmasını taklit edebilir. Resmi adı Budgerigar’ın kökeni bir sır, ancak herhangi bir adla bu küçük kuş, çoğu evcil hayvan sahipleri için büyüleyici bir arkadaştır.

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgi

Bilimsel ad:
Melopstittacus undulatus.

Menşei:
Budgies aslen Avustralya’nın orta ve güneyindeki otlaklardan ve ormandandır.

Boyut:
Gagadan kuyruk ucuna kadar yaklaşık 8 inç uzunluğunda küçük.

Ortalama yaşam süresi:
Ortalama Parakeet 5 ila 9 yaşları arasında yaşıyor, ancak bazıları gençler arasında iyi yaşıyor!

Mizaç:
Budgies, çevreyi keşfetmek ve oynamaktan hoşlanan neşeli küçük kuşlardır.

İnsan arkadaşlarıyla geçirecekleri zamanı beklerken, acemi kuş sahipleri için onları tamamen bağımsız hale getirebilirler. Evcil hayvan Muhabbet Kuşu ile özellikle güçlü bir bağ oluşturmak isteyenler, kuşlara bazen sürü çevredeki insanlar hakkında daha az hevesli olabildikleri için diğer kuşları eve eklemek için çekiciliğe karşı direnmelidir.

Renkler:
Vahşi doğada, Budgies yeşil ve sarı, neredeyse siyah görünen koyu yeşil uçuş tüyleri ile çizgili. Bununla birlikte, esirgen yetiştirme programları gökkuşağının hemen hemen her renginde Budgies üretti – her geçen gün daha çok ortaya çıkıyor. Budgies, dimorf olarak bilinir; bu, kuşun cinsiyetinin kuşun rengine göre belirlenebileceği anlamına gelir. Yetişkin dişiler bronz veya kahverengi olan serilere sahipken, erkek muhabbetlerin olgunlukta mavimsi mor celaları gelişir.

besleme:
Birçok ticaret dansı diyetleri yalnızca tohumlardan ibaret olsa da, evcil hayvan kuşları için tek başına yeterli beslenme sağlamazlar.

Çoğu veteriner hekim, muhabbet kuşlarının çeşitli sebzelerin diyetlerine yerleştirilmesini önerir. Ayrıca, önemli vitamin ve besin maddeleri içerdikleri ve ilave takviyeleri ile takviye edilebileceği için formüle edilmiş pellet diyetle beslenmelidirler. Budgies ayrıca, yapraklı yeşil, kök sebze ve tahıllar da dahil olmak üzere çeşitli taze meyve ve sebzeler sunulmalıdır.

Tohumları diğer türlerden daha kolay tolere edebilirler, ancak tohum tek besin kaynağı olarak beslenmemelidir. Tüm tohumluk diyetleri tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Chop kolayca yapılır ve dondurulur ve bu büyüleyici ve hoş kuşların sağlıklı kalmasında yardımcı olabilir.

Egzersiz:
Muhabbet Kuşları, aktif küçük kuşlardır ve kendilerini en iyi şekilde tutmak için her gün egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Küçük kafeslerde yaşayan, özellikle de yavru kafesler, güvende bir alanda günde en az birkaç saat dışarıda bırakılmalı, böylece kanatlarını keşfedip geriyorler. Genişten daha uzun bir kafese yatırım yapın. Bu, budgi’lerin, levrekten levrek’e fırlatılmasına ve evindeki bol bol egzersizin yanı sıra evinizde sizinle vakit geçirme özgürlüğü sağlar.

Muhabbet Kuşu, her kuş tutkununun en az bir tane sahibi olduğu görülen harika kuşlardır. 1800’lü yılların ortalarından bu yana tutsaklık içinde yetiştirilenler bugün dünyada evcil hayvanlar olarak yaygın ve yaygın kalmaktadırlar.

Küçük boyutlarından dolayı, muhafaza etmek ve bakımı oldukça kolaydır. Bu, daha küçük bir türün tercih edilmesine veya daha büyük bir kuşun sağlanması için gereken zamana sahip olmayanlar için onları harika bir seçenek haline getirir. Daha küçük bir tür oldukları için daha sonra temizlenmesi daha kolaydır.

Boyutları ve iştahları nedeniyle beslemek nispeten daha az pahalıdır ve küçük bir kınada veya dairede kolayca saklanabilirler. Küçük türün bakımı daha kolay gibi görünse de, çimler tohum ekmeği gibi etraflarında yiyecek atmaya çalıştıkları için kapsamlı vakumlama gerektiren bir eğilimi vardır.

Küçük boyutlarına rağmen, Muhabbet Kuşları’nın beyinleri ve kişilikleri büyüktür.. Çoğu kişiye düdük çalma ve konuşma öğretilir ve aynı zamanda daha büyük bazı kuş türleri kadar zekidirler. Doğru eğitim ve sosyalleşmeyle, çoğu aileye keyifli bir katkı olabilirler. Boyutlarından dolayı değerlerini bir tür olarak azaltmayın. Onlar her bit bir sümbül gibi papağanlar ve harika arkadaşlar olun. Kişilik dolu, eğlencelidirler ve onları tanımaya vakit geçirirseniz başkalarından hoşlanmayacakları gibi bağlanabilirler.

muhabbet kuşu
muhabbet kuşu

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın