Misvakın İnanılmaz Kanıtlanmış 7 Faydası

Miswak, dişleri temizlemeye yardımcı olan ve şu anda 7000 yıldan fazla bir süredir bu amaçla kullanılan bir daldır!

Araştırmalar, Miswak’in düzenli kullanımı, diş eti hastalığında terapötik bir etkiye sahip olduğunu ve Porphyromonas gingivalis, Aggregatibacter aktinomycetemcomitans vb. Gibi çeşitli dişeti hastalığına neden olan organizmalara karşı etkili olduğunu bulmuştur. Düzenli diş fırçasına ilave olarak kullanıldığında, plak skorunda ve dişeti sağlığında belirgin bir düzelmenin kaydedilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Miswak nasıl kullanılır?

Miswak’ı etkili bir şekilde kullanmak için, bunları aklınızda tutun.

Başlamak için, Miswak dalının bir ucunu düzeltin veya çiğneyin.
Bu noktadan çiğnene devam edin; dallar yumuşak olur ve merkezdeki kılları şekillendirir. Bu işlemi geliştirmek için, dalları suya batırarak nemlendirin.
Tek tek lifleri ‘kıllara’ benzeyen görürseniz, düzenli bir diş fırçasında olduğu gibi dalları kullanarak dişlerinizi fırçalayın.

‘Miswak’ ‘ı düzenli bir diş fırçası ile kullanmanın faydaları nelerdir?
Normal bir diş fırçası ile Miswak arasında, Miswak normal diş fırçasını nasıl puanlıyor, soruyor musunuz? Gelelim misvak kullanmamın kanıtlanmış faydalarına…

misvak

1. Diş Çürüğü ve Çukurlukları Savaşır
Bu modern çağın en büyük nimetlerden biri çok çeşitli yiyeceklerin kullanılabilirliği vardır. Tatlı, ekşi, keskin, acı, çiftlik taze, işlenmiş-ismini veriyorsunuz ve marketinizde muhtemelen  her şey var. Ama gıda kullanılabilirliği artış, şeker işlenmiş gıdalarda, özellikle zengin, genel popülasyonda  artan diş çürümesi ile kendini gösterdi.

Diş çürüğü, emaye (dişlerinizdeki parlak beyaz kapak) yok edildiğinde ortaya çıkar. Ama düzenli fırçaladığım halde nasıl çürük nasıl oluyor? Basit. Ağızlarımız yüzlerce farklı bakteri barındırıyor -bazı iyi, bazısı kötü huyludur . Bu bakteriler sonunda bir boşluğa neden olup bozunma süreci de beraberinde getirecektir bir sonucu olarak, emaye hafiflemesini asit elde etmek için gıda nişasta ve şeker mevcut kullanımı..

En ticari diş macunları bu çürüme yenmek için bir araç olarak florür kullanırken, bu başka bir etkili çözüm tükürük içinde. Saliva, asit oluşumunu önleyerek ve dişlerinizin kendilerini onarmaya zaman tanıyarak diş çürümesine karşı koymaya yardımcı olur. Miswak’ın ağızda tükürük oluşumunu arttırdığı ve bilinen herhangi bir ticari zenginleştirici ya da katkısı olmaksızın doğal olarak diş çürümesine karşı koyduğu bilinmektedir.

Buna ek olarak, Miswak diş çok beyazlatıcı teşvikini bir sonucu olarak, dişlerde Miswak sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum oksit mevcut emaye sayesinde güçlendirmeye yardımcı olur.

misvak

Değerlendirme

Yazar: Arif Arslaner

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonrada sağlık eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. Şu anda ilahiyat okuyor. Hâlâ öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir