Mangoların Şaşırtıcı 11 Faydası
Her mevsim lezzetli ve lezzetli mangolar tadarken, muhtemelen her ısırıkla gelen muazzam sağlık faydalarını düşünmüyorsunuzdur. Mangolar için ortak bir takma ad aslında ‘meyvelerin kralı’dır. Mangoların tatlı, tatlı lezzetinin ötesinde, optimum sağlık sağlamak için bir sürü vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

On yıllar boyunca mideleri yatıştırmak için mangolar kullanıldı. Papalıklara benzer şekilde, mide rahatlatıcı özelliklere sahip bazı enzimler içerirler. Mangoların popülerliği yaygınlaştıkça, birçok gıda üreticisi, mangal unu içeren jöle, reçel, kabak, turşu ve baharatları piyasaya sürdü.

Mango lif açısından zengin, bu nedenle diyetinizde her gün en az bir mango varsa kabız, kabuk ve spastik kolon semptomlarını önlemek neredeyse garanti altındadır. Kapsamlı İncelemeler, Gıda Bilimi ve Gıda Güvenliği’nde yayınlanan araştırma ve araştırmalar, diyet lifinin bazı kanserler ve kalp rahatsızlıkları dahil olmak üzere dejeneratif hastalıkları ortadan kaldırmada olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Artık bu lezzetli meyveyi günlük diyetinize dahil etmek için daha fazla nedeniniz var. Yorucu faaliyetlere ne kadar çok katılırsanız kaybettiğiniz daha bedensel potasyum, ki bu da yüksek potasyum içeriğine sahip mangoların bir diğer yararlı yan etkisi!

İçindekiler

Mangoların Besin Değeri
Mangoların Sağlık Faydaları
Kan Basıncını Düzenle
Kanseri Önleme
Kilo Alma Tanıtımı
Sindirim Yardımcısı
Tedavi Anemi
Gebelikte Faydalı
Akne Cure
Yaşlanma Belirtilerini Yavaşlat
Beyin Sağlığınızı Teşvik Edin
Bağışıklık Arttır
Diyabet Tedavisi
Mango Alerjileri Nedir?
Nasıl Satın Alınır ve Mangolar Mağazalar?

Mangoların Besin Değeri

Mangolar antep fıstığı, gandarya, mombin ve kaju fıstığıyla aynı aileye aittir. Mango için bazı yaygın isimler, bölgeye veya ulusa bağlı olarak mangot, manga ve mangu’dur. Güney Asya’da, özellikle Burma ve doğu Hindistan’da, neredeyse 4000 yıl önce ortaya çıkmıştı. Hint mitolojisinde birçok hikaye, mango bitkisinin sözünü içerir ve Lord Buddha’nın genellikle mango koridorunda meditasyon yaptığı söylenir. Mango yetiştiriciliği önce Malezya, doğu Asya ve doğu Afrika’ya yayılmış ve nihayet 1880’de Kaliforniya’ya getirilmiştir. Portekiz ve kaşifler tarafından Afrika ve Brezilya’ya sunulmuş, mango ekimi 19. yüzyılda Hawaii ve Florida’da başlamıştır.

Hint inançlarına göre mangolar yaşamı simgelemektedir (Hindistan’ın milli meyvesidir) ve neredeyse her kutsal ritüelde kullanılır. Mango yaprakları, festival ve düğün süslemeleri için neredeyse her zaman kullanılır. Hint mangolarından yapılan ‘Chutney’ orijinal chutney’dir ve evrensel olarak popüler olmuştur. Günümüzde Hindistan dünyanın en büyük mango üreticisi olmaya devam ediyor, ancak Tayland, Çin, Brezilya ve Meksika da bu son derece faydalı meyveyi yetiştiriyor.

Mangoların Sağlık Faydaları

Mangolar doymuş yağ, kolesterol ve sodyum açısından çok düşüktür. Ayrıca diyet lifi ve vitamin B6’nın mükemmel bir kaynağı olduğu kadar A vitamini ve C vitamini için de iyi bir kaynaktır. Potasyum, magnezyum ve bakır gibi minerallerde zengintirler ve en iyi quercetin, betacarotene kaynaklarından biridir. ve astragalin. Bu güçlü antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize etme gücüne sahiptir. Kalp hastalığı, erken yaşlanma, kanser ve dejeneratif hastalıklar gibi hücreler, hücrelere zarar veren bu serbest radikallerden kaynaklanmaktadır.

Çin’de mangolar tatlı ve ekşidir ve soğutma sansasyonu sunar. Çin bitkisel tıbbında mangozlardan yapılan tonik yin toniği olarak bilinir ve kanama dişeti, anemi, öksürük, kabızlık, mide bulantısı, ateş, deniz hastalıkları ve zayıf sindirim tedavisi için kullanılır.

1. Kan Basıncını Düzenle

Mangoların genel sağlıklı olmasını sağlayan etkileyici bir vitamin içeriği vardır. Potasyum açısından zengin (156 mg’da% 4) ve magnezyum (9 mg’da% 2) bulunur ve mango yüksek tansiyon hastaları için mükemmel doğal ilaçlardır. Ayrıca selenyum, kalsiyum, demir ve fosfor içerirler. Bunlara, riboflavin, vitamin B6, vitamin A, vitamin C, vitamin E, vitamin K, niasin, folat, tiamin ve panthothenic asit bakımından zengin olduğu için vitamin güçlü evleri denir. Bu bileşenler, bu vitamin ve minerallerin eksikliklerinden kaynaklanabilecek bir dizi hastalıktan kaçınmanıza yardımcı olur. Mangolardaki E vitamini içeriği cinsel hormonların aktivitesini tetikleyerek cinsel yaşamınızı artırmaya bile yardımcı olabilir.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın