Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

WordPress bir sitede link yapısı çok önemlidir

Değiştirilecek ilk şey link yapınızdır. Kalıcı bağlantı ayarlarını Ayarlar → Permalinks’in altında bulabilirsiniz. Varsayılan permalink ise? P = <postid>, ancak / post-name / veya / category / post-name / ‘yi kullanmayı tercih ediyoruz.

İlk seçenek için, ayarı /% postname% / olarak değiştirirsiniz:.

Kategoriyi eklemek için “Özel Yapı” yı seçip değeri /% kategorisine% /% postname% / olarak değiştirirsiniz.

Köprü Metni ve HTTP ile URL, Web’in temel kavramlarından biridir. Tarayıcılar tarafından web’de yayınlanan herhangi bir kaynağı almak için kullanılan mekanizma.

URL, Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisini temsil eder. URL, Web üzerinde belirli bir benzersiz kaynağın adresinden başka bir şey değildir. Teorik olarak, her geçerli URL benzersiz bir kaynağa işaret eder. Bu tür kaynaklar HTML sayfası, CSS belgesi, resim vb. Olabilir. Bazı istisnalar vardır, en yaygın olan şey artık var olmayan ya da taşındığı bir kaynağa işaret eden bir URL olmasıdır. URL tarafından temsil edilen kaynak ve URL’nin kendisi Web sunucusu tarafından işlendiğinden, bu kaynağı ve ilişkili URL’sini dikkatle yönetmek web sunucusunun sorumluluğundadır.

Temel bilgiler: URL’nin anatomisi

URL’lerin bazı örnekleri:

https://developer.mozilla.org
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Learn/
https://developer.mozilla.org/en-US/search?q=URL

Bu URL’lerin herhangi biri, ilişkili sayfayı (kaynak) yüklemesini söylemek için tarayıcınızın adres çubuğuna yazılabilir.

URL, farklı bölümlerden oluşur, bazıları zorunludur ve diğerleri isteğe bağlıdır. Aşağıdaki URL’yi kullanarak en önemli parçaları görelim:

http://www.example.com:80/path/to/myfile.html?key1=value1&key2=value2#SomewhereInTheDocument

Protokol
Http: // protokoldür. Tarayıcının hangi protokolü kullanması gerektiğini gösterir. Genellikle HTTP protokolü veya HTTPS’nin güvenli sürümüdür. Web’de bu ikisinden biri gerekiyor ancak tarayıcılar mailto: (bir posta istemcisi açmak için) veya ftp: gibi dosya aktarımını işlemek için kullanılan diğer protokollerin nasıl kullanılacağını da biliyorlar, bu yüzden böyle protokolleri görürseniz şaşırmayın.
Domaine Adı
Www.example.com alan adıdır. Hangi Web sunucusunun talep edildiğini belirtir. Alternatif olarak, doğrudan bir IP adresi kullanmak mümkündür, ancak daha az kullanışlı olduğu için, Web’de genellikle kullanılmaz.


Liman
: 80 liman. Web sunucusundaki kaynaklara erişmek için kullanılan teknik “kapının” göstergesidir. Web sunucusu kaynaklarına erişim izni vermek için HTTP protokolünün standart bağlantı noktalarını (HTTP için 80, HTTPS için 443) kullanıyorsa, genellikle atlanır. Aksi halde zorunludur.
Dosyaya giden yol
/path/to/myfile.html, Web sunucusundaki kaynağa giden yoldur. Webin ilk günlerinde böyle bir yol, Web sunucusunda fiziksel bir dosya konumu temsil etti. Günümüzde, çoğunlukla herhangi bir fiziksel gerçeklik olmaksızın Web sunucuları tarafından ele alınan bir soyutlama.

Parametreler
? Key1 = değer1 & anahtar2 = değer2, Web sunucusuna sağlanan ek parametrelerdir. Bu parametreler, & simgesi ile ayrılmış anahtar / değer çiftlerinin bir listesidir. Web sunucusu, kaynağı döndürmeden önce fazladan şeyler yapmak için bu parametreleri kullanabilir. Her Web sunucusu parametrelerle ilgili kendi kurallarına sahiptir ve belirli bir Web sunucusunun parametreleri işleyip işlemediğini öğrenmenin tek güvenilir yolu Web sunucusu sahibine sorulmasıdır.
Çapa
#DeğişkenDocument, kaynağın kendisinin başka bir bölümüne bir bağlantıdır. Çıpa, kaynağın içinde yer alan bir çeşit “yer imi” yi temsil eder; tarayıcıya, o “yer imi” noktasında bulunan içeriği göstermek için talimatlar verir. Örneğin bir HTML belgesinde, tarayıcı çapanın tanımlandığı noktaya kaydırılır; Bir video veya ses belgesinde, tarayıcı çapanın gösterdiği süreye geçmeye çalışacaktır. # ‘Den sonraki bölümün, kısmi tanımlayıcı olarak da bilinen, istekle birlikte asla sunucuya gönderilmediğine dikkati çekmektedir.

Not: URL’lerle ilgili ekstra kısımlar ve bazı ek kurallar vardır, ancak normal kullanıcılar veya Web geliştiricileri için alakalı değildir. Bu konuda endişelenmeyin, tam işlevli URL’ler oluşturmak ve kullanmak için bunları bilmeniz gerekmez.

Normal bir posta adresi gibi bir URL’yi düşünebilirsiniz: protokol, kullanmak istediğiniz posta hizmetini, etki alanı adı şehir veya kasaba ve bağlantı noktası posta koduna benzemektedir; Yol, postanızın gönderileceği binayı temsil eder; Parametreler, binadaki daire sayısı gibi ek bilgileri temsil eder; Ve son olarak çapa, postanızı konuştuğunuz kişiyi temsil eder.

 

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın