Limon Suyunun 5 Yararı

1. Sindirim ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Limon suyunun atom yapısı midede bulunan sindirim sularına benzediğinden, karaciğeri safra oluşturmaya haşırterek, yiyeceklerin vücudunuzdan ve gastrointestinal sisteminizden rahatça geçmesini sağlar. Limon suyu ayrıca hazımsızlığı hafifletir veya karnını telaşa kapılmaya yardımcı olur.

limpn suyu

Limon suyunda bulunan asitler vücudunuzu gıdalardaki iyi şeyleri daha yavaş işlemek için teşvik eder. Bu emilen emilim insülin düzeylerini sabit tutar ve tükettiğiniz gıdalardan daha fazla besin alır. Daha iyi besin emilimi daha az şişkinlik demektir. Limon suyu , vücudunuzdaki enzim işlevlerine, karaciğeri uyarmaya ve toksinleri boşaltmaya yarar . Hafif bir diüretik olduğundan, tuvaleti daha sık kullandığınızı, idrar yollarına istenmeyen unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Tüm bunlar vücudu ve cildi detokslamaya yardımcı olur.

2. Vitamin C bölümünü şişirir

Vücudunuz tek başına C vitamini yapmadığından, yediğiniz gıdalardan ve içeceklerden yeterince yararlanmanız önemlidir. Neyse ki, limonlar vitamin dolu bir takozdur.

Yeterli C vitamini almanın faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için hayati olan beyaz kan hücresi üretimini uyarır. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücreleri oksidatif hasardan korur. Artı, yeterli miktarda C vitamini almak, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve grip olmasını sağlar. Günlük limon suyu içmek, vücudunuzun günlük olarak büyük miktarda C vitamini aldığından emin olmanızı sağlar.

3. Cildi canlandırır ve vücudu iyileştirir.

C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildiniz taze görünüyor. Limon suyunuzdan yeterli miktarda C vitamini almayı da vücudunuzun kolajen üretmesini ve yüzdeki çizgileri yumuşatmada önemli bir yeri vardır. Ve American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan yeni bir araştırmada düzenli olarak C vitamini tüketimi daha genç görünen ciltlere ve daha az kırışıklara yol açtı.

4. Kilo vermeye yardımcı olur.

Düzenli olarak limon suyunu yudumlarken bu son pound’u kaybetmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, limonların meyvelerde yaygın olarak bulunan bir tür lif olan pektini içermesidir. Pektin, kendinizi daha uzun hissetmenizi sağlar ; Bu doyurucu his, gün boyunca daha az yemek hazırlayacağınız anlamına gelir. Artı, hafif dehidrate olduğunuzda , baş ağrısı, yorgunluk ve genel olarak kötü bir ruh hali gibi şeylere daha yatkın olduğunuzu biliyor muydunuz? Limon suyunu sıkmak vücudunuzun sulu kalmasını ve mutlu hissetmenizi sağlar.

5. Enerji ve ruh halini arttırır.

Sabah fincan kahve atlayın – limon suyu, kafein çökmesi olmadan enerji düzeylerini artırabilir . İşte böyle işler: Vücutlarımız gıdalardaki atomlardan ve moleküllerden enerji alırlar. Negatif yüklü iyonlar, limonlarda bulunan gibi, sindirim sisteminize girdiklerinde, doğal olarak enerji düzeylerinde bir artış olur.

Ek olarak, sadece bir limonun kokusunun stres seviyelerini düşürdüğü ve ruh halini geliştirdiği bulunmuştur . Haksızlığa uğrayan arkadaşlarınıza veya aile üyelerine bir bardak limon suyu sunmayı unutmayın.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın