Kedilerin Gelişiminin ilk 6 Haftası

Bir kedinin hayatı boyunca önemli olan ilk altı haftası, hayatının geri kalanında kişiliğini ve karakterini belirlemede çok şey yapacaktır. Sağlık açısından bu dönem, gelişmekte olan yavru köpekler için son derece önemlidir çünkü çok genç kedi yavruları pire ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi bir takım tehditlere karşı hassastırlar.

Kedi yavruları, muhtemelen bu dönemde kazandıkları olağanüstü hızda büyümeyecek ve gelişimlerinde haftalarca meydana gelen değişiklikleri görmek inanılmaz bir deneyimdir. İlk haftayı tekrar uygulayarak başlayacağız ve oradan devam edeceğiz.

Bir Kedi Hayatında En Önemli Haftalarını öğrenmeye hazır mısıbız?

1.Hafta: Minik Gıda İşleme Fabrikaları

Yenidoğan yavrusu sadece ons ağırlığındadır ve avucunuzun içine kolayca sığar. Göbek kordonu iki veya üç gün içinde düşecek, ancak gözleri ve kulak kanalları henüz açık olmayacak.

Kedi yavruları bu yaşta çok çaresizdir, ancak ana kedi içgüdüsel olarak ihtiyaçlarını biliyor. Onları besler, onları sıcak tutmak için yaklaştırır, kaba diliyle yıkar; bu da sindirimini uyarır ve idrara çıkmalarına ve arındırmalarına yardımcı olur. Ana kediler küçük kuşlarından çok koruyucudur ve insanlar yuvaya çok fazla sokarlarsa onları başka bir yere götürürler.

Annenin aşı olduğu ya da doğal bağışıklığı olması koşuluyla, yavru kedi yavruları ilk 24-48 saat boyunca aynı bağışıklığı kolostrumuyla alacaklar ve “kedi yavrularını çekebilecek kadar yaşlanıncaya kadar” sürecekler.

Yenidoğanlar doğumda ortalama 3.5 gram ağırlığında olacak ve ilk haftanın sonuna kadar kilolarını iki katına çıkarabilirler. Bu noktada sadece küçük gıda işleme fabrikalarıdır ve bunların tek faaliyetleri hemşirelik, uyku ve atıktır. Minik pençeleri ile yoğrulurken en sevdikleri meme başı için yarışmaktan başka, bu yaşta çok az sosyal etkileşim var.

kedi yavrusu

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın