Kediler Hakkında İlginç Gerçekler
Köpeklerin aksine, kedilerin tatlı bir dişleri yoktur. Bilim adamları bunun, önemli bir tat alıcının mutasyonuna bağlı olduğuna inanıyorlar.

Bir kedi avını kovaladığında baş seviyesini korur. Köpekler ve insanlar başlarını yukarı ve aşağı eğir.

Bir kedinin saç topunun teknik terimi “bezoar” tır.

Bir grup kediye “peluş” denir.

Bir kedi, başta bir ağaca kafa tırmanamaz; çünkü bir kedinin pençesindeki her pençe aynı şekilde işaret eder. Bir ağaçtan inmek için bir kedi geri çekilmelidir.

Kediler yaklaşık 100 farklı ses çıkarıyor. Köpekler sadece yaklaşık 10 yapar.

Çin’deki birçok kişi kedileri kış aylarında yemek için mükemmel bir “ısınan” yiyecek olarak düşünür
Her yıl yaklaşık dört milyon kedi Asya’da yenilmektedir.

Dünyada, yaklaşık 40 tanınmış ırkla 500 milyondan fazla evcil kedi bulunmaktadır.

Yaklaşık 24 kedi derisi bir kat yapabilir.

Eski Mısırlıların kedileri evcilleştiren ilk kişiler olduğu sıklıkla düşünülürken, en eski bilinen evcil hayvan kedisi Akdeniz’in Kıbrıs adasındaki 9.500 yıllık bir mezarda bulundu. Bu mezar, kedileri 4.000 yıl veya daha fazla gösteren erken Mısır sanatından önce.

İspanyol Engizisyon döneminde Pope Innocent VIII kedileri kötü olarak kınadı ve binlerce kedi yakıldı. Ne yazık ki, yaygın kedilerin öldürülmesi, sıçan nüfusunun patlamasına neden olmuş ve bu da Kara Ölümün etkilerini arttırmıştır.

Ortaçağda, kediler, kürek ile ilişkilendirildi ve Aziz Günler Günü’nde, Avrupa’daki tüm insanlar onları çuvala dolduracak ve kedileri ateş yanıkları haline getireceklerdi. Kutsal günlerde insanlar kilise kulelerinden kedileri atarak kutladılar.

Uzaydaki ilk kedi Felicette adında bir Fransız kediydi (örn., “Astrocat”) 1963’te Fransa kediyi dış alana patlattı. Beynine implante edilen elektrodlar nörolojik sinyalleri Dünya’ya gönderdi. Yolculardan sağ çıktı.

Kedi ile ilişkili sözcük grubu (catt, cath, sohbet, katze), Latin catus’dan kaynaklanır; yani, evcil kedi, feles ya da vahşi kedi olmaktan ziyade.

“Kedi” terimi, Romence pisika dilinde “kedi” için ana kelimenin kökünü ve Litvanca (puz) ve Düşük Alman puusındaki ikincil kelimelerin kökünü oluşturur. Bazı araştırmacılar, “kedi” nin bir kedinin dikkatini çekmek için kullanılan tıslama sesinin taklit edilebileceğini önermektedir. Kadın pudenda için argo bir kelime olarak, bir kedi yumuşak, sıcak ve bulanık bir çağrışım ile ilişkili olabilir.

Yaklaşık 40.000 kişi ABD’de kediler tarafından her yıl ısırılır.

Kediler, dünyanın en popüler evcil hayvanlarıdır ve köpek sayısını üçte bire kadar fazlalaştırırlar.
Kediler, Kuzey Amerika’nın en popüler evcil hayvanları: 63 milyon köpek ile karşılaştırıldığında 73 milyon kedi var. Kuzey Amerika’daki hanelerden% 30’dan fazlasının bir kedi var.

İbranice efsaneye göre, Nuh, gemide saklanan tüm gıdaların sıçanlar tarafından yenmesi için Allah’a dua etti. Cevap olarak, Tanrı aslanı hapşırırdı ve dışarı bir kedi attı.

Bir kedinin işitmesi bir köpeğinkinden daha iyidir. Ve bir kedi yüksek frekanslı sesleri bir insandan iki oktavaya kadar çıkarabilir.

Bir kedi kısa bir mesafe üzerinden yaklaşık 31 mil (49 km) üst hızla dolaşabilir.

Bir kedi sadece yüzleri etrafında koku bezleri ile topraklarını işaretlemek için sevecen olmak için değil insanlara karşı ovuşturur. Kuyruk bölgesi ve pençeleri de kedinin kokusunu taşır.

Araştırmacılar tam olarak bir kedinin purrs nasıl emin değilim. Çoğu veteriner hekimler, boğazdaki derin vokal kıvrımları titreterek bir kedinin pufladığını düşünüyorlar. Bunu yapmak için, gırtlaktaki bir kas açılır ve hava geçişini saniyede 25 kez kapatır.

Bir aile kedisi eski Mısır’da öldüğünde, aile üyeleri kaşlarını tıraş ederek yas tutuyorlardı. Ayrıca şarap içtikleri ve göğsünü dövdüğü ayrıntılı cenaze törenleri düzenlediler. Kedi, heykel ahşap bir maskeyle mumyalanmıştı ve minik mumya aile mezarına ya da minik minik hayvan mumyumlarıyla evcil hayvan mezarlığına yerleştirildi.

1888’de 300.000’den fazla mumyalanmış kedi bir Mısır mezarlığı bulundu. Filizlerinin soyuldu ve İngiltere ve ABD’deki çiftçilerin gübre için kullandıkları yola çıktı. [9]
Çoğu kedi bir ila dokuz kedi yavrusu arasında bir çöp doğurur. Şimdiye kadar üretilen en büyük çöp 19 yavru kedi idi, bunlardan 15’i hayatta kaldı.

Eski Mısır’dan bir kedi kaçakçılığı ölüm cezasına çarptırılmıştı. Fenikel tüccarları, Atina ve diğer önemli şehirlerde zengin insanlara sattıkları kedigiller kaçakçılığına başarıyla geçtiler.

Modern kedinin en eski atası yaklaşık 30 milyon yıl önce yaşamıştır. Bilim adamları bunu Yunanca “ilk kedi” anlamına gelen Proailurus olarak adlandırdılar. Evcil kedilere ait olan hayvan grubu yaklaşık 12 milyon yıl önce ortaya çıktı.

Bugün en büyük vahşi kedi Sibirya Kaplanıdır. Uzunluğu 3.6 metreden (küçük bir otomobilin büyüklüğü kadar) fazla olabilir ve ağırlığı 700 kilo (317 kg) kadardır.

Kedilerin 300 milyon nöronları var; köpeklerin yaklaşık 160 milyon var

Bazı Siamese kedileri çapraz göze çarpar; çünkü beynin sol tarafındaki sinirler çoğunlukla sağ göze, beynin sağ tarafındaki sinirler çoğunlukla sol göze gider. Bu, kedinin gözlerini “geçerek” düzeltmeye çalıştığı bazı çift görüşe neden olur.

Araştırmacılar “tabby” sözcüğünün Bağdat’taki bir mahalle olan Attabiyah’dan geldiğini düşünüyorlar. Tabbies isimlerini aldılar çünkü çizgili katları bu şehirde üretilen ipekteki ünlü dalgalı desenlere benziyordu.

Esnek bir omurga ve güçlü bacak ve sırt kasları sayesinde kedilerin “dokuz yaşantıları” vardır
Bir kedi kendi yüksekliğinin beş katına kadar tek bir sınırda atlayabilir.

Kediler sudan nefret eder, çünkü kürkleri ıslandığında iyi izolasyon yapmazlar. Ancak Türk Van, yüzmeyi seven bir kedi. Orta Asya’da yetiştirilen ceketinin suya dayanıklı olması için benzersiz bir dokusu var.

Mısır Mau muhtemelen en eski kedi türüdür. Aslında cins çok eski ki adı “Mısır” sözcüğüdür.

İlk ticari olarak klonlanmış evcil hayvan “Küçük Nicky” adlı bir kedi idi. Sahibi 50.000 $ ‘a maloldu ve onu şimdiye kadarki en pahalı kedilerden biri haline getirdi.

Bir kedi genellikle yüzünün her iki yanında yaklaşık 12 tane bıyık taşır.

Bir kedinin görme gücü insanlardan daha iyidir ya da daha kötüdür. Kediler çok daha karanlık bir ışık görebiliyor ve daha geniş bir çevresel görünüme sahip oldukları için daha iyi. Daha da kötü, çünkü insanların yanı sıra renk de görmüyorlar. Bilim adamları, çimlerin kedilere kırmızı olarak geldiğine inanıyorlar.

İspanyol-Yahudi folkloru, Adem’in ilk eşi Lilith’in siyah vampir kedi haline geldiğini ve uykudaki bebeklerden kan emdiğini anlatıyor. Bu bataklığın kökeni, bir kedinin uyku çeken bir bebeği bastırması veya çocuğun nefesini emmesi olabilir.

Belki de en ünlü komik kedi, Lewis Carroll’un Harikalar Diyarındaki Alice’teki Cheshire Kedidir. Kaybolabilme yeteneği ile bu gizemli karakter, tarihsel olarak kedilerle ilişkili büyü ve büyücüyü bünyesinde barındırır.

En küçük vahşi kedi bugün Siyah ayarlı kedi. Dişiler 50 cm’den daha kısa boylu olup 2,5 kg (1,2 kg) ağırlığındadırlar.

Ortalama olarak, kediler her gün uyuyan 2 / 3’ünü harcarlar. Bu, dokuz yaşındaki bir kedi hayatının sadece üç yılı boyunca uyandığı anlamına gelir.

Çoğu kedi günde yaklaşık 16 saat uyur
Cinderella’nın orijinal İtalyan versiyonunda, hayırsever peri masal figürü bir kedi idi.

Bir kedinin kulağındaki saç kük kümeleri, kiri doğrudan sesleri kulakta tutmaya yardımcı olur ve kulakları “kulak mobilyaları” olarak izole eder.

Bir kedinin eve dönme yeteneğine “psi-travel” denir. Uzmanlar, kedilerin güneş ışığının açısını yolunu bulmak için kullandıklarını veya kedilerin beynlerinde pusulalar olarak hareket eden hücreleri mıknatısladığını düşünürler.

Isaac Newton kedi flebi icat etti. Newton zifiri karanlık bir odada deney yapıyordu. Kedilerinden biri olan Spithead, kapıyı açmaya devam etti ve tecrübesini kaybetti. Kedi flebi Newton ve Spithead’i mutlu etti.

Dünyanın nadir kahve olan Kopi Luwak Endonezya’dan geliyor ve burada luwak olarak bilinen bir vahşi kedi bulunuyor. Kedi çilek yiyor ve içindeki kahve çekirdekleri mideyi geçiyor. Fasüler, kedi gübresinden toplanır ve daha sonra temizlenir ve kavrulur. Kopi Luwak 450 g (1 lb) torba için yaklaşık 500 $ satıyor.

Bir kedi çenesi yana doğru hareket edemez, bu nedenle bir kedi büyük miktarda yiyecek çiğneyemez.

Kediler, aslında insanlarda, sadece insanlarda dolaşmazlar. Kediler tipik olarak diğer kedilere tükürürler, puşturlar ve tıslarlarlar.

İnsanlar gibi, kediler bir pençeyi diğerine göre tercih eder.
Erkek kediler daha sık pençe kalırken, kadın kediler sağ pençelenme eğilimindedir. İlginçtir ki, insanların% 90’ı sağdan sağa, solcuların% 10’u da erkektir.

Bir kedi sırtı son derece esnektir, çünkü 53 adet gevşek bağlantı vertebrasına sahiptir. İnsanlar yalnızca 34’ü var.

Bütün kedilerin pençeleri vardır ve çitadan başka her şey dinlenirken kılıflandırılır.

Kedi ailesinin iki üyesi diğerlerinden farklıdır: bulutlu leopar ve çita. Bulutlanmış leopar diğer büyük kediler gibi kükreme yemiyor, küçük kediler gibi damat ya da dinlenme yapmıyor. Çita benzersiz çünkü koşu kedidir; diğerleri kediyi atıyorlar. Kedilerden atlıyorlar, çünkü avlarını yavaş yavaş avlıyorlar ve sonra üstüne atlıyorlar.

Bir kedi sevgilisine Ailrofili denir (Yunanca: kedi + aşık).

Japonya’da kedilerin öldüklerinde süper ruhlara dönüşme gücü bulunduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, Budist dine göre kedinin cesedi çok manevi halkın geçici istirahat yeridir.

Çoğu kedinin yaklaşık 100 yıl öncesine kadar kısa saçları vardı, kedilere sahip olmak ve yetiştirmek için şık hale geldiğinde.

Kedi yavrularının o kadar çok uyuduğunun bir nedeni, bir büyüme hormonu sadece uyku sırasında serbest bırakılmasından kaynaklanmaktadır.

Kedilerin inç kare başına yaklaşık 130.000 tüyleri vardır (santimetrekare başına 20.155 kıl).

Kayıttaki en ağır kedi, Queensland, Avustralya’dan bir Tabby olan Himmy’dir. Yaklaşık 47 kilo (21 kg) ağırlığındaydı. O, 10 yaşında öldü.

Kayıttaki en eski kedi, 38 yaşındaki doğum gününden üç gün sonra 1967’den 6 Ağustos 2005’e kadar yaşayan Austin, Texas’taki Crème Puff’tu. Bir kedi tipik olarak 20 yıla kadar yaşayabilir ve bu yaklaşık 96 insan yıla eşdeğerdir.

Kayıt altındaki en hafif kedi, Himalaya’nın 1 kiloluk, 6 ons (616 g) ağırlığındaki Tinker Toy adlı mavi bir nokta. Tinker Toy 2,75 inç (7 cm) boyunda ve 7,5 inç (19 cm) uzunluğunda idi.

Kedi sahiplerinin yaklaşık 1 / 3’ü evcil hayvanlarının akıllarını okuyabildiğini düşünüyor.

Kaydedilen en küçük kedi Bay Pebbles, 3 lbs (1,3 k) ağırlığında ve 6,1 inç (15,5 cm) yüksekliğinde olan 2 yaşında bir kedidir.

İskoçya’da Towser adlı bir kedi için bir anma tezkeresi inşa edildi ve yaşamı boyunca yaklaşık 30.000 fare yakaladı.

1750’li yıllarda Avrupalılar zararlıları kontrol altına almak için kemerleri Amerika kıtalarına sokmuşlardır.

İlk kedi şovu 1871’de Londra’da düzenlendi. Kedi gösterileri daha sonra dünya çapında bir delilik haline geldi.

İlk karikatür kedi 1919’da Cat Felix’ti. Tom ve Jerry 1940’da ilk tiyatro karikatürü “Puss Gets the Boot” da rol aldı. 1981’de Andrew Lloyd Weber, T.S.’ye dayanan müzikal Kedileri yarattı. Eliot’un Old Possum’un Pratik Kediler Kitabı.

Bir kedinin normal vücut ısısı 100.5 ° – 102.5 ° F arasındadır. Sıcaklığı 100 ° C’nin altına veya 103 ° F’ın üzerine çıkarsa bir kedi hasta.

Bir kedi vücudunda 230 kemik vardır. Bir insanın 206 var. Bir kedi, köprücük kemiğine sahip değildir, bu nedenle başının büyüklüğündeki herhangi bir açıklığa sığabilir.

Kediler dış kulağı 32 kas kullanarak kontrol eder; insanlar kullanır 6
Kedilerin dış kulağı kontrol eden 32 kasları vardır (insanlar sadece 6’dır). Bir kedi kulakları 180 derece döndürebilir.

Tıpkı bir insanın parmak izi gibi, bir kedinin burun yastığı eşsiz bir desene sahiptir.

Bol miktarda su içeriyorsa, kediler 133 ° F’a kadar olan sıcaklıkları tolere edebilir.

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler arasında soğan, sarımsak, yeşil domates, çiğ patates, çikolata, üzüm ve kuru üzüm bulunur. Süt zehirli olmasa da, karışık mide ve gaza neden olabilir. Tylenol ve aspirin, kedilere karşı aşırı derecede toksiktirler ve birçok yaygın ev bitkileri de vardır. Kedi köpek maması ya da insan tüketimi için konserve orkinos besleme malnütrisyona neden olabilir.

2007’de yapılan bir Gallup anketinde hem kadınların hem erkeklerin eşit derecede bir kedi sahibi olduğu ortaya çıkmıştı.

Bir kedinin kalbi, insan kalbinin yaklaşık iki katı kadar hızlı, dakikada 110 ila 140 atımdan geçer.

Sadece yedi yılda, tek bir çifte kedi ve onların yavruları, toplamda 420.000 kedi yavrusu üretebilir.

Vücut boyutuna kıyasla, bulutlu olan leopar tüm hayvan köpeklerinin en büyük köpeklerine sahiptir. Hançeri benzeri dişleri 1.8 cm (4.5 cm) uzunluğunda olabilir.

Kediler uyanma saatlerinin yaklaşık 1 / 3’ünü kendilerini temizlerler.

Yetiştirilen kedilerin 30 dişleri vardır. Kedi yavruları yaklaşık 26 geçici dişe sahiptir ve yaklaşık 6 aylıkken kaybederler.

Kedi pençeleri tempetature düzenleyicileri, amortisörler, avcılık ve bakım aletleri, sensörler ve daha fazlası olarak işlev görür.
Kedilerin insanlar gibi vücutlarına ter bezleri yoktur. Bunun yerine, yalnızca pençeleri ile terletirler.

Dusty adında bir kedi en kedi yavruları için bilinen bir kayıttır. Hayat boyu 420’den fazla yavru kedi vardı.

En büyük kedi cinsi Ragdoll’dur. Erkek Ragdollar ağırlığı 12 ila 20 lbs (5.4-9.0 k) arasındadır. Dişilerin ağırlığı 10 ila 15 lbs (4,5-6,8 k) arasındadır.

Kediler titreşimlere son derece duyarlıdır. Kedilerin insanların yapamayacağı 10 veya 15 dakika önce deprem sarsıntılarını tespit ettiği söyleniyor.

Köpeklerin aksine, kediler evcilleştirme süreci boyunca büyük değişiklikler yaşamamıştır.

Dişi bir kediye bir kraliçe veya bir molly denir.

1930’larda, iki Rus biyolog, Siyam kedi yavrularında renk değişiminin vücut sıcaklığına bağlı olduğunu keşfetti. Siyam kedileri, vücut sıcaklığı 98 ° F’nin üzerinde olduğu zaman çalışan albino genleri taşırlar. Bu yavrular çok sıcak bir odada bırakıldıklarında, noktaları koyulaşmaz ve kremsi beyaz kalırlar.

Yalnızca Birleşik Devletlerde 60 milyon kadar yırtıcı kedi vardır.

Doğum yapmak için en yaşlı kedi 30 yaşındayken iki kedi yavrusu doğurduğu Kitty’ydi. Hayatı boyunca 218 yavru kedi doğurdu.

En çok dolaşan kedi, Hamlet’tir. Uçaktayken gemisinden kaçan kedi. Uçaktaki bir panelin arkasında yedi hafta saklandı. O keşfedildiğinde neredeyse 373.000 mil (600.000 km) yolculuk etmişti.

Hollanda’nın Moskova’daki elçiliğinde görevli personel, iki Siam kedisinin binanın duvarlarında sümüksü ve tırnakları tuttuğunu fark etti. Sahipleri sonunda, fareleri bulacaklarını düşünerek araştırdılar. Bunun yerine, Rus casusları tarafından gizlenmiş mikrofonları keşfettiler. Kediler, mikrofonları açtıklarında mikrofonları duydular.

En pahalı kedi, Zeus adında Asya Leopar kedisi (ALC) -Dahası Şovalye (DSH) meleziydi. % 90 ALC ve% 10 DSH olan Zeus, 100.000 £ (154.000 $) fiyat arıyor.

Ölümcül olmayan en uzun süren çöküşü kaydeden kedi Andy’dir. Bir apartmanın 16. katından düştü (yaklaşık 200 ft / .06 km) ve hayatta kaldı.

En zengin kedi, sahibi Ben Rea tarafından 15 milyon pound bırakılan Blackie.

Kedinin arka pençeleri üzerindeki pençeler, ön pençelerdeki pençeler kadar keskin değildir, çünkü sırtta pençe geri çekilmez ve sonuç olarak giyilir.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın