Kanı Mavi Renk Olan Hayvanlar
İnsanlarda ve diğer omurgalılarda damarlarında kırmızı renkli kan bulunur ve kan dolaşım sisteminin hayati bir parçası olur. Omurgasız hayvanlar, böcekler gibi, aynı renkte kanlar var mı? Şaşırtıcı bir şekilde, durum böyle değildir. O halde bu canlılardaki dolaşım sıvısının rengi ne olacak? Aslında oksijenlendiğinde mavi olur.

Bazı Hayvanlardaki Kan Neden Mavi görünüyor?

Vücudunuzdaki kanın kırmızı rengi, demir içeren oksijen taşıyıcı proteine, hemoglobine, böceklerde dolaşım sıvısının mavi görünümüne bağlı olduğu için, hemosiyanin-bakır bazlı bir protein ile ortaya çıkar. Solunum süreci boyunca, oksijen molekülleri kendisine bağlanırken, bu proteine ​​mavi görünüm verirler. Bu metaloproteinlerde, tek bir oksijen molekülünü reversibl olarak bağlayabilen iki bakır atomu vardır.

Hemolimf ile Hayvanların Sınıflandırılması:

Vücutlarında hemolimf bulunan hayvanlar, adını, üye türünün eklem bacaklarından alan bitki artroplosu altında gruplandırılır. Bu filum ayrıca kabuklu hayvanlar, alaküzüm, böğürtlen ve böcek sınıflarını içerir. Tüm eklembacaklı türleri, eklem eklemleri ve kütiküllerle karakterizedir. Kütikül sert bir yapıdandır ve büyümeyi engelleyebildiğinden düzenli aralıklarla tüy dökme işlemi ile vücutta yeni bir tane büyütülür.

Hemosin ve Hemosiyanin:

Bir oksijen taşıma molekülü olarak kullanım sıklığı ile ilgili olarak, hemosiyan, sadece hemoglobinin ikincisidir. Omurgalıların ve omurgasız hayvanların kanları arasında açık bir ayrım yapılması, eskiden oksijen taşıyıcısının kırmızı kan hücrelerine bağlanması, ikincisinde ise doğrudan hemollem üzerine asılı kalmasıdır. Böceklerdeki metaloproteinin oksijensiz olduğunda neye benzediğini de biliyor musunuz? Deoksijenlenmiş form genellikle renksizdir.

Hemolimf adı verilen, mavi renkli dolaşım sıvısına sahip yüzbinlerce hayvan türü vardır. Açık dolaşım sisteminden akan omurgalı hayvanların yakın dolaşım sistemindeki kana alternatif olarak hizmet eder. Hemosiyanini oksijen taşıyıcı olarak kullanan bazı hayvanlar sınıflarından bazıları.

Haşarat:
Böceklerin vücudu, baş, göğüs ve karın olarak bilinen ayırt edilebilen üç kısma ayrılabilir. Başın üzerinde, bileşik gözler ve bir çift anten bulunurken, üç çift eklemli bacak toraks bölgesine eklenir. Böceklerin bir milyondan fazla türe sahip olduğunu bilmekten şaşkınlığa düşersiniz, böylece gezegen üzerindeki tüm canlı organizmaların% 50’sinden fazlasını temsil eder. Onlar dünya çapında dağıtım var ve hemen hemen her türlü habitat bulunabilir. Örneklere dans sineği, uzun burunlu buğday biti, köstebek kriket, Alman arısı, imparator sakızı güvesi ve suikastçı böcek dahildir.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın