Kalbiniz için En Kötü Yiyecekler

Kardiyovasküler hastalıklar teşhisi konan insan sayısı her yıl artmaktadır. Bunun için çok sayıda sebep var, sağlıksız diyet ana etkenlerden biri. Düzenli olarak tüketilen bazı gıdalar kalp ve kan damarlarına gerçek hasar verebilir.

1. Şeker Tatlandırılmış İçecekler
Çoğu insanlar için şekerin en büyük kaynağı, gıdalar değil, içeceklerdir. Hükümet raporlarına göre, 2011-2014 yılları arasında kadınların% 45’inden fazlası, erkeklerin% 54’ü ve çocukların% 60’ı günde en az bir şekerle şekerlendirilmiş içecek veya soda içiyor. İşin aslı, bütün bu içeceklerin (enerji içecekleri ve soda) şeker ve boş kalorilerle doldurulmuş olmasıdır. Bu nedenle, 12 oz’luk bir soda kutusu porsiyon başına yaklaşık 10 çay kaşığı ilave şeker içerebilirken, erkeklerde günde en az 9 çay kaşığı, kadınlarda ise 6’sı kalp hastalığı risk faktörü olan obeziteyi önlemek için önerilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, şekerli içecekler ile demans ve felç riski arasında bir ilişki olduğunu ve hatta diyet sodasının kardiyovasküler olay riski ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır.
Yapılması gerekenler: Gazlı içecekleri seviyorsanız, seltzer’ı biraz turuncu veya taze kireci karıştırmaya çalışın. Ayrıca, anti oksidan almak ve susuzluğunuzu gidermek için şekersiz siyah veya yeşil buzlu çay içebilirsiniz.

2. İşlenmiş Et
Birçoğumuz, eski moda bir sandviçinin oldukça sağlıklı bir seçim olduğunu düşünüyoruz, ancak bu sonuçta sağlıklı olmadığını gösteriyor. Dana pastırması, sucuk, salam, sosis, şarküteri etleri (hatta yağsız olanlar) ve sosisli gibi işlenmiş etler, tuz ve nitritler ve nitratlar gibi koruyucu maddeler bakımından çok yüksektir – işlenmemiş etten% 50 daha fazla nitrat ve % 400 daha fazla sodyum var – Bu da kalp için hayır-hayır olmalarını sağlıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, işlenmiş etin günde 50 g porsiyonunun,% 19 daha yüksek diyabet riski ve % 42 daha yüksek koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu, buna karşın işlenmemiş et tüketiminin bu gibi risklerle ilişkili olmadığını göstermektedir.
Ne yapmanız gerekenler: Sandviçleriniz için kendinize hazırladığınız etin kesilmiş kalanlarını (örneğin, ızgara tavuk) soğuk kesim yerini kullanın.

3. Beyaz Ekmek ve Pizza
Pizzalar, beyaz pirinç ve beyaz ekmek gibi gıdalar hızla emilen ve yüksek kan şekeri indeksi (GI) olan karbonhidrat bakımından zengindir ve bu da kan şekeri düzeylerinde bir artışa neden olur. Bir İtalyan araştırması, yüksek GG yiyecekleri tüketenlerin koroner kalp hastalığı riski genel olarak arttığını gösteriyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, bu durumun, belki de glikoz ve lipoprotein metabolizmasındaki cinsiyete bağlı farklılıklardan kaynaklanan, sadece kadınları ve erkekleri etkilediğini söylüyor.
Yapılması gerekenler: Tam buğday ekmeği ve yabani veya kahverengi pirinç gibi düşük glisemik indeksli rafine edilmemiş bütün tahıllı alternatifler, yüksek GI karbonhidratları için iyi ve sağlıklı ikame maddelerdir.

4. Konserve Çorba
Lezzetli bir çorba, bir miktar kalori elde etmek ve açlığınızı azaltmak için iyi bir yol olabilir; ancak tüm çorbalar düşündüğünüz kadar sağlıklı değildir; Aslında, belirli konserve çorbalar kalbinize zararlı olabilir. Konserve çorbaları, paketlenmiş gıdalar arasında en yüksek sodyum yoğunluğuna sahiptir, bu da son derece sağlıksız oldukları ve özellikle yüksek tansiyonlu kişiler, diyabet veya kronik böbrek hastalığı olan insanlar tarafından kaçınılması gerektiği anlamına gelir.
Yapmanız gerekenler: Eklediğiniz tuz miktarını kontrol edebildiğiniz için en iyi çorba, ev yapımı bir çorbadır.

5. Margarin
Bir zamanlar margarinin bitkisel yağlardan üretildiği için daha sağlıklı bir seçenek olduğu düşünülüyordu. Ancak o günler çoktan gitti – birçok marka margarin tereyagından daha da kötüydü. Bunun nedeni, kalbin sağlığı için olumsuz etkilere sahip olduğu bilinen trans yağ asitlerini içerdikleri – koroner arter hastalığı riski artışı ve ayrıca diyabet türü 2 ile ilişkilidirler.
Yapılması gerekenler: Margarin ve tereyağını, protein ve lif açısından yüksek olan ayçiçeği veya badem gibi tohum ve fındık ezmeleri ile değiştirmek daha iyi bir seçenektir. Humus, sızma zeytin yağı veya avokado da margarin ve tereyağın yerine geçebilir.

6. Paketlenmiş Meyve Suları
“Oldukça doğal” paketlenmiş meyve sularının çoğu katkı maddeleri ve suni gıda renklendiricileriyle doludur. Ayrıca, paketlenmiş meyve suları büyük miktarda şekerle yüklenirken, sebze suları sıklıkla çok fazla sodyum içermektedir. Artmış şeker tüketimi obezite ve kardiyovasküler hastalık mortalitesi riski yüksektir.

Ne yapmalı? Bazı serinletici maden suyunu deneyin – suya biraz taze çilek ilave edin ve tadını çıkarın. Tercihen bütün meyve ve sebzeleri yiyin, içerdikleri tüm lifleri, mineralleri, vitaminleri ve antioksidanları size fayda sağlayacaktır.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın