İnsanları Etkilemenin Kanıtlanmış 10 Yolu

Hepimiz başkalarının çekici bulmasını istiyoruz, ancak kendinize nasıl çekici geliyorsunuz? Gülümsüyor musun, serin oynuyor musun? Daha fazla ayrılmış veya giden misin? İlişkiler tam bir bilim olmasa da, çalışmalar bize karşı cinsten çekici kılan şeylere dair bazı bilgiler verdi.

Cinsel ve romantik arzunun kalpten kaynaklandığı yaygın bir yanlış anlamadır. Nörobilim sayesinde aslında beynimizdeki kalp atış hızını arttıran, öğrencilerimiz genişledikçe ve daha hızlı nefes almamızı sağlayan bu duyguları hissettiren kimyasal süreçleri görebildik.

Beynimiz sevgi ve çekimde önemli bir rol oynamakla birlikte, tüm duyularımızı (dokunma, koku, tad, görme ve işitme) kullanmadan iyi bir ortak seçmek imkansız olur.

Koku alma duyumuz bilinçaltında vücudumuzun salgılayan kimyasal maddelerin başkalarının feromonlarını almasına ve bize diğer kişinin cinselliği hakkında bilgi vermesine yardımcı olur.

Vizyonumuz, diğer kişinin fiziksel özelliklerini algılamamıza yardımcı olur. Bir ortakta insanlar farklı şeyler ararlarsa da, gençlik ve sağlık belirtileri genellikle daha çekici görünür.

İşitme, ortakların ses tonunu almamıza yardımcı olur. Erkekler genelde kadınlarda daha yüksek tonda östrojen ve gençlik ilişkisi gösterirken, kadınlar erkeklik ve daha yüksek testosteron miktarı ile ilişkili olan daha derin sesleri tercih ederler.

Dokunma hissimiz fiziksel olarak diğer kişiye bağlanmamıza yardımcı olur. Öpüştüğümüzde, diğerlerinin nefesleri (sağlığı işaret eder gibi) ve potansiyel uyumluluk açısından önemli bilgileri alabiliriz. İşte size daha cazip olmanıza yardımcı olacak 10 ipucu:

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın