; Dünyanın en sessiz odası

Haberler:

2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

Ana Menü

Dünyanın en sessiz odası

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 23, 2023, 11:07 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anahtar Kelimeler [SEO] Dünyanınensessizodası

Arif ARSLANER

Microsoft'un Ses Laboratuvarı Resmi Olarak Dünyadaki En Sessiz Yer.
Microsoft'un Redmond, Washington'daki genel merkezinde özel olarak inşa edilmiş bir ses laboratuvarı, gezegendeki en sessiz yer ilan edildi. Microsoft Audio Lab, -20.6 desibellik bir odadan oluşuyor. Odada şimdiye kadar kimse 1 saatten fazla kalmayı başaramadı.

Minneapolis kentinde bulunan Orfield Laboratuvarı 'Dünyanın en sessiz odası' veya 'Yankılı oda' olarak biliniyor. %99.99 oranında ses geçirmez bir özelliğe sahip olan Orfield Laboratuvarı, Guinnes Rekorlar Kitabı'na da geçti. Kalın cam elyaf, iki kat yalıtılmış çelik duvarlar ve 30 santim kalınlığında betonla çevrilen odaya adım atanlar ilk önce şok oluyor, daha sonra halisülasyonlar görmeye başlıyor. İnsan kulağının işitebileceği en düşük ses 0 desibelken bu oda -9 desibelde bir sessizliğe sahip. -9 desibel ise çıldırtan sessizlik anlamına geliyor.ODANIN HER DETAYI ÖZEL OLARAK TASARLANDI

Normalde bir insanın duyma sınırı 0 desibel iken Microsoft çalışanları bu -24 desibellik oda da cihazların çalışma sistemini inceleyebiliyor. BBC'de yer alan habere göre küp şeklindeki odanın kenarları 6.36 metre uzunluğunda. Tüm yüzeyleri 1,2 metrelik ses emici süngerlerle kaplı.

Kapıların çevresinde ise ses izolasyonları bulunuyor. Böylece ses duvara çarparak yankı yapamıyor. Odanın en çok konuşulan özelliği ise içeri girdikten sonra insan vücuduna dair her sesin duyulması.

Odaya girenler dış dünyadan hiçbir ses duymadığı için bir süre sonra kulaklarında inanılmaz bir çınlama sesinin oluştuğunu söylüyor. Öte yandan Minnepolis'teki Orifeld Laboratuvarlarında inşa edilen yeni bir oda Guinness Dünya Rekorları'na başvuruda bulundu. Bu oda -24 desibel ile Microsoft'un rekorunu kırmayı hedefliyor.

Dünyanın en sessiz odası olarak bilinen yerlerden biride, İngiltere'deki Orfield Laboratuvarları'nda bulunan "Orfield Sessiz Odası"dır. Bu oda, Guinness Dünya Rekorları tarafından "Dünyanın En Sessiz Yeri" olarak tanınmıştır. Orfield Sessiz Odası, ses yalıtımı için tasarlanmış özel bir oda olup ses dalgalarının içeri girmesini en aza indirir.

Bu oda, dışarıdaki dünyanın seslerinden tamamen izole edilmiştir. Duvarları ve tavanı ses yalıtımı malzemeleriyle kaplıdır ve bu sayede içerideki sessizlik, insanların duyabileceği bir sınıra yakın bir seviyede sağlanır. Orfield Sessiz Odası'nda ses seviyesi, -9.4 decibel ile dünyadaki en düşük ölçülen seviyelerden birine ulaşmıştır. Bu oda, insanlar için deneyler, meditasyon ve sessizlik deneyimleri için kullanılmaktadır.Orfield Sessiz Odası, uzun süre boyunca sessizlik içinde kalan kişiler için ilginç bir deneyim sunabilir, ancak aşırı sessizlik bazı insanlar için endişe yaratabilir ve duygu durumlarını etkileyebilir. Ayrıca, bu kadar düşük bir ses seviyesinde insan vücudu bazı sesler üretmeye başlayabilir, bu da insanların bu odayı uzun süre boyunca kullanmasını zorlaştırabilir.


Kaynak: İndigo
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (1)