; Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi’ne girdi

Haberler:

2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

Ana Menü

Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi’ne girdi

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 21, 2023, 10:11 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

Ankara'nın heyecanla beklediği haber Riyad'dan geldi. Efsanelere konu olan Frig Krallığı'nın merkezi Polatlı-Yassıhöyük'teki Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesine girdi.

Frig Medeniyeti'nin tarihi başkenti olan Gordion, SUUDİ Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirilen 45. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla artık bir dünya mirası olarak korunacak.Gordion, dünyada en uzun süre yerleşimin görüldüğü nadir alanlar arasında.

Kentte yapılan kazılarda, Frigya Kralı Midas'ın mezarı, Frigya anıtsal mezar yapıları, Frigya sanatına ait eserler ve çok sayıda tarihi buluntu ortaya çıkarılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gordion Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Ankara'mıza ve ülkemize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.Gordion Antik Kenti, MÖ 2.500 yıllarında kurulan ve 4.500 yıl boyunca kesintisiz yerleşim gören önemli bir tarihi yerleşim yeridir. Frigya uygarlığının başkenti olan Gordion, bölgedeki en önemli arkeolojik alanlardan biridir.Gordion Antik Kenti böylece, Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan 20. kültürel miras varlığı oldu.Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (3)