; Kediler Neden Mırlar?

Haberler:

2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

Ana Menü

Kediler Neden Mırlar?

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 17, 2023, 08:12 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Anahtar Kelimeler [SEO] NedenKedilerMırlar?

Arif ARSLANER

Mırlama, kedilerin çıkardığı en yaygın sestir. Ancak mırlama hakkında miyavlama, tıslama ve hırlamadan daha azını biliyoruz.Küçük yaşlardan beri çoğumuza kedilerin mırladığı zaman mutlu oldukları öğretildi. Fakat yapılan araştırmalar kedilerin mutlu olmalarının yanı sıra farklı nedenlerle de mırlayabildiğini gösteriyor. Peki kediler neden mırlar?

Mutlu ve Rahat
Kediniz rahat görünüyor. Gözleri yarı kapalı ve kuyruğu hareketsiz şekilde uzanıyor, sırtüstü yatıyor ya da kucağınıza oturup sevilmenin ve okşanmanın tadını çıkarıyor. Eğer bu durumlardayken kediniz mırlıyorsa mutlu demektir.

Aç veya Bir şey İstiyor
Kediler yemek vakti geldiğinde ya da bir şey istediklerinde de mırlayabilir. Ev kedileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin acıktıklarında çıkardıkları mırlama sesi ile karınlarını doyurduktan sonraki mırlama sesi birbirinden farklı. Örneğin kediler yemek için mırladıklarında, normal mırlamalarını bebeklerdeki ağlama gibi hoş olmayan bir ağlama veya miyavlama ile birleştiriyor. Uzmanlara göre insanların bu sese tepki verme olasılığı daha yüksek. Farklı bir araştırmaya göre ise kedi sahibi olmayan insanlar bile bu mırlamalar arasındaki farkı anlayabiliyor.

Anne ile Bağ Kurma

Yavru kediler kör ve sağır olarak doğar ve yaklaşık iki haftalık olana kadar da öyle kalır. Ancak birkaç gün sonra mırlamaya başlarlar. Bu mırlama aslında annelerine nerede olduklarını ve iyi olduklarını bildirmenin bir yoludur. Aynı zamanda bu ses yavru kedinin annesiyle bağ kurmasına da yardımcı olur.

Rahatlama ve İyileşme
Çoğu kedi incindiğinde, acı çektiğinde, korktuğunda ya da stres sonrası rahatlamadan dolayı da mırlayabilir. Örneğin bir kedi kemiğinin iyileşme sürecinde mırlayabilir. Bu bir çocuğun kendini daha iyi hissetmek için parmağını emmesi gibi kedinin kendini sakinleştirmesinin bir yolu olabilir. Araştırmalara göre mırlama ayrıca kedilerin daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Mırlama sırasında açığa çıkan belirli frekanstaki titreşimler kemiklerin ve yaraların daha hızlı iyileşmesini, daha kolay nefes alıp vermeyi, acı ve şişkinliğin azalmasını sağlıyor.

Peki Kedinizin Neden Mırladığını Nasıl Anlarsınız?
Kedinizin neden mırladığını anlamak için hareketlerine ve durumuna bakmalısınız. Örneğin sabah ilk iş olarak mırlıyorsa acıkmış olabilir, işten yeni döndüyseniz size merhaba diyor olabilir veya kucağınıza oturup mırlıyorsa bundan hoşlandığını işaret ediyor olabilir.

Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (5)