; Nasıl Başardım?

Haberler:

MBSTS SINAVI

Ana Menü

Nasıl Başardım?

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 05, 2023, 02:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

Merhaba arkadaşlar, Ben atanmış bir arkadaşınız olarak bu yolda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle bu okuyacağınız yazıda muhteşem bir plan, taktik vs. gibi şeylerle karşılaşmayacaksınız. Bende sizlerin şu anda yaptığı gibi sıradan bir çalışmayla başarı elde ettim. Bu sebeple nasıl hazırlandığımı anlattığım bu yazının, okudukça gayretinizi ve azminizi tazelemesini dilerim.

Genel Çalışma
Ben gayet normal ve genel bir çalışma mantığı izledim. Arif hocamın yönlendirmesi ile KPSS konu çalışmaya başladım. İlk aylar zamanımın çoğu konu çalışmayla geçti ve internetten iyi anlattığını düşündüğüm hocalardan video konu anlatımı dinliyordum. Video bittiğinde o dersin konusu bitmişse sonrasında konuyu tekrar edip kitaplarımdan o konunun testlerini çözüyordum. Özellikle DKAB alanda sitedeki sorular çok işime yaradı.

Matematiğim iyi olmamasına rağmen matematik çalışmamazlık etmedim. Bol soru çözerek sürekli takviye yaptım. Ayrıca liseden sonra ilk defa tarih, coğrafya ve vatandaşlık görmenin zorlayacağını düşündüm. Ama aşağıda anlattığım yollarla üstesinden geldim.

KPSS'ye girecek arkadaşlar düzenli not tutmalı, soru bankalarında denk geldiği farklı bilgileri not almalı ve sonrasında tekrar etmelidir. Bunlar yapıldığı takdirde istenilen puan kolaylıkla alınacaktır.

TÜRKÇE
Türkçe dersi için günde minimum 20 tane paragraf çözdüm. Konular bittikten sonra hemen hemen her hafta dil bilgisi tekrarı yapıp soru bankasından soru çözümleri yaptım. Son sınavlarda ÖSYM Türkçede oldukça zorlamaya başladığı görülüyor. Bunun için sınava hazırlanacak arkadaşların KPSS çıkmış kaynaklarının yanında ALES soru bankalarını ve ALES çıkmış sorularını da çözmelerini tavsiye ederim. Ben çıkmış tüm ALES sorularını çözdüm.

Sınavda Türkçe'nin en belirleyicisi sözel mantıktır. Sözel mantıktan bol soru çözmek, farklı soru tiplerini görmek çok önemlidir. Sınavdayken sözel mantığı çabucak çözmek bana özgüven kazandırmıştı. Eğer tabloyu doğru kuramaz iseniz 4 soru birden gidiveriyor ve bu da sınav boyunca sizi strese sokuyor. Bu sebeple günde, en az 2 ya da 3 sözel mantık çözülmesini tavsiye ediyorum. Arif hocamın sözel mantık tüyoları benim işime yaradı.

MATEMATİK
Matematik dersi için konu anlatımı bir kere bitirdikten sonra bol soru çözümü yapılmalıdır ve matematik bence bol soru çözülerek öğrenilir. Şahsen bol bol branş denemeleri, çıkmış sorular ve ALES denemelerini çözdüm.

TARİH
Tarih dersi için konuyu öğrendikten sonra yapılacak en iyi şey tekrar mahiyetinde de olan bol soru çözmektir. Tarih genel olarak çabuk unutulan bir derstir, bu yüzden haftada bir defa tekrar edilmelidir. Tekrar yapılırken belli parçalara bölüp sürekli ilerleyerek tekrarlar kısa süre içinde bitirilip başa dönülmelidir. Bu sayede tamamı tekrar edilmiş olacaktır.

Piyasadaki bazı tarih soru bankalarında, gereksiz detaylar barındıran sorular bulunmaktadır. Bunlara bakıp kendinizi gereksiz yormayın. Çıkmış sorulara bakarsanız soruların bu kadar saçma ve detaylar barındırmadığını göreceksiniz. Soru çözümünüzü de ona göre şekillendirirsiniz.

COĞRAFYA
Coğrafya dersi için tavsiyem konuları harita çalışmasıyla birlikte öğrenmeye çalışın. Harita çalışmalarında dağlar, platolar, ovalar gibi yer şekillerini çizerek görsel olarak hafızanıza kazırsınız. Malum görsellikle ezberlediğiniz, yazı şeklinde ezberlediğiniz bir ezberden daha kuvvetlidir. İlk konulardan itibaren sıkı tutmaya çalışın. Çünkü neden sonuç ilişkisi içinde ilerler. Böyle yaparsanız hem ezber kolay olur hem de akılda kalıcılığı artar.

VATANDAŞLIK
Vatandaşlık dersi 1.5 ayda kolaylıkla halledilebilecek bir derstir. Detaylardan kaçının. Çıkmış KPSS sorularına bakarsanız bunların olmadığını görürsünüz. Detaylara takılmadan konularınızı bitirin ve sınav haftasına kadar tekrar yapıp soru çözümü yapın.

Vatandaşlıktan sonra 6 tane de güncel bilgi gelmektedir. 3 ü tarih dersinde sorulacak sorulara benzer şeylerden çıkarken 3 tanesi de günümüzden çıkıyor. Sitedeki güncel bilgiler çok işime yaradı.

EĞİTİM BİLİMLERİ
Soru çözerken soruyu okumadan önce şıklara göz atılmalıdır. Çünkü seçeneklerde verilen çeldirici ifadeleri sorudan sonra okursanız soruya bakış açınız değişmeye başlayacaktır. O yüzden önce seçeneklere daha sonra soruya bakılmalıdır. Ayrımları iyi yapabilmek ve bol soru çözmek önemli yer tutmaktadır.
Her konu bittikten sonra bol soru ile desteklemelisiniz. Daha sonra her bir ders için ayrı ayrı sorun yaşadığınız, çok yanlış yaptığınız konuları belirlemeli ve bu konulara ağırlık vererek ilerlemelisiniz.

DKAB
Telefonumdan site üzerinde bulunan soru bankasının tamamını çözdüm. Gerçek sınavda aynısını çözdüm dedim çoğu kez. Her konu bittikten sonra bol soru ile destekledim. Daha sonra her bir ders için ayrı ayrı sorun yaşadığım, çok yanlış yaptığım konuları belirlemim ve bu konulara ağırlık vererek ilerledim. Canlı dersleri kaçırmamaya gayrte ettim. Kaçırdığım dersin videosunu mutlaka izledim. Dkab için piyasada bulunan nerdeyse tüm branş denemelerini çözdüm. Ayrıca bu sitede yazılanları okudum, en büyük destekçim Arif hocam oldu. Anlattıklarından sınavda ayrı bir şey görmedim.

ÖZETLE;
Önce bir genel çalışma mantığına ardından derslere değinmek istedim. Bende sizler gibi sıradan bir şekilde çalıştım buna emin olabilirsiniz.

Sizinde benim gibi başaracağınıza inanıyorum.

DKAB Türkiye 7'incisi kardeşiniz.
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  
    Bu iletiye teşekkür edenler: Seval