; KPSS DKAB Nasıl Çaışılır?

Haberler:

MBSTS SINAVI

Ana Menü

KPSS DKAB Nasıl Çaışılır?

Başlatan Arif ARSLANER, Eyl 05, 2023, 01:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

KPSS DKAB ÇALIŞIRKEN UYGULANMASI GEREKEN ADIMLAR
  • KPSS için Belirli Bir Plan Hazırlayın
  • Uyku Düzeninizi Oluşturun
  • Çevreden Gelebilecek Şeyleri (söz,iş konusu vs...) Önemsemeyin
  • Çalışma Ortamınızı Oluşturun
  • Hoca, Dershane veya Etüt Seçimlerinizi Ayarlayın
  • KPSS Kaynak Seçimlerini Doğru Yapın
  • Sosyal Medya Kullanımını minimuma indirin

Belirli Bir Plan ve Program Hazırlayın
DKAB çalışırken plan ve programlar olmazsa olmazların başında gelmesi gerekir. Gireceğimiz sınav hangi sınav olursa olsun belirli bir plan ve program dahilinde hareket etmek başarının vazgeçilmez ilkesidir.

Çalışma planını hazırlarken evet, ders çalışmalıyım şeklinde değil de konuların ne zaman biteceği, tekrarların hangi aralıklarla yapılması gerektiği, ders videolarının kaçar adet izleneceği ve deneme sınavlarının ne kadar sıklıkla yapılacağı vb. gibi şeyler dahilinde yapılması gerektiğini unutmamalıyız.

Sınav sürecine hazırlanırken tüm enerjiyi başta veya dönem ortasında bitirecek şekilde değil tüm sınav sürecine yaymalıyız.

Ders çalışma planınızı hazırlayın ve kendinizi zorlayın. Başta zor olsa da oturduğu zaman tıkır tıkır işleyecektir. Genel ve özel altında 2 farklı plan hazırlanmalıdır. Genel planlama da konuların ve videoların ne zaman biteceği deneme sınavlarına ne zaman başlanacağı ve hangi ayda nerede olunmalı gibi genel durumlar olmalıdır.

Özel planlama ise günlük ve haftalık planlamadır. Burada günlük kaç saat ve kaç farklı derse çalışılacak, haftalık ve günlük tekrarlar ne zaman yapılacak gibi durumların olduğu planlamadır. Unutulmamalıdır ki haftalık plan bir kağıda yazılıp rahat görülebilecek yere asılmalı ve o sayede ders çalışma azmi tetiklenmelidir.

Uyku Düzeninizi Belirleyin
KPSS ye çalışırken bu sınav hazırlık sürecinde uyku düzeni çok önemlidir. Kesinlikle şu saatte çalışmak başarı getirir gibi bir durum bulunmamaktadır. Ancak ders çalışacak vücut uykusunu almış ve dinç olmalıdır. Burada genel olarak günlük 6-8 saatlik uyku yeterli olacaktır. Geriye kalan zaman ders çalışma planına göre ayarlanmalıdır.

Çevre Etkisinden Kurtulun
Yazdığımız maddeler içinde, uygulanması belki de en zor maddedir. Çevrenizdeki çalışma motivasyonunuzu düşürecek herkesten (akraba vs.) kurtulmaya bakın. 🙂

Bu sorunun çözümündeki en güzel yol, bu maratonunun sonundaki yaşayacağınız ve  yaşatacağınız mutluluğu unutmamaktır.

Çalışma Ortamınızı Oluşturun
Değerli arkadaşlar, ders çalışan bireyin bulunduğu ortam ve pozisyonu çalışılan dersten alınan verimle doğrudan bağlantılıdır. Çalışma masası üzerinde  ders çalışmanıza mani olacak ve aklınızda yer edinebilecek hiçbir materyalin bulunmaması gerekir.  Ayrıca çalışırken ve video izlerken yatar ,uyur ve uzanır pozisyonda ders dinlemek verimi oldukça düşürmektedir.

Anlatılmak istenen dersleri ilk defa dinleyecek kişi AYNI HOCA ile yoluna onunla devam etmelidir. Çünkü aynı dersi farklı farklı hocalardan dinleyen kişinin konuyu anlaması zorlaşacak ve eğer dinlediği daha önce anladığı bir konuysa kafası karışacaktır. Ancak ilk izlemeyi bitirip belirli seviyenin üzerine çıkmış kişiler tekrar amacı ile farklı hocaları dinleyebilirler.

Kullanacağınız Kaynakları Doğru Seçin
KPSS hazırlık kitapları olarak öncelik referans noktanız, soru bankasında ÖSYM çıkmış sorularına paralel şekilde hazırlanan soru bankaları olmalıdır. Konu anlatımlarda ise size hitap eden kitapları seçmelisiniz. Ya da kullanımında daha önce yarar sağlamış kişilerin önerilerine istinaden alacağınız kitaplar olmalıdır.

Bu arada sadece bir tane konu anlatım kitabınız olmalıdır. Birden fazla konu anlatım kaynağına başvurmak kafa karışıklığına yol açabileceği gibi ekonomik de olmayacaktır. Sistemimizde yer alan PDF'ler konu anlatımı için yeterli olacaktır. Başka arayışlara girmenize gerek yok.

Burada tüm seçimler (soru bankası konu anlatım deneme sınavı vb.) çıkmış sınav sorularına bağlı olarak yapılmalıdır. İnternetten alış veriş yaparken kitapları almadan önce mümkünse kendi şehirlerinizdeki kırtasiyelerden alacağınız kitapları her yönüyle inceleyin.

Sosyal Medyayı Kontrollü Kullan
Sınav sürecinde sosyal medyayı kullanmak isteyen arkadaşlar bunu abartmadan yapmalıdır. Kendini güncel tutan, anlatışını beğendiğiniz birkaç hocayı ve fayda sağlayacağını düşündüğünüz sayfaları takip etmeniz yeterlidir.

Bol Soru Çözün
Sınavların değişmez kuralı bol bol soru çözmektir. Sistemden Online Soru bankasında ilgili ders seçildikten sonra konu bitimlerinin ardından soru çözümü yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar soru çözülüp konular pekiştirilmelidir.

KPSS için Uzmanından Tavsiye
Burada çözülen soruların çalışan kişiye neler kattığı çok önemlidir. Bilinen konulardan bol soru çözüp, bilinmeyen konulardan çok az soru çözmek denemelerde net artımında fayda sağlamayacaktır. Özetle öğrenci sınav sürecinde bildiğini unutmaması gerektiği gibi, öğrenemediğini ise öğrenip pekiştirene kadar o dersin konularına ve sorularına gömülmelidir.

Belli Aralıklarla Tekrar Edin
İlk olarak öğrenilen bilgiler çok fazla olacağı için zamanla unutulmaya yüz tutulacaktır.  Ancak bu durumu yaşamamak için ise tekrar yapılması şarttır. Tekrarlar ise kısa ve uzun zaman aralıkları ile genel ve özel tekrar şeklinde yapılmalıdır. Genel tekrarlar ayda bir ve dönemlik olarak yapılmalıdır. Özel tekrarlar ise kısa süre zarfında fazla vakit almayacak şekilde yapılmalıdır.
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •  

Benzer Konular (4)