; Olumlu ve Olumsuz Pekiştirme Örnekleri

Haberler:

2024-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

Ana Menü

Olumlu ve Olumsuz Pekiştirme Örnekleri

Başlatan Arif ARSLANER, Ağu 31, 2022, 05:11 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Arif ARSLANER

Organizmanın istemediği bir durumdan kurtulmasına olumsuz pekiştirme, bir davranışın ardından istendik bir uyarıcı alda edilmesine ise olumlu pekiştirme denir.

Organizmanın bulunduğu ortamdaki istendik bir uyarıcının kaldırılmasına da ikinci tür ceza denir. Edimsel koşullanmada organizmanın hoşuna giden uyarıcılar olumlu pekiştireç, hoşuna gitmeyen uyarıcılar ise olumsuz pekiştireç olarak adlandırılır.

Pekiştireç ise bir davranışın tekrar edilme olasılığının artırılmasıdır. Hem olumlu pekiştireç hem de olumsuz pekiştireç davranışın sıklığında artışa sebep olur ve her ikisinin sonucu da organizma için olumludur. Olumlu pekiştirme, olumlu pekiştireç ortama girerken olumsuz pekiştireçmede ise olumsuz pekiştireç ortamdan çıkar. Bir davranışın tekrarlanma olasılığının azalması ise cezadır.

Birinci tür cezada olumsuz pekiştireç ortama girerken ikinci tür cezada olumlu pekiştireç ortamdan çıkar. Olumlu pekiştirme ve olumsuz pekiştirmeyi örnek sorular üzerinden açıklayalım.

Örnek: Türkçe ödevini ablasına yaptırmak isteyen Can, ablası ödevini yapmadığında ağlar. Ablası, Can'ın ağlamalarına dayanamayıp ödevi yapınca Can susar ve ablası rahat bir nefes alır. Böylece ödev yapılmayınca Can'ın ağlaması, ödevin yapılması, Can'ın susması ve ablanın rahat bir nefes alması şeklinde devam eden bir kısır döngü meydana gelir.

Örnek Soru: Bu kısır döngünün devam etmesinin nedeni aşağıdakilerden hangisinde doğru şekilde açıklanmıştır?

A) Can'ın ağlama davranışı olumsuz, ablasının ödev yapma davranışı olumlu pekişmektedir.
B) Can'ın ağlama davranışı sürekli, ablasının ödev yapma davranışı sabit oranlı pekişmektedir.
C) Hem Can'ın ağlama hem de ablasının ödev yapma davranışı olumlu pekişmektedir.
D) Hem Can'ın ağlama hem de ablasının ödev yapma davranışı olumsuz pekişmektedir.
E) Can'ın ağlama davranışı olumlu, ablasının ödev yapma davranışı olumsuz pekişmektedir.

Olumlu pekiştirme, hoşa giden bir uyarıcının ortama katılmasıyla, olumsuz pekiştirme ise hoşa gitmeyen bir uyarıcının ortamdan çekilmesiyle bir davranışın yapılma sıklığını artırmaktır. Ablasının Can'ın ağlamasına dayanamayarak onun ödevini yapması, Can'ın ağlama davranışını olumlu pekiştirmektedir. Çünkü Can, ağlayarak hoşa giden uyarıcı olan ödevini yaptırma sonucuna ulaşmaktadır. Ablasının ödevi yapma davranışı ise olumsuz pekişmektedir. Çünkü abla ödevi yaparak hoş olmayan bir uyarıcı olan Can'ın ağlamasından kurtulmaktadır.

Doğru Cevap: EÖrnek Soru: Bir boşanma davasında çocuğun velayeti anneden alınarak babaya verildiği için anne çok üzülmüştür (I). Çocuk ise annesiyle iyi geçinemediği için bu karara çok sevinmiş (II), baba da oğluna kavuştuğu için tarifsiz bir mutluluk yaşamıştır (III).

Bu parçada I, II ve III rakamlarıyla ifade edilen durumları açıklayabilecek kavramlar aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla doğru olarak verilmiştir?

          I                  II                  III
A) Birinci tür ceza - Olumsuz pekiştirme - Olumsuz pekiştirme
B) Olumsuz pekiştirme - ikinci tür ceza - Olumlu pekiştirme
C) İkinci tür ceza - Olumsuz pekiştirme - Olumlu pekiştirme
D) İkinci tür ceza - Olumlu pekiştirme - Olumsuz pekiştirme
E) Olumsuz pekiştirme - ikinci tür ceza - Birinci tür ceza

Doğru Cevap: C
Herkes ders anlatır ama Arif hocam öğretir.

Kitap okumadan meydan okunmaz
Soru çözmeden sınav kazanılmaz
İmkansız diye bir şey yoktur. Sadece zaman alır.
  •