Hemoroit (Basur) İçin En İyi ve En Kötü Gıdalar

“Daha fazla lifli gıdalar yiyin.” “Sulu kalın.”

Herkesin hemoroidle ilgili tavsiyesi budur. Bu iyi. Ancak bunlar gerçek hayatta bu ne anlama geliyor?

Şimdi,  halk arasında mayasıl olarakta bilinen bu acılı soruna yardımcı olabilecek belirli gıdalara ve bunları yemeklerinizde kullanmanın yollarına bir göz atalım. Ve hangi gıdalardan neden uzak durmamız gerektiğine bir bakalım.

Lif açısından zengin meyve ve sebzeler arasında ilk sıralarda elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gelmektedir.

Çok fazla lif, çok hızlı gaza ve şişkinliğe neden olabilir, buna alışkın değilseniz bir seferde diyetinize biraz ekleyin. Vücudunuzun bu lifi kullanmasına yardımcı olmak için daha fazla sıvı da içmelisiniz: her gün 8-10 büyük bardak (en az yarım galon) su için.

saf su

Fasulye, Mercimek ve Kuruyemiş
Baklagil ailesiyle ısırıklığınız için bir sürü patlama yaşarsınız. Seçtiğiniz çeşidine bağlı olarak, 7 ila 10 gram lif (hem çözünür hem de çözünmez) olacaktır.

Yaklaşık 20 badem veya ceviz yaklaşık 3 gram elyaf içerir. Bir 1/2 fincan yalnızca kalorinin yarısı kadardır.

Sadece biber ve çorba eti yerine, fasulye ekleyin veya yerine koyun. Ayrıca fasulye ve fındıkları salatada da kullanabilirsiniz.

Basuru Olanların Tüketmmesi Gereken Gıdalar

Elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, badem, ceviz, çilek, üzüm, domates, lahana, fındık, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği veya atıştırmalık olarak yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Basuru Olanların Kaçınması Gereken Gıdalar

Kahve, çay ve diğer kafein içeren içecekler (kola, yeşil çay gibi)
Süt, peynir ve diğer süt ürünleri
Et, Dondurulmuş yemekler ve fast food gibi işlenmiş gıdalar
Yediğiniz tuz miktarını izleyin. Vücudunuz suya asılır ve böylece kan damarınıza daha fazla baskı uygulanır. Hemoroitlere neden olan damarlarınız da buna dahildir.
Demir takviyeleri kabızlık ve diğer sindirim problemlerine neden olabilir,
bu nedenle bunları almadan önce doktorunuzla konuşun.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın