Gazlı İçecekler Hakkında 39 Şaşırtıcı Gerçekler
2010’da yapılan bir araştırma, hem diyet hem de normal soda içen kişilerin, soda almayan insanlara kıyasla bel çevresinde daha fazla yağ aldığını ortaya koydu.

Warm Dr Pepper, 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdi. Bu sıcak, şuruplu içeceğin soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıklara yardımcı olduğu düşünülüyordu. Ayrıca Noel partilerinde popüler bir içecekti.

Günde Bir soda içmek 4,6 yıl daha yaşladırır.

Günümüzde popüler olan gazlı içeceklerin çoğu 19. ve 20. yüzyılların sonlarında eczanelerde gelişti ve gelişti. Erken gazlı içecekler, iktidarsızlık, mide ağrısı, ürpertici, alkolizm, afyon bağımlılığı, sinirlilik ve daha fazlası için kür alls olarak pazarlanmaktadır.

Normal bir kola olan 12 ons’luk kutu 39 gram toplam şeker içerir, bu yaklaşık 9 1/3 çay kaşığı şeker eder.

Amerikalılar her yıl sadece Coca-Cola’dan 1.7 milyon ton şeker tüketiyorlar. Kişi başına yılda 10.8 libre şekere eşdeğerdir. Soda, Amerikan diyetlerinde şeker eklenmesinin en büyük kaynağıdır.

Soda çeşmelerinde çalışan kişilere soda pislikleri denirdi – çünkü soda suyunu pompalamak için kullanılan klasik sarsıntı hareketiydi.

2013 yılında Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve kanserden kaynaklanan 25.000 obezite ile ilgili Amerikalı ölümün sodayla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Kalorileri 20-onsluk bir soda şişesinde yakmak 50 dakikalık koşu veya 5 kilometre yürüyüşe kadar sürecektir.

Coca-Cola, kutuları için her yıl sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 300.000 tondan fazla alüminyum kullanıyor. Bu, tüm ABD alüminyum üretiminin% 17,4’ü.

Avrupa ve Japonya’da yasaklanmış olan toksik alev geciktirici bromlu bitkisel yağ (BVO) hala, Dr Fenster / Seven Up, Inc. gibi birçok Amerikan meşrubatında, Squirt, Sun Drop ve Sunkist Şeftali ve Meyve gibi ürünlerinde bulunabilir Punch lezzetleri.

Afrikalı Amerikalı çocuklar, toplam günlük kalorilerin yaklaşık% 8.5’ini soda ve diğer şekerli içeceklerden alırken, Meksika-Amerikalılar için% 8.2 ve beyaz çocuklar için% 7.7’dir.

Yılda 29.000 dolar kazanılan dört ailenin yetişkinleri, günlük kalorilerin% 8.8’ini sodadan ve şekerli içeceklerden alırken, yaklaşık 77.000 dolar kazananlar için% 4.4’tür.

Coca-Cola, gezegende en çok dağılmış ürün. Şimdiye kadar yapılan her Coke damlasının 8 onsluk şişelere konması ve uçtan uca bırakılması durumunda, şişeler 2000’li yılların aya ve aya ulaşırdı.

“Soda” terimi, doğal yaylardaki suyun ortak bir minerali olan “sodyum” kelimesinden gelmektedir. “Pop” sözcüğü ilk olarak 1812’de kullanıldı ve bir gazlı içecek açılış sesine değinildi.

ABD ve Kanada’nın bir bölümünde, soda “pop”, “soda” veya genel olarak “kola” olarak anılır. Atlantik’in dört bir yanında, İngilizler “gazlı içecekler” derler ve İrlandalılar onları “mineraller” olarak adlandırıyor. “

General Diş Hekimliği Akademisi, gazlı içeceklerde bulunan asit seviyelerinin bir akününkiyle karşılaştırılabilir olduğunu belirtti. Yüksek şeker içeriğine sahip soda içerisindeki yüksek asidik içerik, minimal pozlamayla bile diş minesinin erozyonuna neden olur.

Bir çalışma, fast food çeşmelerinden test edilen soda miktarının% 48’inde feçes ile ilişkili koliform bakteri içerdiğini ve 11 çeşit antibiyotiğe dirençli olduğunu tespit etmiştir.

7-Up’a başlangıçta “Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda” adı verildi. 1950’li yıllara kadar, ruh hali sabitleyici bir ilaç olan lityum sitrat içeriyordu.

Bugün, Amerikalılar yılda kişi başı yaklaşık 50 galon soda içiyorlar.

Birçok soda fosforik asidi osteoporoz, kemik kaybı ve diş çürüğü riskiyle ilişkilendirilmiştir.

A & W kök bira, içki iki kurucusu olan Roy W Allen ve Frank Write’ın baş harflerinin baş harflerinden almıştır. A & W, ABD’de ilk franchise edilen restoran zincirlerinden biriydi

Birçok şirket, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Moxie, Dr Pepper, Vernors Zencefil Soda ve Hire’s Root Beer de dahil olmak üzere Amerika’nın en eski alkolsüz içecek markası olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, ilk yapay olarak karbonatlanmış içecek 1767’de İsveçli kimyager Joseph Priestley tarafından yapılmıştır.

Dr Pepper bir kola olarak değil, daha çok “aromalı bir içecek” olarak sınıflandırılmıştır. Bu, Pepsi ve Kola soda çeşmelerinde ve otomatlarda satılabilmesini sağlar. Dr Pepper dönemi, tıbbi bir bağ önerisi olmaktan kaçınmak için 1950’lerde bırakıldı.

1898 yılında Pepsi-Cola, imalatçısı olan Kuzey Carolina’daki eczacı Caleb Bradham’ın ardından “Brad’s Drink” adlı ilk gazlı alkolsüz içecek olarak başladı.

Pepsi, 1898’de Pepsi-Cola olarak değiştirildi, çünkü pepsin ve kola fıstığı içeriyordu

İçki içmekten başka soda için bazı diğer kullanımlar arasında bir tuvalet kovanındaki lekeleri çıkartmak, paslanmış cıvataları gevşetmek, paspas noktalarını araç tamponlarından temizlemek, gres yırtıklarını çıkarmak ve bir kazadan sonra otobandaki kan lekelerini kaldırmak da dahildir.

19. yüzyılın başlarındaki soda, karahindiba, zencefil, limon, huş ağacı kabuğu, koka ve kola gibi malzemelerle tatlandırılmıştır. Son ikisi daha sonra birleştirildi, Coca-Cola oldu.

Alman-İsviçre mücevherci Jacob Schweppe, “sodanın babası” olarak düşünülür. 18. yüzyılın sonlarında, Joseph Priestley’in daha önceki bulgularına dayanarak, karbonatlı maden suyu üretmek için ilk pratik süreci geliştirdi.

1891’de William Painter tarafından ABD’de taç mantarı veya taç kapağı icadından sonra, soda sadece eczanelerde veya soda mağazalarında değil herhangi bir yerde satılabilir.

Zencefil bira “ilk meşrubat” olarak adlandırılmıştır çünkü yüzyıllar boyunca zencefil tıbbi içeceklerde kullanılmıştır.

1899’da otomatik cam üfleme makinesinin icadı soda fiyatını düşürdü ve şişelenmiş karbonatlı içeceğin popülaritesini önemli ölçüde artırdı.

Karbon plastikten dışarıya çıkarken, cam şişeler plastikten daha iyidir. Plastikte depolanan karbonlu içeceklerin camda saklanan sodanın raf ömrü çok daha kısa.

“Fanta” içeceği, “hayal” (fantazi) için Almanca kelimenin adını taşıyor

Fanta, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı uygulanan ticari ambargolarla Almanya’nın şişeleme tesislerine kendi soda formüllerini yaratmaya zorlandığında Almanya’da kuruldu.

Pepsi’nin “Pepsi’yle canlı” sloganı “Pepsi atalarını mezardan geri getiriyor” şeklinde çevrildi.

Dağ Dew, başlangıçta burbon için bir karıştırıcı olduğundan “moonshine” için argo.

En kafein içeren soda 69 mg / 12 oz Pepsi Max’tir. Dağ Zevia, 55 mg / 12oz’da ikinci sırada yer alırken, Mountain Dew (normal veya diyet) 54 mg / 12oz’da üçüncü sırada yer alır. FDA’nın kola ve biber meşrubatları için resmi sınırı 12 oz başına 71 mg’dır.

Çalışmalar, erkeklerin “diyet” kelimesini kullanmayan gazlı içecekleri ve siyah veya kırmızı gibi koyu renkleri olan soda kutularını tercih ettiğini gösteriyor.

Dünyadaki farklı gazlı içecek çeşnileri Salty Watermelon (Japonya), Curry Soda (Japonya), Hıyar Soda (Japonya), Siyah Sarımsak (İsviçre), Soğan (Güney Kore), Black Current (Mısır ve Kenya), Grass Jelly (Malezya) , ve Beyaz Fungus Kuş Yuvası (Vietnam).

Araştırmacılar, sodanın ve diğer abur cubur reklamverenlerin beyaz çocuk gibi iki kat daha fazla soda / önemsiz gıda reklamı gören azınlık ve düşük gelirli çocukları aktif olarak hedef aldığını belirtti.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın