Dünyada Nadir Görülen 9 Tıbbi Hastalık

Bir hastalığın yaygın ya da nadir olması, hastalığına yakalanan kişi için daha iyi ya da kötü sonuç vermez; ancak nadir bir hastalık olması durumunda, hastalığın doğru teşhisi için daha uzun bir süre doktora gitmek gerekebilir.

Bazı hastalıklar inanılmaz derecede nadirdir, ancak ölümcül veya ciddi yaşam kalitesini de etkileyebilir. Ayrıca, bazılarıyurt dışından da olsa yaşam tarzına kadar izlenebilirler. Burada söylenenlere göre, dünyadaki en nadir hastalıklardan dokuzunu sizlerle paylaşacağım.

1. Kuru

Kuru, Dünya ülkelerinde pek bulunmayan bir hastalıktır. Aslında bu, Yeni Gine’li bir kabile ile sınırlı. Kurbanın yemek yeme, hatta ayakta kalma yeteneğini kaybetmesine neden olan hastalık (ve daha sonra bir yıl veya daha kısa bir süre içerisinde komada kalma halinde ölen), diyetin sonucu olduğu söylenir.

Anlaşılan, bu dağlık bölgelerdeki kabileler yamyamlık tüketen pişmiş beyinleri ve diğer vücut parçalarını paylaşıyorlar. Kaynağa göre, Kuru, 1950’li ve 1960’lı yıllarda 1,000’den fazla kişiyi yok etti; ancak hükümet müdahalesi, söz konusu rakamın neredeyse hiçbir şeye zarar vermediğini söyledi.

papua yeni gine
gine

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın