Bir Gemi Batmadan Nasıl Yüzer?

Büyük cruise gemileri okyanusun tabanına batmazlar. Buz pateni pistinden, yüzme havuzlarına, basketbol sahalarından, kaplıcalara, mini alışveriş merkezlerinden sinema salonlarına kadar olan her şey ile bu devasa gemiler nasıl oluyorda ayakta kalıyor?

Kruvaziyer Gemileri Nasıl Olurda Batmaz?
Gemiler, kendi kütlelerine denk bir miktar suyun yerini almak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda, okyanusun baskısı geminin gövdesine doğru itilir ve geminin kütlesinin aşağı doğru gücüne karşı koyar. Geminin aşağı doğru kuvveti, okyanusun yukarı doğru kuvveti ile birleşince, gemiyi ayakta tutmak için “birlikte hareket eder”.

Bu temel düşünceye genellikle Arşimet Prensibi adı verilir. Bu prensibe göre, bir maddenin yer değiştiren suyun ağırlığı nesnenin ağırlığına eşit olduğunda yüzer. Çevreleyen sıvı yerinden geçen miktara eşit bir kuvvetle geri iter; Ikisi eşit olduğunda nesne yüzer.

İşte ona bakmanın başka bir yolu. Bir gemi seyir gemisi suya girdiğinde, suyun yerini ve altını değiştirerek kendine yer açar. Su, yukarı doğru iterek tepki verir ve geminin bulunduğu alanı geri almaya çalışır. Bu karşıt gücün dengesi, gemiyi yüzdüren şeydir.

Yüzdürmeyi Destekleyen Ek Faktörler
Yüzdürme ve deplasmana ek olarak, gemi gemilerinin suyun yüzeyinde kalmasına yardımcı olan birkaç faktör daha vardır.
Malzeme ve Tasarım

Kaldırma kuvveti elde etmek için, bir gemi, sudan daha yoğun olan, ekstra mukavemetli çelik gibi, hafif, sağlam malzemelerden yapılmalıdır. Buna ek olarak, bu hafif malzemeler, su altına dalmadan önce ağırlıklarını değiştirmelerine izin veren bir tasarımda kullanılmalıdır. Bu tasarımın çoğu ana güvertenin altına oturan ve suyun itilmesini engelleyen ve teknenin yüzmesini sağlayan gövde veya gövde olan gövdede uygulanmaktadır.

Yıllarca süren deneme yanılma sonucunda mühendisler, teknenin geniş ve derin olmasını sağlayarak geminin ağırlığını gemi gövdesine yaymakta yardımcı bulmuşlardır. Büyük gemi gemi gövdeleri “U” harfine benzemektedir. Bu tasarım, suyun tekneden uzaklaşmasına, sürüklenmenin dağılmasına, pürüzsüz bir sürüşü kolaylaştırmasına ve geminin yolda kalmasına yardımcı olur.

Çift Gövde ve Diğer Güvenlik Özellikleri
Sadece ayakta kalmak ve sorunsuz seyir yeterli değil; Bir cruise liner’s gövde tasarımı da insanları içinde gemi dış katmanları sökebilir buzdağı, resif ve kum tepeleri gibi engellere karşı korumak gerekir. Büyük çaplı bir felaketi önlemek için, gemi yapımcıları tipik olarak ekstra mukavemetli çelik kullanıyor ve gemilerine çift gövdeli (diğerinin içinde bir tekne) duruyorlardı.

2016 yılı itibariyle, dünyanın en büyük gemi gemisi yaklaşık 210 metre yüksekliğindedir ve ortalama gemi seyahatleri bile etkileyici bir yüksekliğe sahiptir. Peki suyun üstesinden gelmelerini nasıl engelliyor? Cevap yine gövde tasarımında. Öncelikle, geminin ağırlık merkezi ile kaldırma merkezi arasındaki farkı anlamalısınız.

Engineering Toolbox’a göre, bir geminin ağırlık merkezi (yerçekiminin aşağı doğru itilmesi için merkezi odak noktası) değiştirilemez. Bu nedenle, bir gemi yolcu gemisinin U-şekli teknesi, gemi yüzdürme merkezi (suyun gövdeye karşı yukarı doğru itilmesi için merkezi odağı), gemi bir taraftan diğerine eğildiğinde doğal olarak değişir. Kaldırma merkezindeki bu değişiklik, gemiyi dik konuma itmeye yardımcı olur.

Gemi dik durduğunda, itme kuvveti doğal olarak merkez çizgisinin üzerinden salınabilir ve diğer tarafa doğru eğilebilir. Buna yuvarlanma denir ve yolcuların denizcilik yapması eğilimindedir. Bu soruna hitap etmek için, gemi kiracıları, gemi rulosunu sınırlayan, su altındaki kanatları stabilize eden ve aktif balkastan veya bir tarafında su hattı tutma tanklarının altındaki hızlıca pompalanan anti-heeling sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Diğer tarafa gemi Bu, geminin gelişebileceği yalın veya “liste” ni düzeltir.

Bu dengeleyici özellikler o kadar etkilidir ki, yolcu yolcuları herhangi bir yan-yana hareketi hissetmek nadirdir ve seyir gemilerinin çok uzun olmasına rağmen dönmesi neredeyse duyulmamıştır.

Pürüzsüz yelken
Açık denizde büyük bir okyanus gömleği izlemek oldukça heyecanlı olabilir. Gemi hareketi zahmetsiz görünse de, okyanus yüzeyinin altında, gemiyi dik ve ayakta tutan bir sürü şey var. Bunu bir dahaki sefer yolculuğa çıkarken düşünün.

Değerlendirme

Yazar: Arif Arslaner

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonrada sağlık eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak İlahiyat okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu... Hâlâ öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor...

Bir cevap yazın