Bezelyenin Faydaları ve Vitaminleri

Bezelye, sağlığınız ve tüm gezegeniniz için bir nimet olan çok az besinsel besinlerdir. Tüm faydalarını, bunları nasıl kullanacağınızı ve bazı kolay tarifleri okuyun. Bu lezzetli yiyeceklerin faydaları ile başlıyoruz.

1. Kilo Yönetimi:

Bezelye az yağlı ama her şeyi çok yüksek. Bir fincan bezelye 100 kaloriden azdır, ancak birçok protein, lif ve mikro besin içeririyor.

2. Mide kanseri önleme:

Bezelye, coumestrol denilen yüksek miktarda sağlık koruyucu bir polifenol içerir. Mexico City’de yapılan bir çalışma, mide kanserini önlemek için günde sadece 2 miligramlık bu besin maddesine ihtiyacınız olduğunu belirlemiştir. Bir fincan bezelye en az 10 miligramdur.

 

 

 

 

 

 

3. Anti-aging, güçlü bağışıklık sistemi ve yüksek enerji:

Bu, aşağıdakileri içeren yüksek seviyeli anti-oksidanlardan gelir:

  • flavinoidler: = catechin ve epikateşin
  • karotenoid = alfa karoten ve beta karoten
  • fenolik asitler = ferulik ve kafeik asit
  • polifenoller = kolestrol

4. kırışıklıkların önlenmesi, Alzheimer, artrit, bronşit, osteoporoz ve candida

Bunlar bezelyenin güçlü anti-inflamatuar özelliklerinden gelir. Aşırı inflamasyon da kalp hastalığı, kanser ve genel olarak yaşlanma ile ilişkilendirilmiştir. Bu özellikler şunları içerir:

  • Pisumsaponinler I ve II ve pisomosidler A ve B, neredeyse sadece bezelyelerde bulunan anti-enflamatuar fito besinlerdir.
  • C vitamini ve E vitamini ve iyi miktarda antioksidan mineral çinko
  • Alfa-linolenik asit (ALA) formunda omega-3 yağı.

5. Kan şekeri regülasyonu :

Yüksek lif yavaşlar ve protein şekerlerin sindirilimini yavaşlatır.
Anti-oksidanlar ve antiinflamatuar insülin direncini önleme veya tersine çevirme (tip 2 diyabet)
Tüm karbonhidratlar, endişelenecek beya şeker veya kimyasal madde içermeyen doğal şekerler ve nişastalardır.

6. Kalp hastalığı önleme:

Birçok antioksidan ve anti-inflamatuar bileşikler sağlıklı kan damarlarını destekler. Kan damarı duvarlarımız boyunca plak oluşumu kronik, aşırı oksidatif stres ve inflamasyon ile başlar.

B1 vitamini ve folat, B2, B3 ve B6’nın cömert miktarları, kalp hastalığı için risk faktörü olan homosistein seviyelerini azaltır.

7. Çevre için sağlıklı:

  • Bezelye, topraktaki bakterileri, havadaki nitrojeni ‘sabitlemek’ ve toprakta biriktirmek için çalışır. Bu, ana bileşenlerinden biri azot olduğu için suni gübre ihtiyacını azaltır.
  • Bezelye hasat edildikten sonra, kalan bitki toprağa daha fazla organik gübre oluşturmak için kolayca bozulur.
  • Bezelye ayrıca minimum nemde büyüyebilir, bu nedenle sulama gerekmeyen veya değerli su kaynakları kullanmayan birçok alanda mükemmel bir ürün.

8. Kabızlığı önleyin:

Bezelye yüksek lif içeriği bağırsak sağlığı ve peristalsis geliştirir.

9. Sağlıklı kemikler

Sadece bir fincan bezelye kemiklerin içindeki kalsiyuma tutunmaya yardımcı olan K vitamini miktarının% 44’ünü içerir. B vitaminleri de osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

10. Kötü kolesterolü azaltır:

Bezelye içindeki niasin, trigliseritlerin ve VLDL’nin (çok düşük kolesterol ile sonuçlanan, düşük HDL (“iyi”) kolesterol ve düşük trigliseritler ile sonuçlanan çok düşük yoğunluklu lipoprotein üretiminin azaltılmasına yardımcı olur.

 

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın