Bakliyat Şeker Hastalığı riskini% 35 azaltabilir

Baklagiller, çeşitli yararlı mineralleri (magnezyum, kalsiyum ve potasyum) ve önemli miktarda lif içeren B vitamini bakımından zengin bir gıda grubudur.

Bakliyatların Sağlık Faydaları
Diyet sağlığa ve hastalığa önemli katkıda bulunur.

Çoğu ülke yetersiz beslenme ve mikro besin yetersizliği, obeziteye ve diyetle ilgili hastalıklara (tip II diyabet ve bazı kanser türleri gibi) veya bunların bir karışımına kadar beslenme sorunları ile karşı karşıyadır.

Bakliyat, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde kötü beslenmeyle mücadeleye yardımcı olan, besleyici açısından zengin bir besindir.

Kan şekeri düzeylerinin yükselmesi, kademeli olarak tüketimi. Bu benzersiz beslenme özellikleri nedeniyle, düzenli olarak tüketilen baklagiller, sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Aslında, bakliyatların beslenme yararları konusundaki farkındalığını arttırmak için 2016, FAO tarafından uluslararası bir mayasalı yıl ilan edildi.

Tip 2 diyabet, 2015 yılında 400 milyon erişkini etkileyen önemli bir küresel sağlık sorununun ve baklagillerin uzun zamandır tip 2 diyabetlere karşı koruma sağladığı düşünülse de, bu ilişkiyi doğrulamak için şu ana kadar çok az araştırma yapılmaktadır.

Konunun genel bilgisini arttırmak için araştırmacılar, yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşıyan bireylerde, soya olmayan baklagiller tüketimi ve tip 2 diyabet riski altındaki farklı alt tipler arasındaki ilişkiye baktılar.

Ayrıca baklagillerle birlikte diğer karbonhidrat açısından zengin ve protein açısından zengin gıdaların hastalık gelişimini nasıl etkilediğine de baktılar.

Mercimeklerin, farklı bakla alt türleri dışında tip 2 diyabet riski azaltılması ile özellikle güçlü bir bağlantısı vardı.

Günde yarım porsiyon bir baklagil için pişmiş patates, pirinç, ekmek ve yumurta içeren karbohidratlardan veya proteinlerden zengin gıdaların günde bir yarım porsiyonunun değiştirilmesinin tip 2 diyabet riskinde bir azalma ile bağlantılı olduğu keşfedildi Insidansı da.

FAO’ya göre, bakliyat “çok su verimli” (sadece 1 librelik mercimek veya bezelye üretmek için sadece 6 galon su alıyor, buna karşılık 520 ve 1,560 galonlar için gerekli) Tavuk ve sığır eti, sırasıyla). Dahası,

iklim değişikliğine karşı “beklenmedik bir müttefik”, çünkü karbon ayak izleri daha az, yani üretimlerinin daha düşük sera gazı emisyonuna neden olduğu anlamına geliyor.

Dar besi çiftçileri için de iyi, çünkü bu bitkiler çeşitli iklimlerde ve hatta zayıf toprak koşullarında yetiştirilebilir.

Bakliyatlar, besin maddeleri ile fidye pazarlamasında en iyi besin maddeleri / fiyat oranları arasında yer alan bir beslenme ve mali pazarlık, bir University of Washington araştırmasına göre.

Konserve fasulye kurutulmuş daha fazla maliyet ama yine de besbelli bir patlama için çok para sağlar.

Sonuç olarak baklagiller tüketimi Şeker Hastalığı (Diyabet) gibi kronik hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın