Ayılarla ilgili ilginç gerçekler
Şimdiye kadar karada yaşayan en büyük memeli etobur dev kısa yüzlü ayıydı. En modern ayının iki katı büyüklüğündeydi, omuzda her dört ayakta dururken boyu 6’5 “idi. Bilim adamları, çok uzun bacaklara sahip olduklarına ve Kuzey Amerika’daki yılanlarda antileyi kovaladığına inanıyorlardı, yaklaşık 12.000 yıl önce öldü.

Bir ayının yaşını belirlemenin en doğru yolu, diş kökünün çapraz kesitindeki halkaları bir mikroskop altında saymaktır.

Ayıların iki kat kürkü var. Kısa bir kürk tabakası ayıyı sıcak tutar. Ve uzun bir tabaka suyunu deriden ve kısa kürkten uzak tutar. [

Ayılar çok akıllıdır ve tuzakları atmak ve yemleri güvenli bir şekilde yemeleri için kayaları ayı tuzakları haline getirmek bilinmektedir.

Ayılar, vahşi doğada 30 yıl kadar yaşıyor. Sürgülü kahverengi ayı 47 yaşına kadar yaşıyordu.
Ayı köfte delikli. Bu onlara daha iyi kavrama ve denge sağlar.

Ayılar, insanların yaptığı gibi iki kat daha hızlı koşabilir.
Ayılar koşu atı yakalayacak kadar hızlı, saatte 40 mil hızla koşabilir. Günümüzde en hızlı bilinen hayatta olan insan Usain Bolt’dur ve 27 mil hızla koşabilir.

Sadece kutup ayısı gerçek bir etoburdur. Diğer ayılar ise omnivorlar veya hem bitki hem de et yiyen hayvanlardır.

Güneş ayıları herhangi bir ayının en uzun pençesine sahiptir. Ayrıca en uzun dilleri var, bunlar da 9.8 “uzunluğa ulaşabilirler.

Bir ayının normal kalp atış hızı dakikada 40 vurudur. Kış uykusunun ayının kalp atış hızı 8 bpm’ye düşer.

Kuzey Amerika’da yaşayan bir kişinin en çok etkileneceği ayı siyah ayıdır. Her Kanada eyaletinde, birçok ABD eyaletinde ve Meksika’nın bazı bölgelerinde ağaçlık bölgelerde yaşıyorlar.

Siyah ayılar her zaman siyah değildir. Siyahtan kırmızımsı kahverengiye (tarçın ayıları), açık kahverengiden beyaza kadar renk gökkuşağında gelirler.

Birçok memelinin aksine, ayılar renkte görürler.

Dünyanın en yaygın ayısı kahverengi ayidir. Bununla birlikte, Amerikan siyah ayısı dünyanın en yaygın ayı türüdür.

Eşleştiğinde, bayan vücudundaki yumurta döllenir, ancak rahim içine sokulmaz ve birkaç aydır gelişmeye başlar.

Bir yüzme kutup ayısı sudan 8 m (2.4 m) dışarı atlayarak bir mühür sürpriz yapabilir.

Kutup ayısının karnı 150 lbs’lik bir ağırlığa sahip olabilir. (68 kg) et.

Panda ayılarının bambu saplarını tuttuğu için ekstra “baş parmak” (aslında ekstra geniş bilek kemiğine sahip) var. Bir panda ayısı 45 lbs’den fazla yiyebilir. (20.4 kg) günde bambu.

Koala ayıları hiç ayı değildir ve ayı ailesi ile ilgili değildir. Bunlar süt çocuklarıdır.

Dev panda vücudu için büyük bir kafa var. Bilim adamları, bunun diyetinin% 99’unu oluşturan bambu yemek için güçlü bir çene ve boyun kaslarına ihtiyacı olduğundan bunun olduğuna inanıyorlar. Geri kalan% 1 pandanın bulabileceği bambu ve ölü böceklerden oluşur.

Dövme ayılarının en sevdiği yemek termitlerdir. Bu ayıların ön dişleri yoktur, böylelikle böcekleri elektrikli süpürge gibi yuvalarından emerler. Burun deliklerini daha iyi emiş yapmak için de kapatabilirler.

Ayıların kar arabası koltukları, motor yağı ve kauçuk botları da dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi yediği bilinmektedir.

Kereste şirketleri, ağaçlardan kabuğu yiyen Washington’daki siyah ayıları öldürmekten başka çaresi bulunmadığını hissettiler. Ancak, birileri ormana yiyecek yığını koymayı düşündükten sonra, ayılar ağaçları yemeyi bıraktılar ve özgür yiyecekleri yiyene mutluluk verdiler. Ayıları beslemek onları öldürmekten daha az maliyet gerektirdiğinden kereste şirketleri de çok mutluydu.

ABD’deki ayı ayı popülasyonunun yaklaşık% 98’i Alaska’da yaşamaktadır.

Bir kutup ayısı, dinlenmeden 100 kilometreye kadar yüzebilir.

Ayılar neredeyse insanları görebilir ve biraz daha iyi duyabilir. Ancak daha iyi kokabilirler. Aslında bir ayının kokusu bir insandan yaklaşık 100 kat fazladır. Polar ayıları, 32 km uzaklıktaki bir kokuyu izleyebilir. 3 metre katı buz altında ölü bir mühür kokusu alabilirler.

Kahverengi ayılar, insan parmağının uzunluğu olabilecek uzun pençeleri var
Bir ayının tırnağı şekli, ayının türüne göre değişir. Siyah ayılar gibi tırmanan ayılar, ağacın kabuğunda pençe yapmalarına izin vermek için kavisli ve güçlü pençeleri vardır. Ayazanın ayı gibi kazdığı düzlü ve uzun pençeli ayılar.

2004’te Seattle, Washington’daki bir kampın içinde siyah bir ayı bilinçsizce bulundu. Bir soğutucuya dönüşmüş ve düzinelerce bira kutusu açmak için pençelerini ve dişlerini kullanmıştı. Diğer bira türlerini örneklemesine rağmen, yalnızca bir çeşit biranın tüm kutularını içmeyi seçti. İçki içkisi aldıktan sonra ayı yayıldı.

Bir erkek ayıya, bir domuz veya ayı denir. Dişi bir ayıya ekmek ya da ayı denir. Bir ayı grubuna bir kaba süs veya nefis denir.

“Ayı”, homoseksüel erkekler tarafından kıllı bedenleri ve yüz kılları olan veya aşırı koyu olan hiper erkeksi erkekleri tanımlamak için kullanılan LGBT argo terimidir.

“Ayı” kelimesi, “parlak kahverengi” anlamına gelen Proto-Indo-Avrupa * bher- türetilen eski bir İngilizce kelimedir.

Birleşik Rusya Partisinin sembolü bir ayıdır. Aslında, ayılar geleneksel olarak sadece Rusya’da gurur ve iktidarın simgesi olmakla kalmayıp aynı zamanda peri masalları ve efsanelerinde de ortak imgeler olmuştur.

Bir kutup ayısı kürkü, fildişi renginden soluk bronz rengine kadar değişir. Kürk katının altında, kutup ayısının derisi güneşten gelen ısıyı emmeye yardımcı olmak için siyahtır.

“Grisly bear” ismi, kahverengi bir ayının gümüş uçlu ya da “grizzled” saçını ifade eder.

Siyah ayının bir varyasyonu Kermode, hayalet veya ruh ayısı adı verilen beyaz bir ayindir. Bu ayılar çok nadir. Yerli Amerikalılar, bu beyaz ayıların doğaüstü güçleri olduğuna inandılar.

Kutup ayısı (Ursus maritimus) en büyük ayı türüdür. Bir erkek kutup ayısı, 10 metre uzunluğa kadar ölçebilir ve sekiz insan yetişkinin ağırlığı ile ilgili olan 1.500 libre ağırlığa sahip olabilir. Kadın kutup ayısı erkeklerden% 50 daha küçüktür.

Polar ayıları aynı zamanda ayı türlerinin en etçesidir
2008’de bir Kanadalı erkeğin ayı köpeği tarafından saldırıya uğradığı öğrenildi. O aygın kafa derisinde kemirmeye başladığında bile ölü olarak oynayarak saldırıdan kurtuldu. Ayı sonunda ilgisini kaybetti ve gitti.

Bilim adamları, uzun yıllar boyunca, Dev Panda’nın rakun akrabası değil, sadece bir ayı olmadığını düşünüyordu. Bilim adamları dev pandaların gerçekten de gerçek ayılar olduğunu DNA kanıtlarıyla gösterdi.

Güneş ayısı (Helarctos malayanus) ayıların en ufacık ve büyük bir köpek büyüklüğündedir. İsmini adeta güneşin batışına benzeyen sarışın göğüs küvetlerinden alır. Güneş ayıları bal ayıları olarak da bilinir.

Sekiz ayı türünün dörtü Güney Yarımküre’de, dörtü Kuzey Yarımküre’de yaşıyor.

Gözlemiş ayılar, Güney Amerika’da yaşayan tek yaban ayısıdır.

Kuzey Amerika, dünyanın sekiz ayı türünün üçünde ev sahipliği yapmaktadır: Kahverengi, Amerikan siyahı ve kutup ayısı. Dünyadaki ayıların neredeyse üçte ikisi Kuzey Amerika’da yaşıyor.

Birçok yerli Amerikan kültüründe, ayılar, güç, zor iş ve hatta büyük aşkın simgeleriydi
Ayılar arka ayakları üzerinde kısa mesafelerde yürüyebildikleri için bazı Yerli Amerikalılar onları “bir erkek gibi yürür canavar” olarak adlandırdı.

Polar ayıları, Ekvatorun kuzeyinde, Kuzey Kutup bölgesinde yaşıyor. Penguenler, Antarktika’daki Ekvator’un yalnızca güneyinde yaşar. Arctic’te yaklaşık 21.000 ila 28.000 kutup ayısı yaşamaktadır.

Ayılar, dinozorların döneminde yaşayan, küçük böcek yiyen memelilerden, “Miasitler” denilen türden. İlk gerçek ayılar yaklaşık 27 milyon yıl önce ayı gibi iri köpeklerden evrimleşti. Bilinen en eski ayı olan Dawn Bear, yaklaşık 20 milyon yıl önce yaşamış ve küçük bir köpek boyutundadır.

Ayılar Avustralya’da ya da Antartika’da hiç yaşamadı. Ayılar şu anda Afrika’da yaşamakla birlikte, orada ayı fosilleri bulunmuştur. Bilim adamları, bugün ayıların neden Afrika’da yaşamadığından emin değiller.

Gece ayıları, geceleri daha aktif olan tek ayı.

Kutup ayıları, inç kare başına 9.677 tüy kalın bir kat verir.

Çoğu ayılık kürk olmadan doğar. İnce beyaz kürkle sadece kutup ayısı ve dev pandalar doğar.

Ayılar, köpekler gibi geri çekilemez pençeler ve kedilerin aksine.

Çoğu ayılar çıplak ayaklıdır, ancak kutup ayılarının pençeleri diplerde ve ayak parmakları arasında kürklidir. Ayılar ısılarının çoğunu pençelerinden kaybederler.

İnsanlar gibi ayakları yere yatırarak pandalar haricindeki ayıları yürür. Bu tür yürüyüş “plantigrad” olarak adlandırılır. Ayıların aksine, köpekler, atlar ve hatta filler gibi diğer büyük hayvanlar ayak parmaklarında yürürler.

Ayıların ön ayakları üzerindeki pençeler, arka ayaklardaki pençelerden daha uzundur. Bazı büyük ayılar pençeleri yaklaşık 5 “uzunluğundadır.

Ayılar, et ve bitkiler düzenli olarak yiyen tek büyük avcıdır. Bu nedenle, özellikle et yeme ve bitki yeme için kullanılan farklı dişlere sahipler.

Ursa Binbaşı veya “Büyük Ayı” takımyıldızı üçüncü büyük takımyıldızıdır ve Büyük Ayı’yı içerir.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın