Ağız Kuruluğu İçin 10 Kolay Ev Telafisi
Diş hekimliğinde bu hal için “xerostomia” terimi kullanılır.
Kuru ağza, ağzınızda yeterli tükürük bulunmaması neden olur. Ana yöntemler oral nemlendiriciler veya suni tükürük içerse de, bazı ev ilaçlarıyla kuru bir ağzı ayırabilirsiniz. Buz parçaları üzerine emmek, çok miktarda sıvı içmek ve şekersiz şekerler veya sakız çiğnemek yardımcı olabilir. Böylece nemlendirici, papaya veya ananas kullanabilir ve kafein, alkol, tütünden kaçınabilir ve ağız yoluyla ürünlerini kurutabilir. Ayrıca ağız hijyeninize de dikkat edin.

Sinirlerimiz ya da üzgün olduğumuzda hepimiz ağzımız kurumuş gibi geldiğini hissettik. Fakat bazı insanlar için, bu kalıcı bir sorundur. Salya su, enzimler, elektrolitler ve mukus içerdiğinden ağız sağlığınızda önemli bir rol oynar 1 Ağızda yeterli tükürük yoksa ağız kokusu, kuru dudaklar, ağız enfeksiyonları, diş eti hastalığı, diş çürüğü ve yutma, yemek yeme ve konuşmada sorun.

Kuru ağız veya kserostomi, ağzınızdan nefes alma, dehidrasyon, kemoterapi ve belirli ilaçların kullanımı gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Şeker hastalığı, tükrük bezinizi etkileyen enfeksiyonlar, Sjögren sendromu ve HIV gibi tıbbi sorunlar da ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağız kuruluğu ile sürekli uğraşıyorsanız, bir doktora gitmek ve altta yatan tıbbi problemi tanımlamak ve tedavi etmek önemlidir.2 Doktorunuz ayrıca bu sorunun üstesinden gelmek için oral nemlendiriciler veya suni tükürük önermektedir.3 Ancak ayrıca, birkaç basit adımı atın ve kuru bir ağzı rahatlatmak için bazı ev ilaçlarını deneyin.

1. Sıvıların Çok İçilmesi

Sıvılar tükürük ve mukusları inceltmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, su şişenizi yanında taşımayı ve bir günde sekiz ila on bardak sıvı hedeflemeyi unutmayın.

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın