Kazanmanıza Yardımcı Olacak 7 SEO Tekniği

Bu yazının amacı, arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda hangi teknikler üzerinde çalıştıklarına ilişkin genel bir bakış sağlamaktır. Görev boyunca, kapsanan belirli strateji hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlayan mükemmel kaynaklara ve kılavuzlara bağlantılar bulacaksınız.1. Derinlemesine Konu Kapsamı

İstediğim hemen hemen herkesin yüksek bir katma değerli pazarlama pratiği olarak SEO’tan bahsettiği için oldukça önemli olmalı. Yani orada herhangi bir şüphe varsa, hiçbir SEO ölü DEĞİLDİR ! Bununla birlikte, evrim gelişmekte ve değişim evrimleşmektedir.

Anahtar kelime araştırması , SEO öğrenen yeni başlayanlara öğretilen ilk şeylerden biridir ve bu güne kadar hala çok etkilidir. Bununla birlikte, anahtar kelime araştırması, semantik arama ve Google’ın Bilgi Grafiği geliştikçe gelişmektedir. Bu teknolojiler, Google’la nasıl ifade ettiğinize bakılmaksızın, Google’ın aramalarını anlamasına olanak tanır. Hiçbir şekilde mükemmel değiller (daha henüz), ancak çok daha iyi hale geliyorlar.

Geleneksel olarak, anahtar kelime araştırması yaparken, yüksek arama hacmi ve rekabet gücü düşük anahtar kelimeler bulmaya çalışırsınız. Daha sonra bu anahtar kelimeyi hedefleyen bir sayfa oluşturun ve sayfayı aslında o anahtar kelime ile ilgili olduğunu vurgulamak için anahtar kelimenizi makale boyunca kullanmaya çalışın.

Bu artık gerekli değil.

Bunun yerine, Wright IMC’nin Tony Wright, bir anahtar kelimeyle değil, bir konunun merkezinde yer alan SEO’yu önerir. Dikey Önlemlerden Jim Bader, ajansının zorlu bir anahtar kelime odağından ziyaretçi odaklı bir yaklaşıma nasıl geçiş yaptığını da belirtti.

Ahrefs’te, bir sayfanın sıralandığı en yüksek sesli anahtar kelime olarak da bilinen “ana başlık” kullanırız. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini’ni açarsanız ve “anahtar kelime analizi” için arama yaparsanız, üst başlıkta “anahtar kelime araştırma” olduğunu göreceksiniz.

Bu, Google’ın “anahtar kelime analizi” ve “anahtar kelime araştırması” nın neredeyse aynı şeyi ifade ettiğini ve her bir anahtar kelime için aynı sayfa grubunu sıraladığını anladığı anlamına gelir. “Anahtar kelime araştırması”, daha popüler olan arama terimidir; bu nedenle Ahrefs’te, ilgili tüm aramalarda “ana konu” olarak tanımlıyoruz.

2. Mevcut İçeriğin Yeniden Optimize Edilmesi

Tutarlı bir blog yazarsanız veya web siteniz içerik oluşturan bir makinedeyse, kullanılmayan bir altın madeninde oturmuş olabilirsiniz. Bir makale yayınlandıktan sonra birçok kişi, sitelerinin mevcut içeriğinin potansiyelini fark etmemekle birlikte unutuyor ve bir sonraki makaleye geçiyor.

Her bir zaman içinde (üç ayda bir, yarım yıl, yılda bir kez) sitenizde bir içerik denetimi yapmanız gerekir. İçerik denetimi , makaleleri iyileştirdiğiniz, bunları bir araya getirdiğiniz veya kaldırdığınız bir denetimdir.

Sitenizdeki mevcut içerikleri yeniden optimize etmek için yüzlerce fırsat var. Bu makalenin bir kitap haline gelmediğinden emin olmak için son derece yüksek bir geri dönüş sağlayabilecek ve uygulamak için çok fazla zaman harcamayan iki stratejiyi ele alacağız.
Google Search Console Anahtar Kelime Optimizasyonu

Yukarıdaki “derinlemesine konu kaplaması” bölümünde, “üst konu” yu ve bir SERP’lerin birinde sıralanan sayfalardan gelen verileri kullanarak bir parça içerik oluşturmak için Ahref’lerin nasıl kullanılacağını öğrendiniz. Yeni içerik parçanızı yayınladığınızda, bunun için gösterim verileri Google Search Console’da toplamaya başlarsınız.

Çoğu zaman, içerik, bir konuyu kapsayan bir web sitesinde, ancak belirli bir anahtar kelime olmadan (ana konu) akılda yayınlanır. İçerik iyi yazılmış olsa da, bu eksiklik yüzünden SERP’lerin ilk sayfasını hiç görmeyecek. Google Search Console ile ilgili güzel nokta, Google’ın makalenizle ilişkilendirdiği anahtar kelimeleri gösterir. Bu verileri kullanarak makale, anahtar kelimelerin kapsadığı ana konuyu tam olarak hedefleyecek şekilde yeniden yazabilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri bulmak için önce Google Search Console’u açın. “Arama Ağı Trafiği” ni seçin ve ardından “Arama Ağı Analizi” ni tıklayın.
Ardından, “Tıklamalar”, “Gösterimler”, ” TO ” ve “Konum” u seçin. Son olarak, “Sayfalar” ı seçin.

Optimize etmek istediğiniz sayfaları seçin. Bu durumda, yeni başlayanlar için en gevşek çizgiyle ilgili bir sayfayı optimize edeceğiz.

Şimdi, tekrar “Sorgular” ı seçin ve seçtiğiniz sayfa için “Sayfalar” seçeneği filtrelenmelidir. Anahtar kelimenin sonuçlarını konuma göre filtreleyin ve 6 ile 20 arasında sıralanan ve makalelerinizde geniş kapsamlı olarak yazmamış veya bahsetmemiş olan anahtar kelimelere bakın.

Örneğin, yeni başlayanlar için en iyi gevşek çizgi, gevşek çizgilere ilişkin bilgileri kapsar, ancak gevşek çizgi setleri hakkında bilgi içermez. Sadece gevşek çizgiler yerine boşluk giderici kitler hakkında bilgi ekleyerek, sayfanın “en iyi gevşek kiti” anahtar kelimesi için sıralamasını artırabilirsiniz.

3. Bağlantılı Varlık Geliştirme ve Teşviki

Bağlanabilir bir varlık, diğer web sitelerinden geri bağlantıları çeken etkili bir iş yapan bir içeriktir. Bağlantılı varlıkları yaratmak ve tanıtmak, SEO’yu geri alımı yoluyla iyileştirmek için mükemmel bir yoldur. Adam Heitzman ajansı HigherVisibility büyümek için son birkaç yıl içinde bu stratejiyi kullandı.

gelişme

Bağlanabilir bir varlık geliştirme oldukça basittir. Hedef kitleniz için benzersiz, ilginç ve kullanışlı bir içerik parçası oluşturmanız yeterlidir. Stone Temple Consulting’in Eric Enge, kapsamlı araştırma çalışmalarının yayınlanmasının (başka bir deyişle bağlanabilir varlıkların) ajansının büyümesine nasıl yardımcı olduğunu belirtti.

Bununla ilgili birden fazla yol var. Aşağıda bağlantılı varlık geliştirme konusunda bazı harika kaynaklar ve fikirler bulacaksınız.

İçerik Taahhüdü olmadan Linklenebilir Varlıklar Oluşturma
Bağlantı Yemini Yaptırmak: Geri Alma İçeriği Nasıl Oluşturulur?
Bağlantı Bina İçin Kullanılması Gereken Görsel Format
Bağlantılı İçerik Varlıkları Oluşturma Reçeteniz

tanıtım

Bağlanabilir öğenizi oluşturduktan sonra onu tanıtmanın zamanı geldi. Promosyon gerçekten iki stratejiye kaynar:

Destek: Bağlanabilir varlıklarınızı yararlı bulabilecek kitleleri olan üçüncü taraflara ulaşma

Blogger Uzantısı: Doğru Yapma İşlemi İşte
İçeriğin Geliştirilmesi ve Bağlantı Oluşturma Blogger Outreach’ı Nasıl Kullanıyoruz?

Ücretli tanıtım: Linklenebilir öğenize reklam vermek istediğiniz bir kitle olan üçüncü bir tarafı ödemek.

Sosyal Medya Reklamcılığı: Komple Kılavuz
Ücretli İçerik Dağıtımına Yönelik Kolay Kılavuz
Outbrain Reklam Nasıl
Facebook Reklamcılık Rehberi

4. Yönlendirme Yönetimi ve 404 Bağlantı Yenileme

Bir web sitesinin eski bir sürümü yüz asansörüne geçtiğinde, sitede çalışan geliştiriciler sıklıkla sitenin URL yapısını değiştireceklerdir. Bu, yapısal gerekçeler, SEO nedenleriyle veya hiç bir sebeple ortaya çıkmayabilir.

URL’lerin neden değiştirildiğine bakılmaksızın, Perfect Search Media’nın Justin McIntyre, yönlendirme yönetiminin ne kadar önemli olduğunu belirtti. Yeniden yönlendirmeler, özellikle 301 yönlendirme, bir sitedeki eski bir sayfanın bağlantı özetini yeni bir sayfaya geçirir. Yönlendirme yönetimi olmadan bir web sitesini yenilediğinizde, büyük olasılıkla sıralamalarınızı ve trafiğinizi kaybedeceksiniz. 301 yönlendirmeleri hakkında daha fazla bilgi için Google’ın neler hakkında söyleyeceklerini öğrenin .

Diyelim ki, bir siteyi yenilemekle geçerken bir yönlendirme koymayı unuttunuz. Sayfanın eski URL’leri , yönlendirilen olmadıklarından ziyaretçilerine bir 404 hatası verecektir. Bu durumu bulursanız, URL’yi , alakalı veya hiçbiri, ana sayfa olan bir sayfaya yönlendirmek kesinlikle istersiniz. 404 sayfayı bulmak için Ahref’leri kullanabilirsiniz.

Önce, sitenizin URL’sindeki en üstteki arama çubuğuna yazın. Ardından, “Sayfa” nın altında “En iyi bağlantılar” seçeneğini belirtin. Son olarak, üstteki filtreden “404 bulunamadı” yı seçin.

Gösterilen sayfalar 404 sayfalıktır ve yönlendirme yapmalıdır (özellikle güçlü RD’lar (yönlendiren alan adları) onları işaret eden yönlendirmeler olmalıdır.

5. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ( AMP )

Mobil dünyaya ilk dünyaya geçeceğimizin bir sır değil. Hızlandırılmış mobil sayfalar ( AMP ) yıldırım hızlı mobil sayfalar oluşturmak için açık kaynaklı bir çerçevedir. Hop Online’daki CEO Paris Childress, çoğunlukla sadece makale sayfalarından, formlar ve e-ticaret sayfaları gibi daha karmaşık sayfalara kadar AMP sayfalarının genişlemesini görmeye başladığını belirtti.

Daha fazla web sitesi sahipinin AMP’yi benimsemesi için çeşitli sebepler var, ancak pazarlamacılar için iki önemli nokta var:

AMP , hemen çıkma oranı gibi yerinde metrikleri geliştiren mobil deneyimini geliştirir
Google hızlı yükleyen siteleri sever ve daha hızlı yükleme sitelerini SERP’lerde daha yüksek sıraya koyma eğilimindedir

AMP hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kaynakları kontrol edin:

AMP Projesi
Hızlandırılmış Mobil Sayfalara Nasıl Başlanır?

6. Facebook Reklamcılık ve Benzeri Hedef Kitleler

Çoğu SEO, bağlanabilir varlık gelişiminin önemini biliyor ancak bağlantı verilebilir varlıklarını tanıtmak için FaceBook reklamlarını kullanmayın. Bir pazarlamacıysanız ve Facebook Advertising’i duymamışsanız, son birkaç yıldır bir kayanın altında yaşıyor olmalısınız. Hive Digital’in Jake Bohall, sosyal medya platformlarındaki reklamcılığın, müşterilerinin işletmelerini geliştirmede çok etkili bir strateji olduğunu belirtti.

Özellikle Facebook reklam kampanyaları son derece etkili olabilir ve ROI doğru yapıldığında büyük olabilir. Facebook reklamcılığının temellerini öğrenmek isterseniz, başlamanız için bir rehber ve vaka çalışması.

Facebook’ta Her Zaman Güncellenmiş Kılavuz Reklamcılık
Facebook Reklamları Vaka Analizi: Milyon Dolar Bağımsız Yaptırım Kampanyası

Ne kadar ucuz Facebook reklamları olduğuna göre, doğal bağlantıları edinmek için harika (içeriğiniz layık olduğu sürece). Bütçeniz varsa, bağlantılı varlıkların geliştirilmesine yönelik püskürtme ve dua etme yöntemi çok iyi çalışabilir. Bağlanabilir varlıklarınızı kimin tanıttığına da daha özgül olabilirsiniz. Örneğin, içeriğinizi sizden bahsetmek amacıyla gazetecilere tanıtabilirsiniz.

Temel konular hakkında bir fikriniz olduğunda, kesinlikle Facebook’daki benzer kullanıcıları kontrol etmelisiniz. Benzeri kitleler , Facebook’un algoritmasının bir kaynak kitleye veya en iyi müşterileriniz olduklarını bildiğiniz bir kitleye dayalı olarak oluşturduğu izleyicilerdir. Oluşturabileceğiniz farklı görünür seyirciler türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yayını kontrol edin.

Benzeşmeli kitleleri çevreleyen yeni (ish) bir özellik, değer temelli benzer görünür kitlelerdir . Bir işletmeyi işletirken, daha fazla karlı müşterilere daha iyi bir şekilde reklam harcamanızı tahsis edebildiğiniz için, daha fazla değere sahip müşterileri hedefleme olanağı çok değerlidir. Değer temelli, benzer görünüme sahip izleyiciler size bu yeteneği sağlar. Mevcut müşterilerinizin farklı gruplarına bir değer atamanız yeterlidir (daha iyi müşterilerinize daha yüksek bir değer gelirsiniz). Bu verileri kullanarak Facebook’un algoritması, reklamını yapacak benzer yüksek değerli bir kitleyi bulmanıza yardımcı olur.

7. İçerik Denemeleri ve Kişiselleştirme

İçeriğiniz Google’ın ilk sayfasına ulaştığında, kullanıcı deneyimi sinyalleri büyük bir SEO sıralama faktörüdür. Bu makaleyle bağlantı kurulan pazarlama uzmanlarının birçoğu, dönüşüm oranı optimizasyonundan ( CRO ) yüksek katma değerli bir pazarlama faaliyeti olarak bahsettiler.

Megan Pitcher, DriveTime’ın web sitelerindeki potansiyel müşterileri% 30 oranında artırdığı Google Analytics İçerik Denemeleri aracılığıyla çok değişkenli bir açılış sayfası testi uyguladığını belirtti.

Bu sonuçları gördükten sonra bir adım daha ileri gitti ve farklı mesajlaşmanın (kişiselleştirme) farklı gruplar üzerindeki etkilerine baktı. Bu durum, sitedeki dönüşüm oranlarını önemli derecede artırdı.

Google Analytics İçerik Denemelerini kullanmak açılış sayfalarını test etmenin kolay bir yoludur ve işletmenizin alt satırına çok etkili olabilir. CRO ve Google Analytics İçerik Denemelerinin temellerini öğrenmek için, aşağıdaki kaynakları kontrol edin:

WordPress’de Google Analytics İçerik Denemeleri Nasıl Çalıştırılır?
Google Analytics’te A / B Testi Nasıl Çalıştırılır?
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu için Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Kişiselleştirme, bugünün pazarlama dünyasında çok şey duyacağınız başka bir vızıltı sözcüğüdür. Temelde pazarlama mesajınızı (açılış sayfalarında, reklamlarda vb.) Dinamik olarak her bir müşteriyle bağlantı kurmak için değiştirme anlamına gelir.

Bunun bir örneği potansiyel müşterinin sitenize girdiği arama terimine dayalı olarak sitenizdeki harekete geçirici mesaj düğmelerini dinamik olarak değiştirir.

Kişiselleştirme ve işinizi geliştirmek için kişiselleştirme ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kaynakları kontrol edin.
Son düşünceler

SEO hızlı tempolu ve sonsuza dek değişen bir endüstridir. 5 yıl önce işe alınan teknikler ve stratejiler bugünlerde işinize zarar verebilir ve bugünün en iyi stratejilerinin bazıları yaklaşık 5 yıl önce değildi.

Çalışanların üstünde kalmak için, yeni yaklaşımları her zaman okur, öğrenir ve test etmeniz önemlidir. SEO hakkında en iyi şeylerden biri, toplulukta bilgi paylaşma isteğidir. Yeni başlayanlara ve uzmanların birbirlerinden öğrenmelerine, işlerini geliştirmelerine olanak tanır ve sonuç olarak SEO endüstrisini bir bütün olarak ilerletir.

Şimdi Ahrefs Blogunun okuyucuları, SEO teknikleri ve stratejileri sizin için en iyi nasıl çalıştıklarını sormak ister misiniz?

Yazar: Arif Arslaner

1994 yılında ilahiyatı bitirdikten sonra medrese eğitimine devam etti. 2012 yılında 2. üniversite olarak hacettepe üniversitesinden mezun oldu. Bilgisayar programcılığına ve ingilzceye ağırlık vererek sertifikalar aldı. 3. üniversite olarak Kamu yönetimi okudu. Bilginin sonu olmadığı gibi öğrenmenin de bir yaşının olmadığını bize göstermiş oldu...Hâlâ Din kültürü öğretmeni olarak öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor... Eserleri: Sorularla Öğreniyorum (2020)

Bir cevap yazın